Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se letos po roční pauze o přízeň návštěvníků hlásí s nezměněnou intenzitou a pořádnou porcí filmů. Organizátoři sice posunuli termín konání přehlídky z tradičního začátku července až na 20. až 28. srpna, ovšem program zůstává téměř ve stejném rozsahu a o slunečnou atmosféru, která k festivalu neodmyslitelně patří, bychom neměli být ochuzeni.

Na film? Jedině do Karlových Varů!

Karlovy Vary žijí filmem už více než 55 let. První ročník MFF se konal roku 1946 v Mariánských Lázních, o rok později byl přesunut do Karlových Varů. Festival přežil i 40 let politických tlaků v socialistickém Československu a postupem času se svou noblesou zařadil mezi prestižní filmové festivaly v Cannes, Benátkách, Tokiu či v Berlíně. Jde o největší kulturní událost v Karlovarském kraji, která poutá pozornost filmových fanoušků i dalších návštěvníků Karlových Varů a dalších měst regionu. Festival je tradičně zárukou kvalitního a promyšleného výběru filmů od nezávislé tvorby po kasovní trháky, ale město během něj žije i dalšími akcemi, jako jsou tematické výstavy, koncerty, besedy s umělci. A všichni mají stejný plán. Užít si těch pár dní dosyta a naplno.

Na co se můžete těšit?

Letošní ročník filmového festivalu v Karlových Varech bude na kulturní zážitky velmi bohatý. Podle plakátu, který festival letos doprovází, budou návštěvníci valit bulvy. Je to historicky poprvé, kdy se bude soutěžit jak v hraných, tak v dokumentárních snímcích. Srdcem festivalu bude už tradičně Hotel Thermal a promítáno bude na 200 filmů z celého světa. Zahajovacím filmem bude Zátopek, dlouho očekávané životopisné drama o čtyřnásobném olympijském vítězi a nejvýznamnějším českém atletovi všech dob. Nejlepší film bude na konci festivalu odměněn Křišťálovým glóbem. Celý týden bude kromě projekcí filmů protkán oslavami, konferencemi a nezapomenutelnými střetnutími a zážitky. Kompletní program festivalu najdete zde.

Velkou pozornost každoročně budí také zahajovací koncert, který již tradičně doprovází stylová show. Z minulosti můžeme zmínit vystoupení skupiny Lucie nebo koncert filmových melodií a filmové hudby v podání Českého národního symfonického orchestru. V rámci slavnostního zahájení letošního ročníku MFF bude připraven pro veřejnost na pódiu před hotelem Thermal koncert, který letos nabídne unikátní koncertní podoba muzikálu Jesus Christ Superstar v legendární sestavě Kamil Střihavka, Dan Bárta, Bára Basiková.

Nejprestižnější festival ve střední a východní Evropě pravidelně zve slavné herce a režiséry. V uplynulých letech tak festival navštívili třeba Robert de Niro, Robert Redford, John Travolta, Mel Gibson, Morgan Freeman, Miloš Forman či Julianne Moore. Letos přislíbil účast britský herec Michael Caine, který převezme Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světovému filmu a také třeba herci Ethan Hawke a Johnny Depp.

Když vás filmy omrzí

Kromě tradičních festivalových aktivit toho ale Karlovy vary nabízí spoustu. Až tedy budete z přemíry kinematografie unaveni, vyrazte třeba na kolonádu s lázeňským pohárkem. Ta nejstarší, Mlýnská kolonáda, ukrývá celkem pět minerálních pramenů. Pseudorenesanční kolonáda je navíc opravdu působivá, zdobí ji dvanáct soch představujících jednotlivé měsíce roku. Za vidění stojí i Sadová kolonáda s třemi prameny, bohatě vyřezávaná Tržní kolonáda či moderní železobetonová Vřídelní kolonáda, před kterou se nachází nejznámější karlovarský pramen – Vřídlo. Gejzír tryská až dvanáct metrů vysoko a se svými 73°C je nejteplejším pramenem v Česku. Pokud chcete Vřídlo prozkoumat do hloubky, vyrazte do podzemí. Exkurze do podzemí Vřídla vás seznámí s procesem pokamenování suvenýrů vřídelní vodou, zjistíte, jak fungují rozvody, čerpání a tepelná regulace, uvidíte sbírku vřídlovců, zanesené potrubí ze začátku minulého století nebo třeba vzácné bakterie a řasy.

Pokud jste znaveni městským ruchem, vyrazte do přírody, v okolí Karlových Varů je toho k vidění víc než dost. Hned ze startu omrkněte město a přilehlou krajinu pěkně z výšky. Stačí, když v centru nasednete na lanovku, která vás vyveze k rozhledně Diana. Pak už jen stačí zdolat 150 schodů, nebo vyjet výtahem a otevřou se před vámi úžasná panoramata – spatříte celé město, Krušné hory i Slavkovský les. V blízkosti rozhledny navíc najdete i mini zoo a Motýlí dům – tropickou zahradu s motýly z celého světa. Malou zoo najdete i v lázeňských lesích, v areálu sv. Linharta. Nebo přesněji řečeno oboru s divokými prasaty, daňky a jeleny. K tomu navíc stezku v korunách stromů a hlavně přírodní lanové centrum. Vyrazit můžete také na jednu z krásných cyklostezek, která Karlovými Vary prochází.

Pro více tipů, co dělat v největším městě západočeského lázeňského trojúhelníku se podívejte na náš blog.