Státní zámek Kynžvart představuje historickou sbírku minerálů a hornin knížete Klemense Metternicha, o němž málokdo ví, že v mládí toužil být přírodovědcem. Teprve později se rozhodl pro diplomatickou dráhu po vzoru svého otce, knížete Františka Jiřího Metternicha.

Klemens Metternich byl vášnivým sběratelem nejen kuriozit a umění. Vedle významných sbírek sochařských, malířských a grafických děl zámek Kynžvart spravuje rozsáhlou numismatickou sbírku, knihovnu a do roku 1948 také cennou sbírku přírodnin. Tato sbírka byla založena známou osobností, chebským katem Karlem Husem, v době jeho působení v Kynžvartském zámeckém muzeu. Po ukončení druhé světové války byla mineralogická, paleontologická a také díl zoologické části v celkovém po-čtu ca 4,5 tisíce kusů převedena pod Národní muzeum v Praze, které sbírku dodnes spravuje. Díky pochopení a ochotě tamějších pracovníků byla zajištěna část původních exponátů k obohacení prohlídkové trasy Muzeum a kabinet kuriozit.

V sobotu 11. září ve 14:00 budete mít výjimečnou příležitost k podrobnějšímu vhledu do Metternichovy mineralogické sbírky. V rámci dnů evropského dědictví proběhne mimořádná přednáška s prohlídkou věnovaná pokladům z řad minerálů a hornin z historické mineralogické sbírky. Programem provede specialista na historické a mineralogické sbírky, Martin Bohatý.

 

Cena vstupného je 50 Kč. Vstupenky je možné zakoupit online na stránkách zámku www.zamek-kynzvart.cz nebo na pokladně.
Těšíme se na Vás.