115. lázeňská sezóna v Jáchymově byla letos zahájena originálně. Na začátku července byla totiž v Jáchymově otevřena nová a doslova zážitková štola, která je věrnou kopií důlních chodeb dolu Svornost včetně výztuh, výdřev, vrtů, závalů, důlní techniky, šachetních zdviží, uranových žil, potrubí s radonovou vodou, zatékající důlní vody, krápníků atd.

Vstup je kvůli měnící se výšce možný jen s ochrannou přilbou a ti nejmenší nebo nejodvážnější si mohou v jednom úseku dopřát i plazení, tedy polohu v jaké v 16. století dobývali ve tmě s kahanem horníci stříbro. Štola ústí do důlní auly, odkud návštěvníky prostřednictvím filmového plátna virtuálně přeneseme do skutečného podzemí Svornosti. Návštěvníci se dozví spoustu zajímavých informací z historie i provozu dolu, včetně tajemství vzniku a získávání léčivé radonové vody. “Prohlídková štola v suterénu hotelu Astoria má potenciál přilákat do Jáchymova turisty z celých Krušných hor. Všem návštěvníkům bezpečně zprostředkuje zážitky z unikátního jáchymovského podzemí, aniž by museli fárat 500 m pod zemský povrch jako horníci lázní, kteří odtud den co den zajišťují zásobování balneoprovozů zdejší živou vodou“ dodává MUDr. Bláha.

Štola navazuje na předchozí počiny lázní k poctě hornických tradic a historie místa. Na dva roky staré otevření Saunového dolu Agricola a expozice o historii lázní v prostorách Lázeňského centra Agricola, a také na následné vybudování venkovní expozice důlní techniky včetně portálu štoly Eduard uprostřed lázeňského parku.

Prohlídková štola je součástí nového Návštěvnického informačního centra, které pomáhá ubytovaným organizovat volný čas nabídkou výletů, tipů na zážitky nebo programovým servisem, a poskytuje jim informace o destinaci. Denním návštěvníkům Jáchymova a regionu představuje zdejší lázně, jejich ubytovací, stravovací i relaxační možnosti a populární formou je seznamuje s místním přírodním léčivým zdrojem – minerální radonovou vodou. Nejčastějším otázkám okolo radonu, jeho léčebných účinků a bezpečí léčby se věnuje připojený edukační prostor.

Více informací