Mnoho mladých lidí sní o tom, že se z nich stanou digitální nomádi. Moci cestovat po světě, využívat k práci jen svůj počítač a po zaklapnutí notebooku být najednou na pláži, v horách, někde na severu, prostě kam signál dosáhne. Taková volnost v zaměstnání poskytuje nekonečné možnosti v cestování a blogeři za projektem “Loudavým krokem” partneři Lucka a Lukáš právě takto žijí. Jejich blog je plný krásných fotek, lákavého jídla, dobrodružství, vzdálených kultur, ale ze všeho nejvíc je plný lásky a štěstí. Jejich bystré oko cestovatele pro vás vybralo 14 tipů na výlety po Krušných horách.

 

Lucko a Lukáši, z vašeho blogu je patrné, že cestujete hlavně do zahraničí. Jak moc vám koronavirové období změnilo plány?

 

Lucka: Dramaticky. Ze dne na den jsme se museli vrátit ze Španělska. Nakonec jsem za to ale docela ráda, díky tomu jsme začali cestovat víc po Česku. Byli jsme konečně v Beskydech, teď i v Krušných horách a máme i další plány. Už roky tvrdíme, že chceme více cestovat po Česku, ale nikdy na to nebyl dostatek času. 

 

 

Měli jste nějaká očekávání a představy před návštěvou Krušných hor? 

 

Lucka: Moje maminka tam jezdila roky pracovně. Představovala jsem si to romanticky, Krušné hory říznuté drsnou hornickou minulostí. 

 

Lukáš: Ačkoliv jsem z Loun a Krušné hory jsem měl do odchodu na vysokou v podstatě za humny, nikdy jsem v těchto končinách nebyl. Párkrát jsme s rodinou lyžovali na Klínovci, ale to je všechno. Takže já jsem neměl žádná konkrétní očekávání, byl jsem jen neskutečně zvědavý. 

 

A potkala se představa s realitou? 🙂

 

Lukáš: Krušné hory jsou pro mě jako neobjevený skvost. Jsou drsné, ale zároveň krásné. Turisty neprobádané a tak nějak prostě tajemné. Moc se mi tam líbilo a už teď se těším, až vyrazíme zpět prozkoumávat další poklady Jáchymovska, okolí Božího Daru, Abertam a Horní Blatné. Abychom naše zážitky předali dále, tak jsme tradičně napsali průvodcovský článek: Co dělat v Krušných horách. Zvědavým čtenářům se určitě bude hodit 😉

 

 

Které jedno místo byste “vypíchli” jako to, které vás nejvíc překvapilo?

 

Lucka: Jáchymov! Návštěvníci ale musí opustit hlavní třídu a vylézt do kopců, pak teprve dokážete ocenit malebnost městečka. Moje romantická představy se vyplnily. Krušné hory i Jáchymov jsou opravdu nádherné. Určitě všem doporučuji si projít stezku Jáchymovské peklo. Můžete se kochat, ale i se dozvědět něco o bouřlivé minulosti Jáchymova. 

 

Lukáš: O Jáchymově jsem měl jen matné povědomí. Ve škole jsme si tenkrát říkali něco málo o uranových dolech v okolí, ale to je vše. Proto jsem byl překvapený především z toho, jakou má Jáchymov bohatou a zároveň smutnou historii. V 16. století byl Jáchymov po Praze druhým nejlidnatějším městem Českého království právě díky těžbě stříbra. Jenže poté se přešlo na těžbu radia a později uranu. Češi zde museli těžit rudy na výrobu atomových bomb pro nacisty i komunisty (sověty). Od druhé světové války do 70. let 20. století se v dolech vystřídaly desetitisíce horníků – vězňů, především těch politických. A zacházelo se s nimi opravdu hrozně.

 

 

Takovou atmosféru však pocítíte jen na naučné stezce Jáchymovské peklo. Ve městě jako takovém je dnes krásně. Hodně se opravuje a rekonstruuje a výhledy z okolních kopců jsou k nezaplacení.

 

Většinu času cestujete s Kájou (pes), není to překážkou během hledání ubytování? Jakým způsobem bydlení na cestách vybíráte a jak řešíte případné návštěvy míst?

 

Lucka: Je to vlastně skvělé, protože často se vám sníží výběr ubytování z 350 na 70 a nemusíte trávit tak dlouhou dobu s procházením bookingu (haha). Šetří nám to opravdu čas. Kája je zlatý pejsek a dobře zvládá dlouhé přejezdy autem i ubytování v hotelu či penzionu. 

 

 

Lucie, na svém instagramovém profilu jste zmiňovala, že jste se necítila úplně dobře před vstupem do dolu. Jaké to pak bylo? 

 

Lucka: Nikdy se mi do dolu nechce a pak se mi to strašně líbí. Jsem nepoučitelná. Vždycky mám pocit, že mě to nebude bavit, ale jakmile mi dají helmu, jsem nadšený účastník prohlídky. Musím říct, že prohlídka dolu Mauritius byla nejlepší, kterou jsem zažila. Hrozně moc jsme se toho dozvěděli, bylo to zábavné a tak akorát dlouhé, abychom tam nezmrzli. V dole je totiž 6 °C celoročně a já na to vždy před návštěvou zapomenu, abych si vzala víc vrstev.

 

 

Dáte nějaký praktický TIP instagramovým uživatelům, kde pořídit pěkné fotky, resp. na jaká místa se rozhodně vydat?

 

Lucka: Naučná stezka Jáchymovské peklo. Jakmile vyjdete nad Jáchymov, je tam nádherný fotogenický výhled. Nemusíte jít ani celou stezku, pokud na to nemáte čas nebo máte s sebou děti, které by to neušly. Skvělá je i rozhledna v Božím Daru. Je opravdu krásná a fotogenická sama o sobě. Pokud vám vyjde počasí, skvělé místo na focení jsou i Vlčí jámy. 

 

 

Máte na závěr nějakou zábavnou příhodu, která se stala během vytváření fotek pro vaše sociální sítě? 🙂 

 

Lucka: Haha. Teď mám pocit, že už jsem známá tím, že při focení mi někam spadne bota nebo ulítne klobouk či si sednu do něčeho, do čeho si sedat nikdy v životě nechcete. Naštěstí Jáchymov ke mně byl vlídný a nic úsměvného se nám nedělo.

 

Mockrát děkujeme loudavým krokům Lukáše a Lucky. 🙂 Následujte jejich stopy ve 14 tipech a nechte se také okouzlit Krušnými horami. Je jen na vás, zda se nadchnete pro přírodu na povrchu, malebnost městeček v údolích, nebo se vydáte za důlní historií.