Podzim pro mnoho lidí znamená holé stromy bez listí, bláto, sychravé počasí, chladný vítr, časté mrholení nebo brzkou tmu. Ano, někdy takový skutečně je, umí být ale také plný barev a příjemně teplého sluníčka, které sice vykoukne jen občas a již ztrácí na síle, ale o to víc dokáže vykouzlit úsměv na tváři. A právě díky tomu, že je tak rozmanitý, přináší také celou řadu různorodých aktivit, které uspokojí notorické neposedy i rozvážné požitkáře. Přinášíme vám hned 8 tipů na podzimní aktivity v Karlovarském kraji, ze kterých si vybere opravdu každý. 

Do přírody za každého počasí

Podzimní příroda přímo vybízí k tomu, abychom v ní strávili nějaký čas. Tak se teple oblečte a vyrazte ven. Karlovarský kraj je posetý dech beroucími výhledy – můžou za to všudypřítomné vrcholky hor a také rozhledny, kterých je tu nepočítaně. Právě shora nejvíce oceníte krásu zdejší krajiny a dobijete baterky před nadcházející zimou. Člověk zahleděný do velkoměsta si mnohdy ani neuvědomí, jak osvěžující procházka podzimní krajinou v ryzí přírodě může být. Nenechte se tedy odradit sychravým počasím a vydejte se třeba na romantickou Jungmannovu vyhlídku v Karlových Varech, na Boží vyhlídku na Božím Daru, anebo na tu ze všech nejkrásnější v Krásnu.

Do muzea za poznáním 

Jedním z řešení, jak se vyhnout rozmarům počasí, je ukrýt se někam dovnitř. A proč nespojit příjemné s užitečným? Schovejte se před deštěm do muzea – nezmoknete a ještě se něco zajímavého dozvíte! I v tomto směru má Karlovarský kraj co nabídnout.  V chebském Retromuseu můžete zavzpomínat, jak vypadala 60., 70. a 80. léta minulého století, v karlovarské sklárně Moser můžete nahlédnout do tajů foukání a tvarování skla a zcela jedinečný zážitek nabízí Motýlí dům Diana v Karlových Varech, kde najdete stovky exotických motýlů s rozpětím křídel až 20 cm!


Za dobrým jídlem a pitím 

Na výletě a zvlášť na podzim člověku rychleji vytráví. Pokud chcete doplnit energii a ještě se dobře a kvalitně najíst, zajděte se občerstvit třeba do malého bistra Bagel Lounge v Karlových Varech, kde si pochutnáte na čerstvých křupavých bagelech pečených s láskou.  Používají zde výhradně kvalitní bio suroviny od těch nejlepších dodavatelů a vždy vám nabídnou také šálek voňavé kávy vybraných odrůd a milovníkům posezení s přáteli pravé pivo z malých pivovarů.

Pokud máte rádi spíše tradiční kuchyni, zajděte o kousek dál do restaurace Sklípek, kde každý den připravují menu za 95 korun. V menu je polévka, hlavní jídlo a nápoj a takovou svíčkovou jako tady jste ještě nejedli! Toužíte-li po romantice, zajeďte polaskat chuťové buňky do restaurace Medité do Mariánských lázní. Sice trochu odlehčíte peněžence, ale místní tapas jsou zážitek.

A dokonalou kombinaci chutí v romantickém prostředí slibuje i restaurace Faustův Dvůr v Horní Blatné. Zůstane vám v paměti především díky lahodné moderní gastronomii ve francouzském stylu a také díky originálním prostorům z barokního období. I Karlovarský kraj má své typické speciality, při jeho návštěvě byste tedy určitě měli ochutnat například proslulý karlovarský knedlík se zvěřinou z místních lesů, anebo třeba Kraslickou liškajdu. A aby vám po takových hodech pěkně slehlo, navštivte některý z místních pivovarů – a že je z čeho vybírat.

Dobrodružství na paintballu 

Chcete uspořádat podzimní akci s přáteli, ale bojíte se počasí? Nemějte strach, existují i aktivity, při kterých si užijete hodně zábavy a budete si přát, aby počasí bylo ještě horší, než je. Třeba takový paintball je ideální hra na podzim. Nepotíte se tolik jako v létě a ani se tolik nezamlžuje ochranná maska. Zbraně lépe fungují a šero Vám umožňuje lepší krytí. I když bude trochu krápat, v lese se to ztratí a pokud budete v zápalu hry ani nepoznáte, že padají trakaře. V Karlovarském kraji najdete hned několik lokalit, kde si můžete užít tuto akční zábavu v kolektivu. Zkuste třeba Paintball Arenu ChebPaintball areál Březová či Paintball klub Karlovy Vary.


Trocha bláta na čtyřkolkách 

Další takovou aktivitou, u které se můžete na podzim vyřádit lépe, než kdy jindy, je jízda na čtyřkolkách. Čím horší počasí, terén a čím více bahna, tím větší zážitek z jízdy. Než naplno vypukne zima, je ideálním místem pro tuto adrenalinovou zábavu rodinný areál Novako na Božím daru. Zatímco v zimě místní svahy křižují lyžaři, po zbytek roku si zde můžete půjčit čtyřkolky, horské káry a koloběžky, se kterými vás lanový vlek vytáhne na kopec, a vy poté jedete dolů kochajíce se krásným výhledem na Špičák.

Odpočinek ve wellness 

Pokud výkyvy počasí a chladnější teploty snášíte hůř a spíše než na procházky a aktivní dovolenou vás užije na odpočinek, dopřejte si zasloužený relax. Podzim je jako stvořený pro wellness výlety, kde vás budou rozmazlovat smyslnými masážemi, příjemným koupáním a dobrým jídlem. Vzhledem k tomu, že je Karlovarský kraj krajem lázeňství, najdete tu v nabídce většiny lázeňských hotelů víkendové či delší relaxační programy pro páry a celé rodiny. Pokud však nemáte celý víkend, ale jen pár hodin, zajděte si například do Aquafora ve Františkových lázních. To nabízí kýžený odpočinek pro rodiče a nekonečnou zábavu pro děti – ideální kombinace, nemyslíte?


Poslední dny na hradech a zámcích 

I když část hradů a zámků s koncem října oficiálně ukončila návštěvní sezónu, nezoufejte, vybrané památky v Karlovarské kraji nechávají svým návštěvníkům dál dveře otevřené. Například hrad Loket má na listopad bohatý koncertní program a v prosinci si potom můžete vychutnat tu pravou adventní atmosféru na Krušnohorských vánočních trzích. Mimořádné prohlídky si připravili třeba i na zámku Kynžvart a Bečov nad Teplou a otevřeno má i Horní hrad, kde vás v případě nepřízně počasí zahřejí hradní medovinou.


Indoor golf 

Jste zapálení golfisté a rádi byste trénovali i v dešti? Vyzkoušejte Indoor golf, tedy golf hraný v interiéru na simulátoru. Hráči si mohou vybrat z celé řady reálných golfových hřišť, nebo se mohou věnovat tréninku všech druhů úderu. Své si zde najdou nejen profesionálové, ale i golfoví začátečníci všech věkových skupin. Jedinečný golfový zážitek nabízí třeba hotel Savoy Westend v Karlových Varech. A k tomu navíc šipky, bowling, kulečník či stolní tenis. Zábavu na celé upršené odpoledne tak máte zajištěnou. Indoor golf si můžete zahrát také v Golf hotelu Moris či v hotelu Esplanade v Mariánských Lázních.

Jak vidíte, podzim vůbec nemusí být obdobím deprese a nicnedělání. Teple se oblečte, inspirujte se našimi bohatými tipy a vyžeňte špatnou náladu aktivním stylem života!