“Jsou to dva muži a mají dvě biologické dcery.” Pár, který už od roku 2016 šíří osvětu o nesnadném tématu homosexuálních párů, registrovaném partnerství a výchově dětí v duhových rodinách. 172 tisíc odběratelů na Instagramu a 68 tisíc na YouTube svědčí o velkém zájmu české společnosti a jisté zvědavosti, protože jejich příběh je plný lásky, dobrodružství a krásných výletů na zajímavá místa. Proto nám David s Michalem, Adélkou a Maruškou přišli jako ideální parta, která by měla ukázat krásy Mariánských Lázní a jak se dá aktivně trávit volný čas s dětmi.

 

Jak byste popsali atmosféru, která na vás dýchla během prvních hodin pobytu?

David: Nám se líbí historická centra měst a Mariánky jsou architektonicky krásné, takže mezi prvními dojmy byla především hrdost na to, jak krásnou zemi máme.

 

Vnímáte, že by zejména mladí lidé mohli mít zkreslený pohled na pobyt v lázních (např. že jde o místo pro důchodce)?

Michal: Určitě. Jistá forma zkresleného pohledu ve společnosti existuje, ale je to dáno také hodně tím, že to tak dříve prostě bylo. Jezdilo se spíše na léčení a ozdravné pobyty. To, že v lázních můžete strávit příjemnou dovolenou,  to je zkrátka pohled nový. Ale ono to opravdu jde! Bazén, výlety, prolejzačky, parky, super jídlo, to všechno rodiny v dnešní době uvítají. 

David: A mladé páry bez dětí si zase můžou vyzkoušet procedury, které jim udělají dobře, i když je zrovna netrápí žádný zdravotní problém. Třeba naše generace (30+) má už dneska často náběh na různá civilizační onemocnění, zdravotní komplikace z dnešní zrychlené doby, takže si myslíme, že není žádná ostuda jet do lázní klidně třeba na týden.

 

 

A jaký je váš názor teď po pobytu? Komu byste třeba právě Mariánské Lázně doporučili?

David: Moje doporučení by bylo z pohledu rodiče trošku vypočítavé (smích). Ale myslím si, že je to dovolená, kam může vyrazit mladá rodina s prarodiči a všichni si mohou jak odpočinout, tak si užívat s dětmi prázdniny.

Michal: Bylo znát, že v Mariánkách byly různé věkové skupiny. Rodiny chodí na výlety, jezdí na kolech po okolí nebo tráví čas na kolonádě. Starší ročníky se v klidu mohou procházet a relaxovat. Mladé páry si zase užijí romantický víkend, pořídí fotky, dají si kávu nebo mohou vyrazit na menší výšlap. Každý si očividně dokázal najít to svoje, kde měl soukromí a klid.

 

 

Baví vás a holky cestovat spíše po ČR nebo radši do zahraničí? 

Michal: Baví nás obojí a moc! Razíme teorii, že čím víc toho člověk pozná a vidí kus světa, tím méně se bojí odlišností a tím spíše přijímá a užívá si všechny barvy života, které potkáváme. Pro nás je důležité, že jsme spolu. A pak jsme zvyklí na každém místě najít něco. V Itálii třeba projížďku na kolech po hradbách města Lucca, v Česku výjezd lanovkou, procházky kolem řeky a podobně.

David: Ono nakonec stejně vždycky záleží na tom s kým jste, než kde jste. A když je pohoda, můžete si užít přece kvalitní dovolenou i v Česku.

 

Je něco, co vás doslova v Mariánských Lázních překvapilo?

David: Ta viditelná snaha posunout se jinam, blíž k lidem, nejen k cizincům, z nichž lázně žily, než se zavřely hranice. Na stranu druhou ne všichni se tak rychle přizpůsobí. Na některých podnicích bylo vidět, že jsou zvyklí na vyšší příjmy z turistického ruchu a změny ještě nestačili zpracovat, z čehož pak plyne chování prodejců. To je pak nefér vůči všem ostatním, kteří se snaží Mariánky změnit k lepšímu.

Michal: Jako rodinu s dětmi nás ohromil přírodní park Prelát. Vstupné zdarma, rozsáhlá plocha, spousta prolejzaček, skluzavek, malý lanový park a místo pro setkávání lidí. Mohli byste tam strávit několik hodin každý den. Holkám se moc líbila barevná zpívající fontána, výlet lanovkou a park miniatur Boheminium. Jako rodiče 4letých dětí pro nás bylo super, že je všechno relativně blízko, mohli jsme tak chodit a trénovat nožičky. Ochutnávali jsme i různé místní prameny, to naše holky nikdy nezažily. Vnímáme to jako úžasnou zkušenost, že jsme jim mohli ukázat jednu z věcí, kterými je Česká republika významná.

 

 

Jaká místa v ML by neměla vynechat rodina s prcky ve stejném věku, jako jsou vaše holky (4 roky)?

Michal: Už jsme to asi naznačili, osvědčila se nám cesta lanovkou k Boheminium parku, dančí obora, rozhledna Hamelika a park Prelát. Neměla by chybět podvečerní procházka po kolonádě. Na příště máme vyhlídnutý hrad Loket a cesty přírodními Kladskými rašeliništi.

David: Já zase doporučuji vybrat hotel podle toho, jestli má dětský koutek a bazén, kam stihnete jít po večeři. My bydleli v Hotelu Cristal Palace, který je v tomto ohledu opravdu fajn.

 

 

Vyzkoušeli jste animační klub Coolonada. Neměli jste strach holky nechat o samotě? 🙂 

David: Vůbec, holky se rovnou zapojily do skupiny a šly hledat hrošíka a jeho poklad, takže jsme si v klidu sami došli na pohár a kafe. 

Michal: Když jsme je vyzvedávali, měly hotové korále, pomalované kšiltovky a obě diplom za hledání hrošíka. Bylo to pro ně stejně zábavné jako ve školce.

 

Váš vlog je skvělý! Zajímalo by nás, jak holky vnímají tu skutečnost, že vlastně během výletů natáčíte o něco víc častěji, než třeba jiní rodiče? 

David: Já myslím, že nejsme nijak otravní a omezující s natáčením. Používám malou kameru, kterou mám často připnutou jen na popruhu batohu. A protože vždy zaznamenáváme realitu, tak jenom mačkám ON a OFF.

Michal: Snažíme se naše vlogy ani fotky nestylizovat. Takže co se aktuálně děje, to fotíme, točíme, sestříháme a vydáme. Naše výlety ani rodinný čas to prakticky neomezuje. Zkrátka jen jeden z nás vždycky myslí na to, že musí občas natáčet nebo fotit. Ale reálně sdílíme třeba dvě až tři minuty života z každého našeho dne a to ve skutečnosti není tolik, aby nás to jakkoliv omezilo.

David: Často během výletů a dovolených zažijeme ještě víc, než pak ukazujeme. Zase si kvůli tvorbě videoobsahu nechceme nechat utéct hezké chvíle, které je lepší s dětmi prožít než se je snažit zachytit.

 

 

Máte v plánu letos vyjet do zahraničí nebo spíše zůstanete u cestování po České republice?

David: To je pro nás ještě stále otevřená otázka. Určitě pojedeme na 5 dní do jižních Čech.  Taky s přáteli chceme vyzkoušet další lázně ve Velkých Losinách v Jeseníkách. No a vlastně ještě máme rezervovaných 14 dní na dovolenou v září a variant destinací je hodně. Nejvíce záleží, jak to bude s otevřenými hranicemi a dostupností. Uvažujeme o severní Francii nebo Dánsku. 

Děkujeme oběma tátům za čas i příjemný rozhovor. Přejeme vám mnoho úspěchů v životě, máte fantastickou rodinu a váš příběh inspiruje mnohé a jistě dodá odvahu dalším duhovým párům, aby šli za svým srdcem.