Bývá zvykem, že s koncem října zavírají hrady a zámky své brány. Většinou do března nebo dokonce až do května. Je to jistě škoda. Tyto památky mají své kouzlo, okolí zve k procházkám, často se tu konají nejrůznější akce a mnoho dalšího. Proč jen musíme čekat na jaro, než zase otevřou? A věděli jste, že vlastně ani nemusíme?

Už dávno totiž neplatí, že památky je možné navštívit jen od jara do podzimu. V zimních měsících tak nikdo nemusí smutnit, že v říjnu skončila jakási zažitá „návštěvní doba“, a čekat dlouhé zimní měsíce na kýžené jaro, kdy opět začne turistická sezóna. Stále více historických objektů právě na zimu plánuje řadu lákavých akcí a tak i v třeskuté zimě lze zažít neopakovatelnou atmosféru, navíc zcela odlišnou od té jarní či letní.

Vypravit se můžeme vlastně kdykoli na řadu hradů a zámků po celé republice. Některé mají trvale otevřené brány, jiné jen po předchozím objednání, další dávají přednost pouze vybraným dnům, mnohé z nich přichystaly zajímavé kulturní a historické akce. Připravili jsme pro vás přehled hradů a zámků, které v těchto dnech můžete navštívit v Karlovarském kraji. Pro jistotu se ale vždy ještě podívejte na stránky vybrané památky a ověřte si, že v den, ve který návštěvu plánujete, mají skutečně otevřeno. 🙂

Hrad Loket

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, ze tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Hrad je otevřen i přes zimní sezónu každý den od 9 do 16 hodin. Prostory jsou upraveny přesně tak, jak vypadaly mezi lety 1822—1948, kdy tato část hradu sloužila jako vězení. Pohybující se figuríny v životní velikosti předvádí několik způsobů mučení spolu s nervy drásajícím zvukovým doprovodem.

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. V ostatních místnostech hradu se nacházejí ukázky chladných i palných zbraní a v prvním patře markrabství také křehká výstava porcelánu z produkce místních továren.

 

Zámek Valeč

Barokní zámek Valeč s kostelem a sloupem Nejsvětější trojice na úpatí Doupovských hor je letos opět už po několikáté otevřený návštěvníkům i v zimě. Památka má za sebou dlouhou historii. První písemné zmínky o Valči jsou z poloviny 14. století, na počátku 18. století byla zámek barokně přestavěn, po válce sloužil jako sanatorium pro válečné veterány, v 50. letech byl útočištěm pro korejské děti a dlouho poté fungoval jako dětský domov. V roce 1976 zámek zachvátil tak zničující požár, že obnova prostor trvá dodnes. Máte tedy jedinečnou možnost prohlédnout si interiéry ještě před dokončením celkové obnovy. Její součástí je i znovu nastěhování osmadvaceti barokních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna, které byly původně vytvořeny pro zahradu valečského zámku, avšak po požáru byly přesunuty do kláštera Kladruby, kde zůstaly čtyři desetiletí. Dále můžete vidět množství architektonických detailů, které budou po obnově skryty. V nedokončených interiérech jsou ke zhlédnutí rovněž výstavy soudobého umění a nebudete ochuzeni ani část zrestaurovaných interiérů – především o Braunův sál s barokní výzdobou. V kostele Nejsvětější Trojice poté uvidíte nedávno zrestaurovaný barokní mobiliář a výstavu přibližující proces obnovy památky.

Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu. Protože v některé dny bývá zámek otevřen až do pozdních nočních hodin, můžete si k prohlídce zapůjčit lucernu, což je zážitek, který ocení především děti. Během zimního období až do konce února je zámek otevřen od pátku do neděle. Konkrétní otevírací hodiny pro daný den si raději zkontrolujte na webových stránkách této památky.

Hrad Cheb

Otisky historie jsou na Chebském hradu cítit doslova na každém kroku. Vždyť se zde taky odehrála královská svatba nebo vražda pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna. Jde o jedinou štaufskou císařskou falc na našem území. Z paláce a románské pevnosti vojevůdce Fridricha Barbarossy se však kvůli válce v 18. století dochovalo jen torzo s mocnou obrannou Černou věží a unikátní románsko-gotickou kaplí. Od listopadu do konce března funguje Chebský hrad v zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech, vždy od 10 do 15 hodin. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Vstup na hrad je až do konce března zdarma!

Pro letošní zimu mají na hradě přichystanou novinku, a to komentované prohlídky hradního areálu s průvodcem, které začínají vždy v 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00.

Zámek Ostrov

Ostrovský zámek je rozsáhlý komplex budov, jehož základem byl původně městský hrad, který plnil obrannou funkci. Hrad nechal na přelomu 15. a 16. století přestavět Kašpar Šlik – nový majitel panství, na renesanční zámek. Zámek se tak stal na více než sto let rodovou rezidencí ostrovské větve hrabat Šliků.

Ve třicátých a čtyřicátých letech 17. století byl zámek upraven a rozšířen Juliem Jindřichem, vévodou Sasko-Lauenburským. V letech 1685-1690 nechal jeho syn -Julius František, vévoda Sasko-Lauenburský před původním šlikovským zámkem přistavět zámek nový – tzv. Lauenburský. Na výstavbě zámku se podíleli významní stavitelé Abrahám Leuthner, Kryštof Dientzenhofer a Giulio Broggi. Po požáru roku 1691 byl původní šlikovský zámek upraven jako vedlejší zámecké křídlo. Současná podoba zámeckého areálu je výsledkem úprav a přestaveb, prováděných velkovévody Toskánskými v průběhu 19. a 20. století. Znak císařského orla v kartuši, umístěný ve frontonu hlavního vstupu, pochází z doby, kdy majiteli byli právě velkovévodové Toskánští. Vstupní portál dokončený roku 1690 je dílem ostrovského sochaře Martina Möckela.

Dnes v zámku sídlí městský úřad a turistům je přístupná Dvorana s expozicí o historii zámku, expozicí ostrovského porcelánu, občerstvením a podatelnou. V zadní části zámeckého traktu se nachází informační centrum s expozicemi v podkroví a sala terreně. Ostrovský zámek můžete navštívit od úterý do neděle 8:30 –  16:00 (do 30.4.2023). Poslední vstup na expozice v podkroví a sala terreně je umožněn  naposled v 15:00 hod.

Zámek Sokolov

Sokolov je poprvé písemně připomínán r. 1279, kdy na místě dnešního zámku stála kruhová tvrz s palácem. Podoba dnešního zámku pochází ze 17. století a klasicistní úpravy v roce 1805. Sídlem muzea se stal zámek v roce 1960, kdy zde bylo umístěno Muzeum hornického Sokolovska. To se v roce 1982 přeměnilo nejdříve v městské a poté v Okresní muzeum Sokolov s odbornými pracovišti a od roku 1986 také s novou stálou expozicí. Expozice prošla v následujících letech různými úpravami, z nichž zatím největší byla zahájena na přelomu let 2012 – 2013, kdy došlo k jejímu rozšíření. Nově zpřístupněná část přibližuje historii rodu Nostitzů, v letech 1622 – 1945 majitelů zámku. Další dvě místnosti jsou věnovány tvorbě malíře Davida Friedmanna, který na Sokolovsku působil v letech 1946 – 1947. Součástí muzea jsou  výstavní sály pro pořádání krátkodobých výstav.  Zámek můžete navštívit od středy do neděle 09.00 – 12.00 hod. a 13.00 – 17.00 hod.

Vánoční dům, Karlovy Vary

Vánoce po celý rok? Proč ne? Vánoční dům v Karlových Varech láká na kouzelnou atmosféru a krásnou expozici. Hned u vstupu vás uvítá betlém, v zámku narazíte na osm metrů vysoký strom s více než šesti tisící světýlky a k tomu navíc spousta ozdob, sněhuláků, andělů, svíček a dalších dekorací. Ucítíte vůni cukroví, františků a svařeného vína, pokocháte se stovkami krásných ozdob, poslechnete si koledy a nefalšovaná vánoční atmosféra se na vás přenese raz dva. Otevřeno je od ledna do října od úterý do neděle od 13 do 18 hodin, v listopadu a prosinci můžete zámeček navštívit během celého týdne od 10 do 20 hodin. Kromě expozice vás čeká i útulná kavárna, která se každý rok snaží překvapit a mění výzdobu i téma. Aktuálním tématem je les a medvídci. Ať už máte chuť na výběrovou kávu La Boheme, neodolatelnou horkou čokoládu, medvídkový čaj, osvěžující zmrzlinu nebo na vynikající domácí cukroví a dezerty, tak neváhejte a přijďte si osladit život. Děti do 3 let mají vstup zdarma, starší děti do 15 let zaplatí 60 korun, dospělí jednou tolik.

Statek Bernard

Statek Bernard je Centrem tradičních, ale i moderních řemesel na západě Čech. Každý výrobek je zde ruční a originální práce. Věříme, že si z nabídky zlatých českých ručiček vyberete. Pravidelně zde připravují řemeslné kurzy v truhlárně, v dílně vonných svící a mýdel či v dílně designu. Nakoupíte zde například keramické výrobky či vonné svíce. Nově jsou v nabídce dřevěné truhly nebo dárkové poukazy na několika denní pobyt přímo na statku, který obdarovaný stráví aktivně a netradičně. Připraveno je pro vás Foto muzeum řemesel a nově muzeum Lega pro děti. Domácí zvířata zookoutku se nechají pohladit i nakrmit.

Pokud jste v tomto přehledu nenašli svůj oblíbený hrad či zámek, nemusíte ještě zoufat! Zkuste sami zapátrat. Památek otevřených i v zimě je opravdu mnoho.

Snad vám tento článek bude inspirací a vy se vydáte na rodinný výlet. Hezky si ho užijte! 🙂