Bývá zvykem, že s koncem října zavírají hrady a zámky své brány. Většinou do března nebo dokonce až do května. Je to jistě škoda. Tyto památky mají své kouzlo, okolí zve k procházkám, často se tu konají nejrůznější akce a mnoho dalšího. Proč jen musíme čekat na jaro, než zase otevřou? A věděli jste, že vlastně ani nemusíme?

Už dávno totiž neplatí, že památky je možné navštívit jen od jara do podzimu. V zimních měsících tak nikdo nemusí smutnit, že v říjnu skončila jakási zažitá „návštěvní doba“, a čekat dlouhé zimní měsíce na kýžené jaro, kdy opět začne turistická sezóna. Stále více historických objektů právě na zimu plánuje řadu lákavých akcí a tak i v třeskuté zimě lze zažít neopakovatelnou atmosféru, navíc zcela odlišnou od té jarní či letní.

Vypravit se můžeme vlastně kdykoli na řadu hradů a zámků po celé republice. Některé mají trvale otevřené brány, jiné jen po předchozím objednání, další dávají přednost pouze vybraným dnům, mnohé z nich přichystaly zajímavé kulturní a historické akce. Připravili jsme pro vás přehled hradů a zámků, které v těchto dnech můžete navštívit v Karlovarském kraji. Pro jistotu se ale vždy ještě podívejte na stránky vybrané památky a ověřte si, že v den, ve který návštěvu plánujete, mají skutečně otevřeno. 🙂

 

Hrad Loket

 

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, ze tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Hrad je otevřen i přes zimní sezónu každý den od 9 do 16 hodin. Prostory jsou upraveny přesně tak, jak vypadaly mezi lety 1822—1948, kdy tato část hradu sloužila jako vězení. Pohybující se figuríny v životní velikosti předvádí několik způsobů mučení spolu s nervy drásajícím zvukovým doprovodem.

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. V ostatních místnostech hradu se nacházejí ukázky chladných i palných zbraní a v prvním patře markrabství také křehká výstava porcelánu z produkce místních továren.

A nouze nebude ani o speciální program. 15.2. se v sálech loketského hradu bude konat ples města Loket, který tradičně zahájí slavnostní salva loketských ostrostřelců. V březnu se můžete těšit na hudební program – 7.3. vystoupí rocková skupina Vltava a 20.3. punkové kapely Znouzectnost a Našrot.

 

Zámek Kynžvart

 

I zámek Kynžvart otevírá své brány v zimním období – v únoru a březnu – formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Zámeckého muzea a slavného kabinetu kuriozit. Prohlídka se koná každé úterý a čtvrtek od 13 hodin v českém a od 15 hodin v německém jazyce.

Během prohlídky zámeckých interiérů si prohlédnete pracovnu kancléře Metternicha, která sloužila při jednáních Vídeňského kongresu, knihovnu jeho syna Richarda se skrytými dvířky, kulečníkový salon s ruským kulečníkovým stolem, který byl darem od cara Mikuláše I., velký sál se vzácnými díly Antonia Canovy, orientální chodbu s kolekcí japonských lakovaných šperkovnic či zámeckou jídelnu s rodovou galerií a unikátním zlaceným stolním servisem Thomire na mahagonovém nábytku.

Kynžvartské zámecké muzeum patří mezi nejstarší soukromá muzea na světě. Založil ho kancléř Metternich a jeho potomci ve sběratelské činnosti pokračovali. Obdivujte cenné samurajské zbroje, vzácné palné a chladné zbraně i pravé katovské nástroje. Ve třech sálech na původním místě je instalovaná velká zámecká knihovna o 24 000 svazcích, která obsahuje díla nemající v České republice srovnání.

Unikátním jádrem metternichovského muzea je kabinet kuriozit – v jedné místnosti je vystaveno na 1800 předmětů, z nichž některé nemají ve světě srovnání. Mezi nejcennější exponáty patří i dvě egyptské mumie, z nichž starší pochází z doby před 3500 lety.

 

Bečov nad Teplou

 

Uprostřed hlubokého údolí nad řekou Teplá se na vysoké skále tyčí majestátní hrad Bečov. Jeho počátky souvisí s křižovatkou důležitých cest, kdy se při jejich průjezdu vybíralo clo. Ačkoliv  toto sídlo oplývá bohatými dějinami a kulturními či přírodními památkami, hlavním turistickým lákadlem je bezesporu soubor výjimečných historických a uměleckých architektur, z nichž nejcennější je gotický hrad, renesanční palác, barokní zámek a kaskádovitá zahrada v italském stylu.

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům. Speciální prohlídky se budou konat od 4. 2. do 20. 2. 2019 vždy od úterý do pátku od 14 hodin. Během prohlídky se dozvíte vše o pohnuté historii této vzácné umělecké památky. Jsou zde navíc prezentovány další druhy relikviářů, jejichž prostřednictvím si může návštěvník udělat představu o různorodých tvarech a rozměrech těchto ostatkových schránek. 

 

Zámek Valeč

 

Barokní zámek Valeč s kostelem a sloupem Nejsvětější trojice na úpatí Doupovských hor je letos opět už po několikáté otevřený návštěvníkům i v zimě. Památka má za sebou dlouhou historii. První písemné zmínky o Valči jsou z poloviny 14. století, na počátku 18. století byla zámek barokně přestavěn, po válce sloužil jako sanatorium pro válečné veterány, v 50. letech byl útočištěm pro korejské děti a dlouho poté fungoval jako dětský domov. V roce 1976 zámek zachvátil tak zničující požár, že obnova prostor trvá dodnes. Máte tedy jedinečnou možnost prohlédnout si interiéry ještě před dokončením celkové obnovy. Její součástí je i znovu nastěhování osmadvaceti barokních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna, které byly původně vytvořeny pro zahradu valečského zámku, avšak po požáru byly přesunuty do kláštera Kladruby, kde zůstaly čtyři desetiletí. Dále můžete vidět množství architektonických detailů, které budou po obnově skryty. V nedokončených interiérech jsou ke zhlédnutí rovněž výstavy soudobého umění a nebudete ochuzeni ani část zrestaurovaných interiérů – především o Braunův sál s barokní výzdobou. V kostele Nejsvětější Trojice poté uvidíte nedávno zrestaurovaný barokní mobiliář a výstavu přibližující proces obnovy památky.

Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu. Protože v některé dny bývá zámek otevřen až do pozdních nočních hodin, můžete si k prohlídce zapůjčit lucernu, což je zážitek, který ocení především děti. Během zimního období až do konce března je zámek otevřen od úterý do neděle. Konkrétní otevírací hodiny pro daný den si raději zkontrolujte na webových stránkách této památky.

Pokud jste v tomto přehledu nenašli svůj oblíbený hrad či zámek, nemusíte ještě zoufat! Zkuste sami zapátrat. Památek otevřených i v zimě je opravdu mnoho.

Snad vám tento článek bude inspirací a vy se vydáte na rodinný výlet. Hezky si ho užijte! 🙂