Pokud máte naplánovanou dovolenou v Karlovarském kraji a předpověď počasí není právě příznivá, nezoufejte. Sepsali jsme tipy na zajímavá muzea a galerie – ať už se chcete ukrýt před ostrým sluncem nebo letní bouřkou, inspirujte se v našem průvodci.

Vánoční dům, Karlovy Vary

Jste milovníky Vánoc a nejraději byste je slavili po celý rok? Přesně pro vás je prohlídka Vánočního domu v karlovarském zámečku Doubí. Na nádvoří vás uvítá betlém a ať je léto nebo zima, v zámku voní cukroví, purpura a františek. Uvidíte šestimetrový, bohatě nazdobený, vánoční strom, ručně malované ozdoby, sněhuláci, andělé i spousta svíček. Expozice ve Vánočním domě je prodejní, takže si můžete udělat radost a dekorace zakoupit. Pro děti je připravena vánoční vesnička s vláčky, navíc si můžete dopřát vánočku, cukroví, kakao, svařené víno a mnoho dalších dobrot v Andělské kavárně, která je v listopadu a prosinci otevřena každý den od 10 do 19:30 hod.

Galerie Supermarket WC, Karlovy Vary

Jak využít nevábně vypadající prostory bývalých veřejných záchodků? V Karlových Varech to vyřešili opravdu netradičně – proměnili je v galerii. A mají úspěch! Galerie získala nominaci Akademie designu  ČR na cenu Czech Grand Design v kategorii Obchod roku. Výstavy v galerii SUPERMARKET jsou rozděleny do šesti tematických cyklů, které se neustále opakují. Můžete si prohlédnout například výstavu studentských prací, výstavu předmětů všestranného designu zohledňující ho potřeby seniorů a handicapovaných, nebo cyklus Design a život, který představuje české firmy, které prorazily ve světě designu. Kromě galerie můžete také nakoupit v designovém obchodě a posedět v kavárně s výbornou kávou.

Retromuseum, Cheb

Nafukovací hračky Libuše Niklové, automobil vysoušeč vlasů Stanislava Lachmana, nebo skládací kolo Eska. Vzpomínáte? Pokud se chcete vrátit do dětství, navštivte Retromuseum v Chebu. Kromě výše zmíněných předmětů vás čeká výstava každodenního života v 60. až 80. letech. Ocitnete se v dobovém obývacím pokoji, kde můžete otevírat zásuvky a skříně, v televizi sledovat tehdejší program, nebo si z jedné místnosti do druhé zavolat dobovými telefony. Výstava se však věnuje i tehdejší architektuře, hudbě či umění ve veřejném prostoru.

Muzeum Včerejší svět, Loket

Všichni víme, jak vypadají jízdní kola a dětské kočárky. Ale jak vypadaly v minulosti? Na to vám odpoví expozice v muzeu Včerejší svět, která mapuje historii těchto strojů až do roku 1820. Mezi nejstarší exponáty patří dětská drezína právě z roku 1820, uvidíte však i kočárky ve tvaru auta, ve tvaru kočáru taženého koňmi nebo se stahovací střechou a několik historických jízdních kol k tomu. A to není všechno – historická vysoká kola a některá dětská vozítka je možno i vyzkoušet. K muzeu patří i obchod s dárkovými předměty, penzion a kavárna.

Amfiteátr Loket

Přímo pod hradem Loket najdete amfiteátr, který vznikl ve 40. letech minulého století. Koncerty, divadla, muzikály a ještě mnohem víc – nenechte si ujít pestrý program pod širým nebem, v romantickém prostředí loketského podhradí. Amfiteátr má kapacitu 1800 míst a nedávno prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Prozkoumejte program a vyrazte, stojí to za to!

Galerie Art Linea, Mariánské Lázně

Na Hlavní třídě v Mariánských Lázních stojí galerie Art Linea. Konají se v ní nejen výstavy současného umění, ale také koncerty, umělecké a jazykové kurzy, módní přehlídky a přednášky. Galerie navíc vydává vlastní magazín (www.magazinartlinea.cz), kde se můžete dočíst o novinkách v galerii, ale také o uměleckém dění u nás i ve světě.