Podzim už klepe na dveře. Chyťte si kousek babího léta třeba ve Slavkovském lese. Toto území CHKO vás uchvátí nejen svou přírodou, ale také dalšími kouzelnými místy. K ochutnání lákají zdejší léčivé prameny, které se zde nachází. Za povšimnutí stojí i umělý vodní kanál Dlouhá stoka, který zde byl vybudován před více jak 450 lety. Co dalšího určitě nemůžete vynechat?

Rozhledna Krásno

Rozhledna se tyčí ve výšce 777 m nad mořem na Krásenském vrchu. Stavba začala v roce 1933, aby zajistila práci místním lidem. Jejím dalším cílem bylo rozproudit cestovní ruch v okolí kolem Karlových Varů a Mariánských lázní. Díky neobvyklému tvaru a schodiště, které se vine vnější stranou stavby, patří mezi nejzajímavější rozhledny v České republice. Po výstupu 120 schodů se nabízí krásný výhled na Krušné hory, Doupovské vrchy, Tepelskou vrchovinu a nejvyšší vrchy Slavskovského lesa Lesný a Lysina.

K rozhledně se nejlépe dostanete po žluté turistické trase přímo z obce Krásno. Rozhledna je volně přístupná.

Kladská

V této přírodní rezervaci blízko Mariánských lázní se nachází dřevěný lovecký zámeček, který ohromí svou architekturou v alpském stylu. Stavět ho začal v letech 1875 – 1876 kníže Schönburg-
Waldenburg. V současné době se lze zde i ubytovat.

U loveckého zámečku začíná naučná stezka Kladská. Informační tabule lemující stezku vás provedou historií, faunou i flórou této nádherné rezervace. Nepřehlédnutelné jsou i rašeliniště, kterých je v této oblasti 5 a zabírají plochu téměř 300 h. Největší z rašelinišť se nazývá Tajga. Dalšími rašeliništi jsou Paterák, Lysina, Malé rašeliniště a Husí les.

Dům přírody

Návštěvnické středisko seznamuje návštěvníky s oblasti Slavkovského lesa. Čtyři expozice představují nejvýznamnější místa této CHKO.

První expozice se věnuje minerálním pramenům. Uvidíte jak a kde vyvěrají prameny na povrch. V druhé částí se díky animaci seznámíte se vznikem rašelinišť. Třetí expozice odhaluje tajemství co se skrývají pod kůrou a v dutinách stromů. Na závěr čeká 3D kinosál s filmem o Slavkovském lese. Nemusíte mít strach, že se ztratíte. Průvodcem vám bude typický obyvatel Slavkovského lesa – jelen evropský.

Dům přírody lze navštívit denně kromě pondělí. Otevřen je až do 15. října v čase od 10 do 18 hodin. Děti mají vstupné do 6 let zdarma, dospělí zaplatí 40 korun.

Hrad Bečov nad Teplou

Hrad byl zřejmě založen už za vlády Jana Lucemburského. První důvěryhodná zmínka však pochází z roku 1349, kdy bratři z Rýzmburka vydali listinu, z které je zřejmé, že jsou prvními známými majiteli hradu. Na počátku 18. století byl k hradu přistaven zámek ve stylu baroka.

Právě na zámku se ukrývá jeden z největších pokladů v Česku. Relikviář svatého Maura je vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny. Byl přitom objeven teprve nedávno a to v roce 1985. Kromě vzácných historických památek zde naleznete i neobvyklé hradní obyvatele. V podzemí hradu zde každý rok přezimuje několik druhů netopýrů. Od loňského roku se díky pracovním listům
můžete o těchto tvorech dozvědět víc.

Otevřeno je mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Ceny jsou různé podle vámi zvoleného okruhu. Například relikviář svatého Maura navštívíte za 140 korun, zámecké interiéry za 60 korun. Děti do 6 let mají vstupné zdarma.