Karlovarský kraj je často spojován jen s těmi nejznámějšími lázeňskými městy, ale nabízí toho mnohem víc. Vydejte se s námi na výlet méně známými městy, která mají co nabídnout. Jdeme na to?

Chyše

Městečko malé rozlohou, ale velké zážitky a památkami, zkrátka Chyše. Městu Chyše vévodí krásný novogotický zámek, který je chráněn jako česká kulturní památka. Nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes nabízí zajímavou a  informacemi nabitou prohlídkovou trasu. Ta se skládá ze tří částí – prohlídka zámeckých interiérů včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, zámeckého sklepení a výstava věnovaná Karlu Čapkovi. A proč právě jemu? V městečku kdysi pracoval jako učitel a čerpal zde inspiraci pro svá díla. V expozici věnované Karlu Čapkovi se seznámíte s literárními díly a dozvíte se mnoho o jeho pobytu v Karlovarském kraji. Na prohlídce zámku uslyšíte také několik pověstí, navštívit můžete i zámeckou knihovnou a pivovar.

Zámecký pivovar byl postaven už kolem roku 1840 a dodnes tu vaří pivo podle staročeských receptur. Dnes můžete ochutnat několik druhů ležáků, světlou jedenáctku, jantarovou a tmavou dvanáctku a další speciální piva.

Součástí zámku je i rozsáhlý a vzácný park. Ten se rozkládá na devíti hektarech a láká na krásná zákoutí, potok a jezírko a spoustu rozmanitých rostlin.

Pokud se městečko chcete prohlédnout z výšky, vyšplhejte na kopec Vladař. Na čedičové hoře vladař můžete spatřit přes 250 druhů rostlin a 34 druhů ptáků, kopec je navíc významným archeologickým nalezištěm.

Krásno

Přímo v srdci Slavkovského lesa najdete hornické městečko Krásno. I tohle město si můžete prohlédnout z velké výšky. Umožní vám to rozhledna Krásno. Ta zvítězila, především díky svému neobvyklému tvaru, v soutěži o nejkrásnější českou rozhlednu. Unikátní je schodiště spirálovitého tvaru, které je vedeno po vnějším obvodu. Rozhledna byla otevřena roku 1934 a až do konce druhé světové války nesla jméno Adolfa Hitlera. Z rozhledny v nadmořské výšce 777 metrů budete mít perfektní výhled na Krušné hory, Doupovské hory, Tepelskou vrchovinu a Slavkovský les.

A z výšky ne na zem, ale rovnou do podzemí. Díky bohaté hornické minulosti Krásno disponuje množstvím hornických památek. Téměř povinností je návštěva hornického muzea. Muzeum najdete v areálu dolu Vilém, na rozloze 8,5 kilometrů čtverečních zde stojí 13 budov, například budova úpravny, těžní věž, strojovna, vrátnice či trafostanice. V samotném muzeu se pak dozvíte spoustu zajímavostí o raně novověkém hornictví, historii těžby rud a uhlí, geologii a mineralogii. Hlavním exponátem je pak těžní parní stroj z dolu Marie, jehož historie sahá až do roku 1897.

Valeč

A nakonec obec, která nevyniká rozlohou, ale množství památek vás dostane. Na území obce najdete hned dva významné kostely. Gotický kostel Narození Sv. Jana Křtitele prošel v devadesátých letech zásadní rekonstrukcí, dnes je proto ve výborném stavu. V současnosti je otevřen veřejnosti a slouží k pravidelným bohoslužbám vždy v sobotu od 15 hodin. Za návštěvu stojí i zámecký kostel Nejsvětější trojice. Postaven byl v letech 1719-1728 pod taktovkou slavného italského architekta Giovanni Antonio Biano Rossiho. Fresky v interiéru má na svědomí malířský mistr Brandt.

Kostel Nejsvětější Trojice je součástí zámeckého areálu. Celý areál patří k perlám českého baroka. Zámek roku 1976 vyhořel a momentálně se rekonstruuje. Vynechat nesmíte zámecký park, který je plný soch slavného umělce Matyáše Bernarda Brauna. Na počátku zde stálo celkem 28 soch představujících alegorie lidských vlastností, po ničivém požáru však našly místo v klášteře v Kladrubech. V zámeckém parku nyní stojí jejich kopie, najdete jich zde však jen sedmnáct – od čtyř originálů se kopie nikdy nedělaly a sedm kopií bylo v roce 2003 odcizeno.

V zahradách najdete i romantická jezírka, vodní kaskády, fontány a také úžasný skleník. V minulosti se v něm pěstovaly citronovníky, pomerančovníky, kaktusy, orchideje, palmy a spousta dalších květin a stromů. V zahradách stojí také teatron – hradní stupňovitý pahorek, který sloužil k divadelním a hudebním představením pod širým nebem. Konaly se zde také turnaje na koních a prostor sloužil i jako zápasiště.