Venku už je pořádně chladno, ale nezoufejte, máme pro vás několik tipů, kde se můžete ohřát a ještě se něco zajímavého dozvíte. Na výběr máte z několika nádherných muzeí stačí si jen vybrat, nebo je můžete navštívit všechna.

 

Muzeum Cheb

Muzeum zde bylo otevřeno už 5. května 1874 a patří k nejstarším regionálním muzeím v Čechách. Nachází se na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v jednom z nejstarších městských domů, který bývá také nazýván Pachelbelův dům po nejznámějších majitelích.

Naleznete zde přes 100 000 kusů sbírkových artefaktů. Prohlédnout si můžete uměleckořemeslné předměty, které zachycují dějiny nejen města, ale i regionu. Zvláštní okruh je věnován Albrechtovi z Valdštejna, který zde byl v roce 1634 zavražděn. Nahlédnout můžete do jeho úmrtního pokoje, Valdštejnovy obrazárny nebo si prohlédnout jeho osobní předměty. Mezi nejzajímavější exponáty patří Valdštejnův kůň, který byl zastřelen 16. 11. 1632 v bitvě u Lützenu. Pravděpodobně patří k nejstaršímu vycpanému zvířeti u nás.

Muzeum můžete navštívit od středy do neděle od 9:00 do 12:00, a pak od 12:30 do 17: 00. Vstupné stojí 70 Kč, snížené vstupné pro studenty 35 Kč, senioři 50 Kč. Za Valdštejnský okruh a Výstavní
síň si připlatíte 40 Kč, studenti a děti 20 Kč.

 

Návštěvnické centrum Thun

Za návštěvu určitě stojí Porcelánová zastávka, která je rozšířením Návštěvnického okruhu společnosti Thun 1794 a. s. Porcelánka se nachází v Nové Roli a v současné době patří mezi
největší výrobce porcelánu ve střední Evropě.

Prohlídka výrobou Vám představí celkové zhotovení porcelánu od zpracování hlavní suroviny, až po finální výrobek. Součástí centra je i obchůdek se suvenýry, kde si můžete zakoupit porcelánové předměty. Pro šikovné ruce je zde připravena Porcelánová školička, kde si můžete ozdobit vlastní hrníček, který si odnesete.

Vstupné na prohlídku výrobou stojí 140 Kč, snížené vstupné pro studenty 60 Kč, Porcelánová
školička Vás bude stát 60 Kč.

Muzeum Moser

Pokud obdivujete rukodělné výrobky, nemůžete vynechat prohlídku sklárny Moser. Založena byla v roce 1857 Ludwigem Moserem.

Na výstavě si můžete prohlédnout historické fotografie, sklářské nářadí nebo ukázky vzornic. Pokud vás expozice neuspokojí, máte možnost navštívit výrobu sklářské hutě. Na vlastní oči tak uvidíte foukání a tvarování skla. Samozřejmě nechybí prodejní galerie, kde lze zakoupit sklářské výrobky.

Celou prohlídku pak můžete zakončit v nově otevřené kavárně, která je součásti centra. Zde se můžete nechat okouzlit výhledem na náměstí Ludwiga Mosere s křišťálovou fontánou a k tomu si
dát výbornou kávu s domácím koláčem.

Muzeum má otevřeno každý den od 9:00 do 17:00. Vstupné stojí 80 Kč, snížené 50 Kč. Huť lze navštívit také každý den v čase od 9:00 do 15:00. Vstupné stojí 120 Kč, snížené 70 Kč. Pokud zakoupíte zvýhodněné vstupenky do muzea a hutě jako celek, zaplatíte 180 Kč, snížené vstupné je 100 Kč.

Muzeum Mattoni Kyselka

V malé vesničce, která nese jméno Kyselka, má svém muzeum známa značka minerálních vod – Mattoni. Expozice je věnovaná především zakladateli značky Heinrichu Mattonimu a historii
stáčení minerálních vod. Nahlédnou můžete do historických dokumentů, prohlédnout si dobové fotografie nebo si pročíst obchodní korespondence. Nejen děti určitě zaujme interaktivní část výstavy, která obsahuje animované projekce a původní reklamy. Nepřehlédnutelnou součástí muzea je sbírka různých láhví, do kterých kdy byla minerální voda stáčena. Nechybí ani různé proměny etiket.

Samotné muzeum se nachází v objektu Löschnerova pavilonu, kde byla původně provozovna pro stáčení minerální vody, postaven byl v roce 1907. Název pavilon získal po lékaři Dr. Josefu
Löschnerovi, kterým byl přítelem zakladatele Heinricha Mattoniho.

Expozici můžete navštívit každý všední den od 9:00 do 17:00. O víkendu má muzeum otevřeno od 9:00 do 16:00. Základní vstupenka stojí na 80 Kč, snížené vstupné pro studenty, děti a seniory stojí 60 Kč, děti do 2 let mají vstupné zdarma.