Pozdní léto je, stejně jako zámecká sezóna, v plném proudu, tak na nic nečekejte a vyrazte na prohlídku. Karlovarský kraj ukrývá několik historických klenotů s opravdu zachovalým interiérem. Na těchto zámcích se jako mávnutím kouzelného proutku proměníte v krále, královny, prince a princezny.

Zámek Ostrov nad Ohří

Původně hrad, v patnáctém století přestavěn v renesanční zámek, za druhé světové války využíván jako koncentrační tábor a dnes v něm sídlí Městský úřad Ostrov a informační centrum. V komplexu několika budov najdete také muzeum, kde se seznámíte s historií hornictví a každodenním životem horníků, ale také s krušnohorskými řemesly a pracovními tábory na Jáchymovsku. Součástí zámku je i Palác princů – úžasná historická budova se vzácnými freskami. V té dnes sídlí Městská knihovna Ostrov, ale vstup je možný i bez čtenářského průkazu. Zámek má otevřeno každý den od 10 do 17 hodin, o prázdninách je otevírací doba o hodinu prodloužena. Knihovnu můžete navštívit od pondělí do soboty, v pondělí, ve středu a ve čtvrtek je otevřeno od 9 do 18 hodin, v úterý jen od 9 do 12, v pátek od 9 do 17 a v sobotu od 9 do 11:30.

Zámek Bečov nad Teplou

V údolí řeky Teplá najdete další úžasnou památku, zámek Bečov nad Teplou. Ten v sobě ukrývá druhou nejcennější památku v Česku – relikviář sv. Maura. Zámek nabízí několik okruhů, můžete si tak vybrat, zda navštívíte právě vzácný relikviář, zámecké interiéry či prohlídku doplníte o tajnou chodbu a štolu tesanou do skály. O prázdninách má zámek otevřeno od úterý do neděle, vždy od 9 do 17 hodin. Ceny každého okruhu se pohybují v rozmezí 60 – 140 korun pro dospělého a 40 – 100 korun pro děti, studenty a seniory.

Zámek Valeč

Na okraji Doupovských hor najdete městečko Valeč a v něm krásný barokní zámek, který byl přestavěn z gotického hradu. Zámek momentálně prochází rekonstrukcí, ale i tak jej můžete navštívit a seznámit se s aktuálním stavem interiérů. Za prohlídku stojí i zámecké zahrady, které patřily k těm nejkrásnějším u nás. Dnes zde najdete skleník s kopulí, kovárnu a hlediště antického divadla. Park je celoročně přístupný a vstupné je dobrovolné.

Zámek Kynžvart

Přesné datum vzniku zámku Kynžvart není známo, bylo to však někdy mezi lety 1585 až 1597. Sídlo ve stylu vídeňského klasicismu patří k nejkrásnějším zámkům u nás. Největším lákadlem je sbírka bývalého rakouského kancléře Metternicha. Na prohlídce zahlédnete jeho pracovnu, knihovnu syna Richarda, kulečník ruského cara velký sál s vzácnými díly a zámeckou jídelnu. Zámek ukrývá i Muzeum a kabinet kuriozit, k vidění jsou například samurajské zbraně či egyptské mumie. O prázdninách je zámek otevřen od úterý do neděle, vždy od 9 do 17 hodin. Základní vstupenky pořídíte za 120 korun pro dospělého a 80 korun pro dítě. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Zámek Chyše

Novogotický zámek je ozdobou městečka Chyše. Je čerstvě zrekonstruován a nabízí prohlídku interiérů včetně sálu s vzácnou stropní malbou Petra Brandla, prohlídku zámeckého sklepení či výstavu věnovanou Karlu Čapkovi, který zde kdysi pobýval. V expozici věnované Karlu Čapkovi se seznámíte s literárními díly a dozvíte se mnoho o jeho pobytu v Karlovarském kraji. Minout byste neměli ani zámeckou knihovnou a pivovar. Součástí zámku je i rozsáhlý a vzácný park. Ten se rozkládá na devíti hektarech a láká na krásná zákoutí, potok, jezírko a spoustu rozmanitých rostlin. V červenci a v srpnu má zámek otevřeno od úterý do neděle, vždy od 10 do 18 hodin. Dospělí zaplatí 90 korun, děti pak jen 40 korun.