Chybí vám k pocitu štěstí příroda, klid a relaxace? Pak je pro vás výlet na farmu skvělým řešením! Dopřejte si pár dnů na venkově a věnujte se docela obyčejným věcem, jako jsou procházky, práce kolem hospodářství, péče o zvířata, projížďky na koních, rybolov, houbaření a hlavně – ochutnávání domácích dobrot.

Ekofarem stále přibývá a už i v Karlovarském kraji je jich jako hub po dešti. Řadu lidí dnes zkrátka zajímá, co jedí, co vše za výrobkem stojí nebo třeba i dopad na životní prostředí a možné následky do budoucna.  Ukažte i vy svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstuje ovoce a zelenina, kterou mají denně na talíři a jak se chovají zvířata v přirozeném prostředí. Máme pro vás tipy na místa, kde se děti bohatě zabaví a vy výborně najíte.

Statek Bernard

Statek Bernard je místem, kde se setkává příroda s tradičními řemesly a výbornou gastronomií. A to vše pouhých deset minut od Karlových Varů. Pro vás i vaše ratolesti jsou připraveny řemeslné kurzy v truhlárně, v dílně na výrobu vonných mýdel a svící, v dílně designu či v keramické dílně. K tomu navíc muzeum řemesel, zookoutek a restaurace s tradičními českými jídly. Statek pravidelně pořádá jarmarky, trhy, akce pro děti a koncerty, tak mrkněte na program a vyrazte!

Horský statek Abertamy

Abertamy voněly sýrem už v 17. století. Sýrem z poctivého kozího mléka s výjimečnou chutí horských bylinek oblíbeným fajnšmekry po celé Evropě a vyráběným podle přísně střežené tajné receptury. I když od té doby uplynulo hodně vody, legenda neumírá. Ekofarma v Krušných horách s vlastním bistrem, řeznictvím a sýrárnou nabízí i dnes vynikající bio sýry z kravského, ovčího i kozího mléka a také čerstvé maso a poctivé farmářské uzeniny. Celý statek je založený na respektu k místní přírodě i k chovaným zvířatům a funguje v režimu tzv. ekologického zemědělství. Vaří se zde z masa regionálního původu – přímo ze zvířat z vlastního chovu. Ochutnat můžete poctivý guláš nebo rajskou, ale také ovocné knedlíky a palačinky, které vás vrátí do dětství ke vzpomínkám na bezkonkurenční obědy u babičky. A o tom, že v Abertamech dělají svou práci nejen s nadšením, ale také dobře, svědčí bohaté pochvalné reakce spokojených návštěvníků a také nejrůznější ocenění, která během let nasbírali. Poznejte pravou chuť Krušnohoří!

 

 

Farma a ekocentrum Kozodoj

V malebném údolí řeky Rolavy leží ekocentrum Kozodoj – poklidná rodinná farma proměněná ve vzdělávací prostor. Jejím cílem není nic menšího než předávat návštěvníkům schopnost žít v rovnováze s přírodou a jde jí to dobře. 🙂  Nemusíte se bát žádného biflování, jde tady především o bezprostřední kontakt s pozitivně naladěnými zvířaty. A těch je tady k vidění spousta – koně, osli a krávy plemene Jersey, netradiční plemena ovcí a koz, lamy krotké a guanaco, vietnamská, nebo zakrslá prasata, divočák, krůty, husy, kachny a jiná drůbež. Děti zde mají jedinečnou příležitost seznámit se se zvířaty, dozvědět se něco o jejich životě, pomazlit je, nakrmit nebo se na nich dokonce povozit. Dozvědí se také něco o zemědělství a s tím co obnáší být farmářem. Žádná ZOO ani běžná farma se v tomto směru Kozodoji nevyrovná. A jedinečná je farma i díky svému chráněnému bistru s názvem Osvěžovna, kde se vás bez zaměření na rychlost a výkon vždy s milým úsměvem a srdečným přístupem ujme místní obsluha. V bistru pracuje dvojice zaměstnanců – jedním je klient se zdravotním znevýhodněním, druhým mentor, pracovní kolega. Pomáhá a vykonává činnosti, které jsou pro zaměstnance s hendikepy hůře proveditelné. Díky tomu je atmosféra při občerstvení v Osvěžovně uvolněná a plná příjemného humoru i vhledu do světa, který není ovlivněný jenom výkonem, ale i lidskostí. V nabídce jsou místní výrobky, výborná pražená káva, regionální pivo značky Permon a limonáda – Permonáda. Dále dle sezony Osvěžovna nabízí koláče, zákusky, zmrzliny a dobroty na gril – klobásy, hermelíny, ryby.

 

Farma Ovčárna, Skalná 

Farma Ovčárna je idylická bio-farmička poblíž Chebu, která se zaměřuje na výrobu potravin z vlastních zdrojů. V místě, ze kterého už je to jenom skok k našim německým sousedům, tu vedle zeleniny a bylinek pěstují také obilí, len a dýně olejné. V faremní pekárně potom pečou v tradiční peci na dřevo výtečný a chutný špaldový chléb, pro který se sjíždějí lidé z dalekého okolí. Ze lněného semínka lisují čerstvý a výjimečně zdravý olej a z dýňových semínek vyrábí nepasterovaná pesta. Udělejte si výlet a ochutnejte chléb, o kterém se mluví až za hranicemi! Určitě nebudete litovat.

 

 

Farma Kubernát

V podhůří Krušných hor se nachází rodinná ekologická farma Jiří Kubernát. Má dlouholetou tradici a zabývá se chovem masného skotu, koní a ryb. Před několika lety byla na farmě vybudována také vlastní minimlékárna, do které je dodáváno ekologické mléko z vlastního chovu. Můžete si tak zakoupit čerstvé mléko a další mléčné výrobky, například místní lahodné máslo jemné chuti a vůně. To je zde vyráběno tradičním způsobem stloukáním v máselnici z pasterizované smetany z kravského mléka, jak jinak než v bio kvalitě. Určitě ho ochutnejte, protože právě za něj získala farma Kubernát v soutěži Regionální potravina Karlovarského kraje první cenu!

 

Biofarma Kobylé

Biofarma v Kobylé nedaleko Karlových Varů se nachází v překrásném koutě naší vlasti a tím je přírodní park Horní Střela, který vás zcela jistě uchvátí nedotčenou přírodou. Naleznete zde klidné místo k aktivní i pasivní relaxaci. Můžete se zapojit do života farmy,  jezdit na koni nebo dokonce i pracovat, či využít krytý vyhřívaný bazén s vířivkou a saunou, masážemi a bylinkovými zábaly. A co se pochoutek týče, ani tady nepřijdete zkrátka. Na farmě v Kobylé si můžete pochutnat na domácích kozích sýrech, čerstvých vajíčkách, mase či mléce. Vyrábí zde také sirupy, limonády, povidla a džemy a v místní mýdlárně olivová mýdla bez chemických přísad. Mýdla obsahují kozí mléko, které má přímo zázračné účinky na kůži a také ručně sesbírané bylinky, které mají hojivé účinky.

 

 

Biofarma Belina

Na okraji Slavkovského lesa, daleko od civilizace, na úpatí Třebouňského vrchu, leží rodinná biofarma Belina. Chovají se tu ovce, kozy, krávy, prasata i koně, které si zde můžete půjčit i k delším výletům. Od velikonoc do sv. Václava každou sobotu probíhá takzvaný prodej ze dvora, kde si zákazníci mohou nakoupit domácí bio produkty, jako jsou kravské a kozí mléčné výrobky, bylinné sirupy, vejce, brambory, med, víno či hořčice, nebo mohou ochutnat jehněčí a hovězí speciality připravené výhradně z místních zdrojů. Kromě toho, že si tu lze zakoupit spoustu lahůdek, je možné si také vyzkoušet pomocné práce na farmě nebo se zúčastnit vzdělávacích akcí, jako je zpracování ovčí vlny tradiční technikou nebo pletení košíků z pedigu.