Chystáte se na pár dní na Sokolovsko a ztrácíte se v záplavě aktivit a památek? Přesně pro vás je náš průvodce na prodloužený víkend. Čeká vás spousta historie, špetka přírody a možná i pár sklenic piva. Jdeme na to!

Den první – pohled z výšky, zámek a tajemný kostel

Kostel svatého Mikuláše, Slavkovský les

První zastávka vašeho výletu je opravdu tajemná. Kostel svatého Mikuláše je opředen mnoha mýty a pověstmi. V útrobách prý ukrývá obrovské bohatství, bývá proto častým cílem hledačů pokladů. Podle všeho byl kostel vystavěn ve 13. století, jeho pozůstatky však objevili studenti archeologie až v roce 2002. Najdete jej na okraji Slavkovského lesa, kromě historie vás tak čeká procházka krásnou přírodou.

Rozhledna Hard, Sokolov

Vítejte v Sokolově. Hned na úvod se na Karlovarsko podívejte pěkně z výšky. Na návrší zvaném Na Hardu najdete patnáctimetrovou rozhlednu. Byla vybudována už v roce 1908, ale postupně chátrala, až ji roku 1933 zbourali. Díky pamětníkům a sokolovské radnici však byla v roce 2001 opět slavnostně otevřena. Rozhlednu můžete navštívit kdykoliv, stačí si vypůjčit klíče v infocentru nebo v budově Policie ČR v Sokolově.

Zámek Sokolov

Přímo v centru města najdete chráněnou kulturní památku – zámek. Sokolov Stojí tam od poloviny 13 století a jeho nynější podobu ovlivnila především gotická a barokní přestavba. V roce 1960 bylo v části zámku vybudováno krajské muzeum zaměřené na historii regionu, hornictví, ekologii a geologii. V zámku najdete i ukázky porcelánu a skla z místních skláren či knihovnu muzea s více než šesti tisíci svazky.

 

Den druhý – impozantní hrad, skály a muzea

Hrad Loket

A ze Sokolova se přesuneme o kousek dál, do malebného městečka Loket. Jestli něco stojí za návštěvu, je to krásný středověký hrad Loket z druhé poloviny 12. století. Vyšplhejte se na 26 metrů vysokou hradní věž a prohlédněte si město z výšky, navštivte markrabství a prozkoumejte loketskou sbírku – starodávný nábytek, dřevěné sochy, plastiky a starou lékárnu, objevte podzemí hradu a jeho hrůzostrašné mučírny, prohlédněte si expozici zbraní nebo se pokochejte rozsáhlou sbírkou porcelánu.

Muzeum tajných spolků, Loket

Zajímá vás tajemný svět svobodných zednářů, nebo třeba iluminátů? Pokud ano, nesmíte vynechat muzeum tajných spolků v Lokti. Najdete zde obřadní oděvy, uniformy, dokumenty, diplomy a certifikáty svobodných zednářů, vzácné rituální předměty, zbraně a další tajné předměty, které neměly být veřejností nikdy spatřeny. Expozice je opravdu výjimečná, vždyť muzeí představující tajné spolky je na celém světě jen sedm.

Pivovarské muzeum, Loket

A po tajemných spolcích něco osvěžujícího – pivovarské muzeum. Otevřeli si jej v rodinném minipivovaru svatý Florián, v Payerově domě – jednom z nejstarších domů ve městě. Skládá se ze tří místností. Dozvíte něco o tradiční výrobě sudů, sladu, stáčení a plnění lahví a prohlédnete si staré stroje na stáčení, špuntování a korkování. Pokud vás při prohlídce popadne žízeň, osvěžte se v místní pivnici, která nabízí několik pivních specialit.

Svatošské skály, Loket

A nakonec trocha romantiky v přírodě. V oblasti mezi Loktem a Doubím najdete hluboký kaňon a žulové masivy – Svatošské skály. Svým tvarem skály připomínají svatební procesí a díky tomu nesou jména jako Nevěsta, Ženich, Tchán, Tchyně či Svědkové. Národní přírodní památka je součástí 10 km dlouhé naučné stezky s dvanácti zastávkami s informacemi z geologie, archeologie, historie a botaniky.

Den třetí – rozhledna, zřícenina a naučná stezka

Zřícenina Hartenberg, Josefov

Další den, další hrad – v tomto případě už jen zřícenina hradu Hartenberg v Josefově. V minulosti byl často dobýván a rabován, ale podlehl až ničivému požáru v roce 1985. Dodnes se sjíždějí dobrovolníci z mnoha zemí a zříceninu pomalu rekonstruují. Hrad je proslulý akcemi jako Hartenberské strašeníHartenberské školnění či Mikulášská jízda, každoročně se na ně sjíždějí tisíce návštěvníků. I mimo speciální akce však stojí výlet na místo s krásnou přírodou a bohatou historií za to.

Naučná stezka Oloví

Projděte se okolím města Oloví. Díky naučné stezce se při tom dozvíte něco o historii a tradiční hornické činnosti. Projdete se kolem novogotického kostela, uvidíte kapli zasvěcenou horníkům a kapli vybudovanou  ze strusky, tajemnou štolu a rozhlednu Cibulka. Stezka vede až na Šibeniční Vrch, odkud je krásný panoramatický výhled do okolí.

Přírodní park Přebuz

Váš výlet končí u hranic s Německem, v obci Přebuz. Na závěr vás čeká procházka krásnou přírodou přírodního parku, který patří k nejcennějším rašeliništím Krušných Hor. Součástí parku je přírodní rezervace Velké Jeřábí jezero, která určitě stojí za návštěvu. V parku jsou vytyčené cesty, kterými se můžete bez obav pohybovat, kvůli podzemním chodbám z nich však není bezpečné vystupovat.