Slunečné dny a příjemné jarní teploty přímo vyzývají k tomu vyrazit na pořádný výlet. Hranice jsou zavřené, ale pravdou je, že za krásou a odpočinkem nemusíte, nikam daleko. Jsme si vědomi, že v této době jsou platná určitá opatření a je nutná opatrnost, ale při dodržování všech pravidel je možné mít jedinečný zážitek i dnes.  Tak vystoupejte do oblak a prohlédněte si naši krásnou zemi z výšky.

 

Rozhledna Hamelika

Nedaleko Mariánských Lázní na stejnojmenném vrchu leží ve výšce 723 m n.m. rozhledna Hamelika. Nachází se jižně od lázeňského centra  a od roku 1876 je volně přístupná všem, kdo si chtějí užít výhled na město. Ideálním výchozím bodem k rozhledně Hamelika je park Boheminium,  v němž si můžete prohlédnout šedesát miniatur českých památek, například hrad Karlštejn, kamenný most v Písku, televizní vysílaš na Ještědu nebo zámek Kynžvart. Krásnou procházkou je to odsud necelý kilometr, podél dančí obory, celou cestu lesem. Trasa je určena i méně náročným turistům. Dostanete se k ní také pěšky od horní stanice kabinové lanovky.

Název Hamelika pochází z německé výslovnosti dřívějšího označení “Homolka”. Plány na stavbu rozhledny na vrchu Hamelika jsou dílem architekta Fridricha Zicklera, který stavbu pojal jako romantickou ruinu fiktivního mariánskolázeňského hradu. S výstavbou bylo započato v létě roku 1876 a téhož roku byla rozhledna dokončena. Na starých mapách je zanesena pod názvem Vyhlídka Františka Josefa I.. Od roku 1926 měla název Engelsberg-Warte podle skladatele písní, který několikrát pobýval ve městě.

Kamenná válcová věž je vysoká 20 metrů a na její vrchol vede 120 schodů. Nahoře se nachází jediný vyhlídkový ochoz, ten byl původně otevřený, ale při rekonstrukci roku 2007 byla rozhledna zastřešena. Nabídne se vám výhled na část města Mariánské Lázně, Slavkovský les či Zelenou horu. Při pohledu směrem na západ je možné zahlédnout část Českého lesa s vrcholem Dyleň. A při vhodných podmínkách (zejména večer) je na rozhledně slyšet zpívající fontána . Otevřena je celoročně bez omezení a vstup je zdarma.

Panská rozhledna

Nad obcí Drmoul u Mariánských lázní leží kopec Panský vrch s železnou rozhlednou. Ta byla postavena teprve v roce 2008 jako typizovaná věž nesoucí zařízení mobilní společnosti Vodafone, při schvalování bylo podmíněno využití stavby také jako rozhledny. Slavnostní otevření rozhledny pro veřejnost proběhlo 15. 11. 2008 za přítomnosti mnoha a mnoha návštěvníků. Zajímavostí je, že své jméno dostala rozhledna až v den svého otevření, kdy proběhlo také vyhlášení výsledku ankety „Jak pojmenovat rozhlednu“.

Výstup na tuto štíhlou a vysokou rozhlednu je, zvláště za větrného počasí, dosti adrenalinový. Odměnou za odvahu a vystoupání na 270 schodů vám však bude nádherný kruhový výhled ve výšce 40 metrů. Pokochat se můžete výhledem na Slavkovský les, Mariánské lázně, Lázně Kynžvart, Dyleň a Přimdu.

K pětapadesátimetrové ocelové telekomunikační věži je dobrý přístup od silnice Drmoul –Tři Sekery. Od vrcholu stoupání v lesním úseku je rozhledna vzdálená asi 50 metrů. Okolo rozhledny prochází naučná stezka Panský vrch a pod elegantní věží je umístěna informační tabule s dalšími zajímavostmi v okolí. Rozhledna je volně přístupná od 1. dubna do 11. listopadu, v zimním období je z bezpečnostních důvodů uzavřena.

 


Mecséryho vyhlídka a vyhlídka Karola

Turisticky nenáročné a přitom velmi atraktivní jsou procházky na mariánskolázeňské vyhlídky. Nestojí na nich sice rozhledna, ale to jim nic neubírá na jejich kráse. Tato vyhlídková místa byla vybudována již za našich předků, kteří dokázali ocenit malebnost místní krajiny a zbudovali na lesnatých vršcích na vyhlídkových místech altány, posezení, nebo jen pamětní desky. Několik altánů již dostalo svůj nový kabát a byly rekonstruovány, aby se vrátil lesk těmto právem vyhledávaným výletním cílům.

Jednou z takových je Mecséryho vyhlídka. Ta se nachází na plošině nad balvanitým skalním výchozem nedaleko mariánskolázeňského hotelu Royal. Dříve v těchto místech stával zdobný dřevěný pavilon, který byl postaven v roce 1850 na počest významného hosta Mariánských Lázní – rakouského místodržícího Čech, barona Karla von Mecséry. Altán byl obnoven v roce 2000 podle návrhu architekta Dalibora Urbance. Z nového vyhlídkového altánu se nabízí pěkný výhled na město, doplněný o panoramatickou informační tabuli s popisky.

Za návštěvu jistě stojí i Vyhlídka královny Karoly. Název vznikl podle bavorské královny Karoly, která byla významnou návštěvnicí města. Vyhlídkový pavilon byl postaven v roce 1875 ve svahu mezi Lesním pramenem a městským hřbitovem (nad dnešním Parking centrem). Pavilónek zmizel někdy koncem padesátých let 20. století, zůstaly po něm pouze základy z velkých kamenných kvádrů. Ale i ty koncem osmdesátých let 20. století nenechavci vykopali a kamsi odvezli. Krásný výhled se však naštěstí nikam neztratil – město pavilon v roce 2005 nově postavilo a vy ho můžete obdivovat po celý rok.

Další vyhlídky najdete zde: https://www.marianskelazne.cz/volny-cas/vyznamna-mista/?idCat=55