Sedíte doma a netrpělivě očekáváte příchod jara? Nenechte se odradit chladem, větrem a sněhem a vyrazte na výlet. Podělíme se s vámi o tipy na výlety, které se užijete i v zimě.

Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny

Kousek od Lázní Kynžvart a Mariánských Lázní, uprostřed Slavkovského lesa, najdete národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny. Jde o jednu z nejstarších a nejcennějších rezervací v Karlovarském kraji. Byla vyhlášena již v roce 1933 a dělí se na pět částí – Tajgu, Paterák, Lysinu, Husí les a Malé rašeliniště.

Rezervací vede 1,6 km dlouhá stezka, která se táhne kolem Kladského rybníka v části zvané Tajga. Začíná kousek od parkoviště na Kladské a navazuje na vyvýšené dřevěné chodníčky. Stezka je rovinatá, po cestě potkáte osm informačních panelů s informacemi o místní fauně a flóře, minerálních pramenech, ochraně přírody, těžbě cínu a rašeliništích. Za vidění stojí i Kyselé jezero a park s hrobkou zakladatele loveckého zámečku.

Na Kladskou se snadno dostanete z Mariánských Lázní. Buď autem, autobusem, nebo pěšky po jedné z turistických tras. Zkuste třeba cestu po modré a červené značce, která vede přes rezervaci Smraďoch.

Zimní prohlídka hradu Loket

Že jste ještě nikdy nebyli v Lokti? Tak to musíte co nejdřív napravit, malebné městečko v ohybu řeky Ohře rozhodně stojí za vidění. Hlavní turistickou atrakcí je bez pochyby hrad, který v Lokti stojí už od 12. století. Čeká vás prohlídka markrabství, hradní rotundy, slavnostního sálu, hejtmanství, expozice historických zbraní, výstava vzácného porcelánu a historických řemesel, rozhledna a hlavně několikapatrové vězení s expozicí útrpného práva. Otevřeno je každý den od 9 do 16 hodin a za prohlídku s průvodcem zaplatíte 130 korun pro dospělého a 105 korun pro děti.

Hradem to však nekončí, v Lokti je toho k vidění mnohem víc. Třeba Muzeum tajných spolků, které patří k jediným sedmi na světě. Otevřeno je každou sobotu od 10 do 18 hodin. Za návštěvu stojí i Muzeum lázeňských pohárků v pivovaru Florián či Muzeum knižní vazby. A když už jste ve městě, udělejte si procházku podél hradebního opevnění, po celé délce najdete stálou instalaci obrazů a fotografií.

Obora a stezka v korunách stromů u svatého Linharta v Karlových Varech

Projděte se stezkou v korunách stromů a prohlédněte si přírodu z výšky. V areálu sv. Linharta vystoupáte až do patnáctimetrové výšky a zblízka si tak prohlédnete rašící pupeny, šišky a poletující ptáky. Pokud se bojíte výšek, můžete využít pomoc instruktora, který vám nabídne jištění.

Kromě stezky vás čeká i soustava můstků, z které perfektně uvidíte do obory s jeleny, daňky a divokými prasaty, útulná kavárna, vyhlídkový altán a od jara do podzimu i lanové centrum s více než dvaceti překážkami pro malé i velké a k tomu navíc slaňování, skoky do prázdna či akrobatické překážky ve výšce.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Vánoce už jsou sice za námi, ale to neznamená, že se nemůžete vypravit za Ježíškem. Ježíšek se svými pomocníky bydlí na Božím Daru a má otevřeno celý rok. Dojít za ním můžete dvěma okruhy. Delší měří téměř 13 kilometrů a kratší jen 5,6 kilometrů, na obou z nich však narazíte na 13 zastávek. Na každé zastávce čeká děti úkol, někde budou poznávat stopy zvěře, jinde zase stromy podle listů. Stačí, když si v infocentru Boží Dar vyzvednete Ježíškův zápisník a plánek cesty. Na každé zastávce děti do zápisníku napíší řešení zadaného úkolu a na konci čeká vaše ratolesti v infocentru malý dárek. Infocentrum na Božím Daru je otevřeno každý den od 8 do 18 hodin.

U každého stanoviště navíc čeká děti atrakce, například kolotoč či houpačka. Cestu můžete absolvovat pěšky nebo na běžkách, u čtvrté zastávky na vaši návštěvu čeká občerstvení U krmelce, tak si dopřejte něco dobrého na cestu.