Podzim už je  v plném proudu. Sychravé dny na sebe jistě nenechají dlouho čekat a na hřebenech hor se může brzy objevit sníh, s teplými a slunečnými dny se ale podle všeho zatím není třeba loučit. Teploty jsou stále velmi příjemné a občas na nás vykoukne i hřejivé slunce. Chyťte si kousek babího léta v Karlovarském kraji! Co určitě nemůžete vynechat?

Barevná nádhera z výšky

Podzim je nejpestřejší období v celém roce. Překrásnou krajinu pokryje peřina z listí a celá naše země začne hrát spoustou barev. Pojďte se na chvíli zastavit a podívat se, jakou krásu si příroda připravila. A nejlépe to oceníte z výšky! V Karlovarském kraji najdete rozhledny na každém kroku a my jsme pro vás vybrali ty nejkrásnější.

Kterou jinou rozhlednou začít než rovnou tou, která nese jméno Krásno. Ne náhodou vyhrála ocenění Rozhledna roku, Krásenský vrch totiž bezpochyby patří k nejkrásnějším rozhlednám u nás. Rozhlednu najdete uprostřed Slavkovského lesa, z věže je úžasný výhled na Krušné hory s Klínovcem, Blatenským vrchem a Špičákem, také na Doupovské hory a na vrcholky Slavkovského lesa.

Odkud jinud byste si mohli vychutnat krásy podzimní přírody než z nejvyšší rozhledny v kraji. Rozhledna na Klínovci odkrývá nádherný kruhový výhled na hřebeny Krušných hor, Podkrušnohorskou hnědouhelnou pánev, Doupovské hory i Slavkovský les. Za mimořádně dobré viditelnosti bývá dokonce vidět Šumava, Děčínský Sněžník, Lužické hory, Ještěd, Milešovka či Říp!

Pokud na podzim zavítáte do Karlových Varů posilnit vaší imunitu léčivými prameny, určitě nasedněte na lanovku v centru města a navštivte rozhlednu Diana. Naskytne se vám tak výhled na celé Karlovy Vary,  lázeňské lesy či údolí řek Ohře a Teplá. A za jasného počasí dohlédnete až 70 km daleko.

Pořád pochybujete o kráse rozhledny Krásno?

Pěší romantika

Podzim je nádherné roční období, pokud ho nemusíte celý strávit ve městě. Člověk zahleděný do velkoměsta si mnohdy ani neuvědomí, jak osvěžující je procházka podzimní krajinou v ryzí přírodě. Tisíce barev, popadané listí i divoká zvěř, která se pečlivě připravuje na zimu. To vše dokáže člověka okouzlit a přesvědčit, že podzim je skutečně nejpestřejším ročním obdobím. Patříte i vy k lidem, kteří si potřebují dobít baterky v přírodě a nenechají se od procházky odradit ani podzimním sychravým počasím? Pak pro vás máme tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto ročním období.

Chcete-li si odpočinout od městského ruchu, nenajdete lepší místo než Boží Dar, nejvýše položené město v České republice. Kromě velkého lyžařského areálu, mnoha běžeckých tratí či nejvyššího vrcholku Krušných hor, láká na tajuplná rašeliniště, jedinečnou naučnou stezku, kde se seznámíte s lokálními rostlinami a živočichy a dozvíte se i něco o těžbě rašeliny, či Blatenský příkop. A to nejlepší nakonec – na Božím Daru totiž bydlí sám Ježíšek. Pokud už tedy vaše ratolesti ví, co by rády k Vánocům, je to ideální podzimní zastávka.

Nedaleko od Mariánských Lázní se nachází jedno z nejkrásnějších míst na Chebsku, rybník a lovecký zámeček Kladská v centru nejcennějšího území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Nově opravená naučná stezka začíná u bývalého loveckého zámečku uprostřed tichých smrkových lesů a vede kolem romantické vodní plochy po dřevěných chodníčcích. Informační tabule lemující stezku vás provedou historií i pestrou faunou a flórou této nádherné rezervace. Nepřehlédnutelná jsou i rašeliniště, kterých je v této oblasti pět.

Pokochat se přírodou můžete i ze zříceniny gotického hradu zvaného Andělská hora. Jak jméno napovídá, nachází se na kopci, což znamená, že si za ní budete muset pár výškových metrů vyšplhat. Na druhou stranu se vám pak ale kromě šance prohlédnout si tuto jedinečnou zříceninu také dostane nádherného výhledu, a to už za tu námahu rozhodně stojí.

Krajina na Božím Daru je tajuplná, opuštěná a opředená mnoha mýty a pověstmi.

Sportem k dobré náladě

Mnohem temnější dny, pošmourno a lezavo nejednoho cyklistu přesvědčí, že je lepší zazimovat sportovní výbavu a nevytahovat paty z domu. Ale to by byla chyba, protože podzimní vyjížďky na kole pestrobarevnou krajinou patří k nejhezčím. A navíc jak známo,  sport je jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat proti špatné náladě. Takže se teple oblečte, inspirujte se našimi tipy na cyklo výlety a šlápněte do pedálů!

Karlovarský kraj má pro cyklisty podmínky přímo ideální. Ať už hledáte divoké sjezdy terénem či nenáročné trasy bez převýšení, tady si přijdete na své. Jednou z hlavních cyklostezek v Karlovarském kraji je ta podél Ohře. Že nemáte kondici jako závodníci Tour de France? Nemusíte se bát, tuhle trasu zvládnou i rekreační cyklisté. Trasa bez většího převýšení je dlouhá 110 km a je vedena malebným údolím řeky Ohře. Po cestě vás čeká celá řada zajímavých zastávek a krásné výhledy jsou zaručeny!

Toužíte-li po větším dobrodružství, budete si muset zajet do Trail parku na Klínovci. V městských lesích Jáchymova naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci. Pro ty nejzdatnější je dále připravena 5 km sjezdových úseků nebo jízda přes terénní boule. Určitě se nebudete nudit a navíc se pěkně zahřejete.

Že je vám to pořád málo? Pokud ano, vyrazte na ferratu! A to dřív, než vám k ocelovému lanu přimrznou ruce. V Bečově nad Teplou najdete dokonce bioferratu, tedy zajištěnou skalní stezku zaměřenou na skalní vegetaci. Stezka má tři různé obtížnosti, na své si tak přijdou začátečníci i zkušení lezci. Nejjednodušší trasa vede lesní pěšinou a je vhodná pro rodiny s dětmi. Ke zdolání nejtěžší části musíte mít horolezecké vybavení, to si však můžete vypůjčit přímo v areálu. Na trase narazíte i na vyhlídku, ze které je perfektní výhled na nádherné bečovské údolí a navštívit můžete také botanickou zahradu.

Nenechte se odradit špatným počasím. Sport vám rozproudí krev a vyplavené endorfiny vám zlepší náladu.

Tak co, nalákali jsme vás? Doufáme, že ano a že si letošní podzim pořádně užijete. 🙂