Kdo by nemiloval podzim? Není nic lepšího než obléct teplý svetr a jít se brodit spadaným listím. Poradíme vám, kam se vydat za těmi nejkrásnějšími barvami, tak popadněte termosku s čajem, teplou čepici a hurá na výlet!

Botanická zahrada Bečov nad Teplou

Kde můžete obdivovat ty nejkrásnější dřeviny všech možných barev? No přece v botanické zahradě v Bečově nad Teplou. Čeká vás 9 hektarů vzácných dřevin, k tomu navíc vyhlídky, altány, meditační koutky či rybníky s písečnými plážemi a loďkami k zapůjčení. Přímo v zahradě najdete volnočasový areál s ohništěm, travnatým hřištěm a lanovkou, prolézačkami a pískovištěm pro děti.

V botanické zahradě čeká vaše ratolesti i mnoho vzdělávacích programů. Děti se mohou formou her dozvědět spoustu zajímavých informací o stromech, bylinách, trvalkách nebo třeba jedlých květech.

Pro zkušené i začínající horolezce je v botanické zahradě připravena bioferrata zaměřená na skalní vegetaci. Stezku o třech obtížnostech zvládne každý, na nejtěžší cestu však potřebujete vybavení, které si však můžete vypůjčit v areálu.

Bečovská botanická zahrada je otevřena po celý rok, každý den od svítání do soumraku. Děti do 10 let mají vstup zdarma, starší děti, senioři a držitelé ZTP zaplatí 60 a dospělí 80 korun.

Svatošské skály

Jen pár kilometrů od Karlových Varů najdete působivý skalní útvar Svatošské skály. Není divu, že se v roce 1933 staly Národní přírodní památkou. Žulový masiv se rozkládá na ploše 2 ha a svým tvarem připomíná svatební procesí. Jednotlivé skály proto nesou jména jako Ženich, Nevěsta, Svědkové, Tchán, Tchyně či Zámek. Skaliska v minulosti obdivovala řada slavných osobností, okouzlen jimi byl třeba J. W. Goethe či S. Freud. Vydat se sem můžete třeba i na kole po příjemné cyklostezce Ohře. Svatošské skály se nacházejí na jednom z jejích nejhezčích úseků mezi Karlovými Vary a Loktem jemuž dominuje středověký hrad.

Rezervace Kladské rašeliny

Kousek od Lázní Kynžvart a Mariánských Lázní, uprostřed Slavkovského lesa, najdete národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny. Jde o jednu z nejstarších a nejcennějších rezervací v Karlovarském kraji. Byla vyhlášena již v roce 1933 a dělí se na pět částí – Tajgu, Paterák, Lysinu, Husí les a Malé rašeliniště.

Rezervací vede 1,6 km dlouhá stezka, která se táhne kolem Kladského rybníka v části zvané Tajga. Začíná kousek od parkoviště na Kladské a navazuje na vyvýšené dřevěné chodníčky. Stezka je rovinatá, po cestě potkáte osm informačních panelů s informacemi o místní fauně a flóře, minerálních pramenech, ochraně přírody, těžbě cínu a rašeliništích. Za vidění stojí i Kyselé jezero a park s hrobkou zakladatele loveckého zámečku.

Na Kladskou se snadno dostanete z Mariánských Lázní. Buď autem, autobusem, nebo pěšky po jedné z turistických tras. Zkuste třeba cestu po modré a červené značce, která vede přes rezervaci Smraďoch.

Naučná stezka Andělská hora – Kyselka

Pokud toužíte po delším výletu, vyrazte naučnou stezkou z Andělské hory do Kyselky. Zřícenina Andělská hora stojí jen malý kousek od Karlových Varů. Po cestě potkáte i malebnou lesní usedlost Štichlův mlýn, přírodní památku Šemnická skála, vzácné Skalky skřítků či Lázně Kyselka. Ty momentálně procházejí rekonstrukcí a kromě polorozpadlých lázeňských budov v Kyselce najdete také velmi zajímavé muzeum. Naučná stezka je dlouhá 10 kilometrů, s odbočkami však může měřit až 18 kilometrů.