Uprostřed Slavkovského lesa, asi třicet kilometrů od Chebu, leží nejmladší z proslulého trojúhelníku lázeňských měst, Mariánské Lázně. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví a ještě se pokochat krásným městem, popadněte pohárek a vyrazte!

 

Z bažiny lázně

Věřte nebo ne, ale na místě, kde dnes stojí elegantní lázeňské domy a upravené parky, byl kdysi dávno jen divoký prales s bažinami a nebezpečnými roklemi. Říká se, že minerální prameny začali využívat mniši z kláštera v nedaleké Teplé. Z počátku používali odpařenou sůl jako projímadlo, později však objevili léčivé účinky místní vody a k pramenům se začali sjíždět první nemocní.

Největší zásluhu na vzniku lázní nese lékař Johan Josef Nehr, který přesvědčil mnichy, aby se podrobili lázeňské kúře. Poté, co se mnichům zlepšilo trávení i spánek, se lékař rozhodl vystavět první lázeňský dům. Roku 1805 byl tak slavnostně otevřen lázeňský dům U Zlaté koule. O třináct let později vznikla samostatná obec Mariánské Lázně a počet hostů strmě rostl.Velkou zásluhu na rozvoji města nese klášterní opat Karel Kašpar Reitenberger, který do lázní investoval a sehnal pro ně talentovaného zahradního architekta Václava Skalníka. Ten nechal zasypat rokle, vysušit bažiny a navrhl překrásné parky, které se zachovaly dodnes.

A kdo ze slavných historických osobností poctil lázně svou návštěvou? Odpočívali zde například hudební skladatelé Antonín Dvořák, Richard Wagner a Frederyk Chopin, operní pěvkyně Ema Destinová, spisovatelé  J. W. Goethe, Franz Kafka a Mark Twain nebo vynálezce Thomas Alva Edison.

Pramen, kam se podíváš

V okolí Mariánských Lázní vyvěrá okolo stovky pramenů, z toho čtyřicet přímo ve městě. Každý z pramenů má navíc rozdílné chemické složení, takže se v Mariánských Lázních léčí široké spektrum nemocí.

Hned vedle kolonády natrefíte na Křížový pramen, který má lehce projímavý účinek a pomůže vám s nemocemi zažívacího ústrojí. Rudolfův pramen vyniká obsahem vápníku a léčí choroby ledvin a močových cest. V pavilónu pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie narazíte na Karolinin pramen, který je díky obsahu hořčíků vhodný k léčbě urologických onemocnění a ledvinových kamenů. Lesní pramen zase alkalizuje obsah žaludku a pomáhá léčit nemoci trávicího ústrojí, Ambrožův pramen má vysoké množství železa a pomáhá lidem s chudokrevností. A třeba takový nejstarší doložený Ferdinandův pramen léčí nemoci zažívacího ústrojí a metabolismu. Po návštěvě Mariánských Lázní a absolvování pitné kúry budete zkrátka zdraví jako řípa.

Zpívající fontána a perfektní výhled

Mariánské Lázně, to nejsou jen minerální prameny, město toho nabízí mnohem víc. Asi největším turistickým lákadlem je Zpívající fontána, která od 7 do 19, každou lichou hodinu, hraje ty nejznámější kousky vážné hudby, například Smetanovu Vltavu či Beethovenovu pátou symfonii.

Pokud si chcete město prohlédnout z výšky, vystoupejte na rozhlednu Hamelika. Kromě Mariánských Lázní zahlédnete i Slavkovský les či Zelenou horu. Na dvacet metrů vysokou rozhlednu vede 120 schodů, je otevřena nonstop a vstup je zdarma.

Pokud se vám nechce stoupat do schodů, rozlednuHamelika si ve zmenšené podobě můžete prohlédnout v parku Boheminium. Čtvrtý největší park miniatur v Evropě najdete kousek od centra a na pěti hektarech vás čeká asi 60 českých památek. Třeba hrad Karlštejn či Loket, liberecký Ještěd, letohrádek Hvězda, již zmíněná rozhledna a mnoho dalších. Otevřeno je každý den včetně víkendů a svátků a za vstupenku zaplatíte 150 korun za dospělého, 100 korun za děti od 11 do 15 let a 50 korun za děti od 2 do 10 let. Studenti, senioři a rodiny mohou využít zvýhodněného vstupného.