Ve třetím díle našeho seriálu si uděláme virtuální procházku po kolonádách Františkových Lázní. Ty jsou sice nejmenším městem lázeňského trojúhelníku, ale to rozhodně neznamená, že nemají co nabídnout! Naopak, místní minerální prameny s vysokým obsahem oxidu uhličitého a nadmořská výška 445 m. n. m. s čistým ovzduším jsou perfektní kombinací nejen pro ty, co míří do Lázní za předepsaným ozdravným pobytem.

Kolonáda Solného a Lučního pramene

I zde se jedná o neoklasitictní kolonádu, nicméně staršího data – pochází z roku 1843. Zvenku je zdobena výrazným sloupořádím, zatímco uvnitř si můžete prohlédnout spíše jemnou štukovou výzdobu. Stejně jako předchozí kolonáda nahradila původní dřevěné pavilóny. Nyní ji tvoří pavilóny rovnou tři. Centrální pavilón celé kolonádě dominuje, zatímco jižní pavilón zastřešuje vývěr Lučního pramene a severní pavilón zase vývěr pramene Solného.

Kolonáda Natáliina pramene

Nejmladší sestra, z roku 1930, je dílem Oskara Sgustava a zastřešuje pramen, který byl pojmenován po srbské královně Natálii. Této trojkřídlé stavbě opět dominuje centrální pavilon a najdete ji na jihovýchod od centra městě.

Nová kolonáda s Plynovými lázněmi

Tato kolonáda dostává svého jména, jelikož se jedná o poměrně velmi mladou, neoklasicistní stavbu – postavena byla podle návrhu Gustava Widermanna až v roce 1912. Najdete ji nad vývěrem plynového pramene a stojí na místě původní dřevěné kolonády. Nová kolonáda je zdobena toskánskými sloupy a také dvěmi sfingami, které mají za úkol kolonádu střežit. V těsné blízkosti najdete budovu samotných Plynových lázní a několik menších obchodů, kde můžete zakoupit například pár suvernýrů na památku sobě či vašim blízkým.