V minulém článku jsme si představili karlovarské kolonády a dnes se přesuneme do dalšího lázeňského města – Mariánských Lázní. Toto nejmladší město z lázeňského trojúhelníků sice nedisponuje tak velkým rozsáhlým lázeňským centrem, není ale o nic méně krásnějším, a je ideální pro ty, co preferují klidnější místa pro svůj lázeňský pobyt.

Hlavní kolonáda

Kolonáda Maxima Gorkého je bezpochyby dominantou lázeňského centra už jen pro svoji délku 180 metrů, díky které je nejdelší kolonádou u nás. Návrh této novobarokní litinové stavby zhotovili vídenští archtiketi Miksch a Niedzielský a zrealizoval ji stavitel Johann Koenig již v roce 1889.  V průběhu historie musela čelit kolonáda nástrahám v podobě světových válek, kdy hrozilo její rozmontování pro přestavbu a užití na výrobu zbraní. K tomu naštěstí nedošlo a kolonáda se o několik let později, konkrétně v letech 1973 – 1981, dočkala i nutné rekonstrukce. Stále si však víceméně zachovala svou původní podobu, včetně své vnitřní výzdoby v podobě kazetového stropu a nástropních fresek od Josefa Vyleťala. Součástí kolonády je také známá Zpívající fontána, multimediální koncertní fontána z roku 1986. V lázeňské sezóně si tak můžete zpestřit vycházku po promenádě právě poslechnutím některé z desítek skladeb, které fontána hraje každou lichou hodinu.

 

Kolonáda Karolinina pramene

Tato kolonáda klasicistního stylu byla postavene v roce 1869. Podobně jako i další klasicistní objekty připomíná antické stavby a je zdobena korintskými sloupy. Zachycuje vývěr Karolinina pramene, který je jedním ze 40 studených minerálních pramenů vyvěrajícího na území Mariánských Lázních. Je volně přistupná a tak při vaší návštěvě města určitě nezapomeňte z hlavní kolonády odbočit také na tuto menší, ale za to klidnější kolonádu.

 

Kolonáda Křížového pramene

Další klasicistní stavba je nejstarší kolonádou města, pochází již z roku 1818. Kolonáda byla vyprojektována na základě návrhu architektů Fischera a Thumera. Jak již napovídá její název, zachycuje vývěr Křížového pramene, na který “dohlíží” busta lékaře Josefa Jana Nehra. Ten totiž stojí za založením lázeňské tradice ve městě.

Kolonáda Ferdinandova pramene

Druhá nejstarší kolonáda z roku 1827 se nachází v parků Úšovice a je tak ideální k návštěvě, pokud chcete na chvíli uniknout z rušnějšího města do klidnější přírody. Nejstarší minerální pramen, pojmenovaný po králi Ferdinandovi I., měl být původně užíván pro získávání kuchyňské soli a prozkoumáván začal být už v roce 1528. Sůl, kterou pramen obsahuje, má však projímavý účinek, tudíž tato snaha nebyla naplněna. Dnes si pramen můžete dopřát jak jako pitnou kúru (jedná se opět o studený pramen), tak pro léčebné koupele v místních lázeňských komplexech.