Lidé věnují zvýšenou pozornost péči o své zdraví především na podzim a v zimních měsících. Správně pečovat o své zdraví je však velmi důležité v průběhu celého roku a nynější situace kolem nového typu koronaviru je toho jen důkazem. Dnešní doba poukazuje na to, že zdraví nám neleží u nohou a je nutné se o něj aktivně starat. Zdravé tělo plné sil je schopnější odolávat jak rozmarům počasí, tak nakažlivým onemocněním. Zatímco pokud je náš imunitní systém oslabený, jsme velice náchylní k nejrůznějším nemocem. Dále jej oslabuje také stres, kterému jsme v současnosti, co si budeme povídat, vystaveni všichni. Imunitu je proto třeba pravidelně posilovat a nejen k tomu jsou ideální lázně.

 

Lázně a jejich přínos pro lidský organismus

Imunita, odolnost vůči nemocem, pevné nervy. To jsou v době pandemie témata, která zajímají snad každého. Jak při zvyšování obranyschopnosti a posilování nervové soustavy pomáhají lázně? Pravdou je, že lázeňství a přírodní zdroje jsou tu od nepaměti. Už staří Římané velmi dobře znali význam blahodárných koupelí pro lidské zdraví a jejich lázně byly vynálezem mimořádně užitečným a moudrým. Ve starověkém Římě zkrátka doceňovali hojivý a uvolňující účinek koupele a lázním byla přikládána značná důležitost. Ani my jsme však nezůstali pozadu. Česká země oplývá neuvěřitelným množstvím přírodních léčivých zdrojů, jejichž účinky se začaly již před staletími využívat k léčbě a prevenci nemocí. Unikátním spojením klasické lékařské vědy se sílou přírody se začala psát historie našeho lázeňství. Je to ale právě paradoxně i rozvoj lékařské vědy a farmaceutiky, který lázeňství trochu upozadil. Lidé získali dojem, že mají zdraví pevně ve svých rukou – na každou nemoc se dá přece naordinovat nějaký prášek a polykání pilulek se ukázalo být mnohem pohodlnějším, než hledat komplexní příčinu nemoci, která může spočívat ve špatném stravování, přílišném stresu, problémech ve vztazích, znečištěném ovzduší či nesprávnému nastavení mysli. A hledání té správné příčiny a její nápravě se věnuje lázeňství. Neodvrací se od lékařské vědy, naopak, ta je jedním z pilířů lázeňství. Tím druhým je potom návrat k přírodě a jejím bohatým zdrojům. Lázeňský pobyt tak má schopnost aktivovat samoléčebné síly člověka skrze přírodní zdroje, pomoci mu opravit nefunkční vzorce lidského přístupu a naučit ho správné péči o lidské tělo, ale také mysl. Komplexní léčba, která tedy využívá jak tradiční léčebné metody s využitím přírodních zdrojů, tak klasické medicínské postupy, jako jsou masáže, rehabilitační terapie, koupele, apod., Lázeňská léčba dokáže propojit vše, co imunitní systém potřebuje ke svému dobrému fungování. Takto blahodárné působení kvalitní lázeňské kúry přetrvává dlouhou dobu po jejím ukončení a je cestou k trvalému zdraví. A tím je lázeňství v ČR proslulé a jedinečné.

Prevence jakou součást péče o zdraví

V naší uspěchané době často řešíme problémy, až když hoří. Součástí správné péče o zdraví je však prevence! Je nutné si uvědomit, že smyslem správné prevence zdraví nejsou aktivity proti onemocnění, ale aktivity pro lepší zdraví, které jsou důležité v každém věku. Péče o zdraví, léčba nemocí, prevence či relaxace vždy byly a jsou hlavním důvodem návštěvy lázní. A i zde platí, že lázně nejsou jen pro lidi věkově zkušenější a nemocné. A je dobře, že si to mladší ročníky uvědomují, protože za poslední roky klesá průměrný věk klientů lázní a tento způsob dovolené a odpočinku je stále vyhledávanější. Do lázní jezdí často rodiny s dětmi, mladé páry, kamarádky, které si přijely odpočinout, cizinci a i senioři řešící léčbu určitého problému, který je trápí ve vyšším věku. Člověku se zdravotními problémy lázeňské procedury pomohou a zdravému člověku lázeňský ani wellness pobyt v žádném případě neuškodí. Naopak pomůže navodit atmosféru pro odpočinek a uvolnění svalů, kloubů a hlavně psychiky, která je pro zdraví každého člověka velice důležitá. Specialistka na balneologii Veronika Všetečková má dokonce za to, že lázeňství projde do budoucna velkou obrodou a stane se nedílnou součástí systému zdravotnictví. Propojení klasické medicíny a lázeňské péče by tak mělo vytvořit nový model moderního zdravotnického systému.

Blahodárné působení lázeňského pobytu následně přetrvá dlouhou dobu po jeho ukončení. A právě dlouhodobost je v tomto směru něco, co staví lázeňství výkonnostně mnohem výše než tradiční medikamentózní léčbu, která funguje spíše z krátkodobého hlediska. I to je důvod, proč se klienti tak rádi do lázní vracejí. S imunitou se to totiž nemá tak, že ji jednou získáte a pak už ji jednoduše máte. Stejně jako se opotřebovávají orgány, svaly a klouby, je s přibývajícím věkem každého člověka křehčí i imunitní systém. Imunitu musíte nejen nastartovat, ale také si ji udržet, proto je nutné ji pravidelně posilovat. A lázeňství má všechny předpoklady pro to, aby vám na základě pravidelných návštěv pomáhalo posilovat imunitní systém a zároveň nás edukovalo v tom, jak máme fungovat v běžném životě po návratu z lázní.

Karlovarský kraj = Mekka lázeňství

Kouzlo a půvab českého lázeňství spočívají nejen v unikátních léčebných metodách. Naše lázně jsou obklopeny krásnou přírodou, lákají zajímavou architekturou a historií, žijí vlastním společenským a kulturním životem. Nabídka je tak pestrá, že si vybere opravdu kdokoliv bez ohledu na věk, kondici, finanční či časové možnosti. České lázně jsou tu zkrátka pro každého. A v žádném jiném kraji nenaleznete tolik minerálních pramenů a lázeňských měst jako v tom Karlovarském. Jen v Karlových Varech se nachází 81 pramenů, z nichž je 15 přístupných. Ten nejslavnější pramen, Vřídlo, dokonce tryská do několikametrové výšky a v rámci exkurze se můžete podívat i do podzemí pramene.

Lázeňských měst je v Karlovarském kraji celkem pět – Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Kynžvart a Jáchymov. A každé z nich jsou něčím unikátní – třeba ty v Jáchymově jsou prvními radonovými lázněmi na světě. Léčí se v nich radonovou vodou s energetickými účinky, díky nimž dochází ke zlepšení pohyblivosti kloubů a posílení imunity organismu. Pozitivně působí na krevní tlak a posílení krevního oběhu.

V Mariánských lázních jsou na malém území prameny s velmi rozdílným chemickým složením, což není běžné. V lázních díky tomu mohou léčit široké spektrum chorob – od nemocí pohybového ústrojí, přes nemoci ledvin a močových cest, nyní aktuální nemoci dýchacích cest, až po rekonvalescenci pacientů po onkologické léčbě.

Františkovy lázně jsou sice nejmenším městem lázeňského trojúhelníku, ale to rozhodně neznamená, že nemají co nabídnout! Naopak, místní minerální prameny s vysokým obsahem oxidu uhličitého a nadmořská výška 445 m. n. m. s čistým ovzduším jsou perfektní kombinací nejen pro ty, co míří do lázní za předepsaným ozdravným pobytem. Místní tradiční léčba v kombinace si metodami nejmodernější medicíny snižuje bolestivost kloubů, odstraňuje záněty v postižených kloubech, pomáhá při onemocněních gynekologického rázu, zlepšuje imunitu a vyplavením endorfinů, zlepšuje náladu u pacientů.

Příroda má mnohem větší moc, než si dokážeme připustit. A tato moc může pracovat i pro nás. Kombinace podhorského klimatu, bohaté přírody a minerálních pramenů dělá z Lázní Kynžvart ideální místo pro lázeňskou léčbu. Čekají vás bylinné, perličkové, slatinné a další koupele, které pomáhají uvolnit svalstvo, zlepšit krevní oběh, odbourat bolest, hojit rány a léčit onemocnění kůže. Dále pak tepelné a chladové procedury, zábaly, masáže, fyzikální terapie, lekce zdravého životního stylu, či cvičení v bazénu. A důležitá i je pitná kůra – každý pramen má jiné složení a účinky a působí tak na jinou část organismu.

Karlovarský kraj je zkrátka ráj na zemi.

Slovo závěrem

Dnešní doba poukazuje na to, že zdraví nám neleží u nohou. Současná krizová situace kolem nového typu viru dokonce ovlivňuje více než zdraví. Vstupuje do všech aspektů našeho života mnohem razantněji, než si dokážeme připustit. Kromě nemoci samotné jsme často vystaveni strachu, stresu či úzkosti. A to nejsou příjemné pocity. Přesto si z toho můžeme vzít ponaučení – o naše zdraví se musíme starat, imunitu trvale a pravidelně posilovat o naše tělo a mysl pečovat. Pro všechny z nás je podstatné naučit se odpočívat a jednou za čas úplně vypnout. Vyhlášená pandemie nám také otevřela oči v tom, že významné pro nás mohou být ty nejjednodušší a nejdostupnější věci: procházky v lese, čistá léčivá pramenitá voda a samozřejmě dobře známé lázeňské procedury. Přestože jsou tedy v současnosti lázně po celé České republice zavřené, myslete na sebe a své zdraví a přemýšlejte, co pro sebe můžete v tomto směru udělat. A až se lázně otevřou, hurá na ně!