Prozkoumejte taje krušnohorské hornické krajiny na seznamu UNESCO.

Objevujte jedinečné technické a hornické památky v Karlovarského kraje. Sága dobývání rud zde popsala své první stránky již před osmi sty lety. Šachty staré stovky let, skrývající gigantické podzemní, obzor lemovaný těžebními a kostelními věžemi, kolem dokola lesy plné strmých propadlišť nebo podivuhodných kupolí. Řeč je o divotvorné hornické krajině Krušnohoří zapsané na seznamu UNESCO. Jedno z kdysi nejhustěji osídlených pohoří starého kontinentu na vás dýchne atmosférou řemesel, tradic a úcty k odkazům minulosti.

Na české straně se nachází pět hornických lokalit, z nichž tři jsou v Karlovarském kraji. Mezi nejznámější patří Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná se štolou Johannes u Božího Daru a cínovým dolem Mauritius u Abertam. Fascinující jsou také Vlčí jámy, pozůstatky cínových dolů z 16. století. 

Zlatým hřebem návštěvy Krušnohoří je výlet do Jáchymova, kde se od roku 1520 razily stříbrné tolary, které daly název dnešnímu dolaru. Vzniklo zde první báňské učiliště v habsburské monarchii. V kusu jáchymovského smolince manželé Curieovi objevili dva nové chemické prvky, polonium a radium. Renesanci, avšak s velmi tragickým nádechem, zažilo zdejší hornictví po druhé světové válce, kdy byla objevena naleziště uranu. Ovlivněno vývojem atomových zbraní tu vzniklo místo hrůzné intenzivní těžby, kde pracovali nepohodlní političtí vězni, kteří bez ochranných pomůcek dostali tehdejší Československo na smutné přední místo v těžbě uranu. Slavné vzestupy i strmé pády vám představí prohlídkové Štola č. 1, Muzeum Královská mincovna či Naučná stezka Jáchymovské peklo. Vynechat byste neměli ani Rudou věž smrti u Ostrova. 

Oblast Krušných hor je významná jako nejbohatší naleziště minerálů na světě a také jako technologické a vědecké centrum, odkud se vynálezy a inovace v hornictví šířily do dalších těžebních oblastí po celém světě. Byly to například techniky čerpání důlních vod a hutního zpracování rud (především stříbra, cínu, kobaltu, železa a naposledy uranu), vznikly zde první geologické mapy a vyšly první důležité příručky a učebnice hornictví a hutnictví. Zdejší technické památky připomínají vynalézavost a um našich předků. O jejich dovednostech se můžete přesvědčit v dole Jeroným nebo hornickém muzeu v Krásně, které jsou unikátním svědkem hornické kultury. 

Tak se dlouho nerozmýšlejte a vydejte se na průzkum důlního labyrintu pod Karlovarským krajem. Prožít dovolenou v podzemí se vám jen tak někde nepoštěstí.

Více informací →

Hornické památky v UNESCO

Další hornické památky

Technické památky