Mariánské lázně nejsou “pouhým” lázeňským městem, nabízí také bohaté relaxační a kulturní vyžití a v zimním období výborné podmínky pro lyžování a zimní sporty. Pokud se zima vyvede tak, jako ta letošní, je zde garantováno na 90 km strojově upravovaných stop.

 

Na vrchol hory Dyleň

Vydejte se s námi na nejvyšší horu severní části Českého lesa, která je nepřehlédnutelnou dominantou širokého okolí Mariánských Lázní. Hora Dyleň je opředena i řadou pověstí, z nichž jedna vypráví o neohroženém, velmi bohatém a mocném městě, jež se však vlastní chamtivostí zahubilo a pohltila jej hora. Nás však na vrchol přivedou především daleké výhledy z vrcholů skal.

Běžkařský okruh začíná i končí v obci Vysoká, kde stojí za vidění romanticky upravená ruina kostela sv. Jana Křtitele. Odtud se po zelené dostanete za necelou hodinku přímo na Dyleň. V okolí hory se nachází několik vystupujících skal. Jedna z nich je dobře přístupná a je z ní krásný výhled. Trasa má celkem patnáct kilometrů a zvládnou ji i méně pokročilí běžkaři. 

 

 

Udržované okruhy nad Mariánskými Lázněmi

Velmi oblíbené běžecké okruhy naleznete i v malebné zimní krajině Slavkovského lesa poblíž zasněženého golfového areálu Závišín nad Mariánskými lázněmi, který je nádherným přírodním parkem. Tyto strojově udržované trasy jsou vyhledávané jak kondičními běžkaři, tak i rekreačními sportovci a turisty. Jednotlivé okruhy jsou nenáročné a dle kondice je lze různě kombinovat tak, že jsou ideální pro běžkaře všech věkových kategorií.

Červený (9,2 km), modrý (8,2 km) i žlutý (6,4 km) okruh jsou projektovány v mírně kopcovité krajině mezi několika obdobně vysokými vrcholy, mezi nimiž nejsou žádná výrazná údolí, nemusíte se tady obávat dramatičtějších výstupů či sjezdů. Běžky nasaďte buď u Park hotelu Golf připomínající anglický zámek nebo u kavárny Golf a vyrazte po projeté stopě k prvnímu rozcestí značených okruhů. Komu nebude stačit jeden, může pokračovat dál. Většina tras vede hustým lesem a až v závěru vás čekají výhledy na krajinu v okolí Mariánských Lázní.

 

 

Okruh “Smraďoch”

Co se týče vyhlášených běžkařských lokalit nad Mariánskými Lázněmi, nesmíme zapomenout na udržovaný okruh kolem pramene Farské kyselky a naučné stezky Smraďoch. V rámci tohoto okruhu se podíváte až k hranici národní přírodní rezervace Kladské rašeliny – Tajga a k hájence Králův kámen. Díky přímému spojení s dalším udržovaným okruhem se můžete jednoduše dostat také do malebné krajiny v okolí přírodní rezervace Prameniště Teplé. Okruh čítá 17,5 kilometru a nástupním místem této trasy je parkoviště, kde stávala výletní restaurace Nimrod. 

 

Aktuální stav a seznam všech běžeckých tras můžete sledovat zde a jejich upravenost ve speciálně vyvinuté aplikaci.