V oblasti nejzápadního kouta Čech najde návštěvník především pohodu a relaxaci uprostřed klidné, přesto však velmi půvabné krajiny. Krásu a energii zdejší přírody si zde můžete vychutnat ze hřbetu koně. A nemusíte se bát, ani pokud jste do koňského sedla doposud nikdy neusedli. V kraji je celá řada jezdeckých klubů, které se kromě zkušených jezdců věnují i malým dětem nebo úplným začátečníkům.

 

Jezdecký klub Pegas

Toužíte prožít dovolenou u koní v krásném přírodním prostředí? Pak je pro vás agroturistický areál Pegas v Děpoltovicích to správné místo. Součástí pobytu v krásném penzionu s vlastní stylovou restaurací jsou několikahodinové výlety v sedle do malebného okolí vesnice, přičemž časová i finanční náročnost bude přizpůsobena vašim zkušenostem, fyzické kondici i kondici vaší peněženky. 😉 Vyjížďky na koních si však můžete užít i bez toho, aniž byste se v zámeckém penzionu ubytovali. Zkušení jezdci ze stájí pořádají výlety pro jednotlivce i skupiny. Díky kryté jízdárně  je možné užívat si jízdu na koni i za nepřízně počasí. Dalšími aktivitami jezdeckého klubu je například výcvik koní, jízda kočárem nebo četné sportovní akce. Za zmínku stojí také minimuzeum koní, jenž se nachází přímo v areálu a jenž má za úkol seznámit návštěvníky se základními informacemi o koních. Příjemným zpestřením je jistě možnost rybolovu ve vlastním rybníce.

 

Hipocentrum PÁ-JA – sdružení pro hipoterapii

Kůň je překrásné stvoření, které nás „očistí“ od negativních myšlenek a stresů. A nejen to, má blahodárné účinky jak na psychický, tak na fyzický stav člověka. Důkazem toho je hipoterapie – forma fyzioterapie, která využívá komplexní léčebné působení koně – jež se jako léčebná metoda používá po celém světě. Hipoterapie pomáhá lidem s bolestmi zad, ženám potýkajícím se s gynekologickými problémy, lidem po obrně či pacientům s roztroušenou sklerózou. Využívat ji mohou také mentálně postižení či lidé trpící depresemi. Jediným licencovaným centrem v Karlovarském kraji je Hipocentrum PÁ-JA. Odborný personál, speciálně vycvičení koně a dlouholetá tradice jsou zárukou vaší spokojenosti s poskytovanými službami, což mimo jiné dokazuje i velké množství klientů, kterým již toto hipocentrum za dobu svého fungování pomohlo. V areálu je k dispozici pískový obdélník o rozměrech 30x20m a krytá hala s rozměry 30x12m, takže terapie lze provádět po celý rok i za nepříznivého počasí. Součástí areálu je také klubovna, sedlovna a minizoo s dalšími zvířaty, která jsou zde chována v rámci animoterapie. Unikátnost tohoto hipocentra tkví také v tom, že hiporehabilitace jsou zde poskytovány nejen dospělým klientům, ale zejména dětem a to již od 6 týdnů jejich věku. V průběhu roku pořádá sdružení několik zajímavých akcí pro děti i pro dospělé, jejich výčet najdete na webových stránkách hipocentra.

 

 

Farma Nebanice

Máte rádi koně, ale ježdění vás moc neláká? Udělejte si výlet do Nebanic. Farma Nebanice je moderní jezdecký areál, kde chovají koně sportovní a kladrubské. V průběhu roku probíhá v areálu mnoho jezdeckých závodů jak pro začínající jezdce tak i na mezinárodní úrovni, které zaručují unikátní podívanou. Mezi ty nejznámější patří prestižní závody koňských spřežení. V jedinečném mezinárodním závodě již tradičně poměřují síly republiková špička i zahraniční závodníci. Návštěvníci si mohou vychutnat závody jednospřeží, dvouspřeží a čtyřspřeží hned v několika soutěžích. Nejnapínavějším a pro závodníky a koně jednoznačně nejnáročnějším měřením sil je maraton nebo parkur. Letošní 29. ročník se uskuteční ve dnech 15. – 18. července 2021, tak si datum zapište do kalendáře a nezapomeňte vyrazit. Pokud byste se přece jen rozhodli užít si výhled z koňského sedla, nabízí farma Nebanice výcvik začátečníků i pokročilých jezdců či rekreační ježdění v krásném terénu v okolí řeky Ohře.

 

 

Westernové ježdění ve Svatoškách

Člověk a kůň se navzájem prolnou, že se nedá říci, kdo koho ovlivňuje.” Řekl věhlasný básník J.W.Goethe a věděl o čem mluví, protože sám byl vášnivým jezdcem. Proháněl se na koni i v údolí řeky Ohře kolem Svatošských skal, pro než si místo oblíbil? To už se nedozvíme, ale zato víme, že vy si v místě opředeném dávnými mýty zajezdit můžete. V bezprostřední blízkosti Žulového skalního města totiž leží areál Svatošky dětský ráj. Ten nabízí návštěvníkům, ale především dětem pobyt v čisté překrásné přírodě. Areál je řešen v duchu „souladu s přírodou“. Naleznete zde celodenní relax bez moderní techniky. Všechny atrakce jsou koncipovány tak, aby uspokojili návštěvníky bez ohledu na věk a fyzickou zdatnost. Vyjímečnost areálu spočívá také v tom, že zde chovají indiánské koně plemene Appaloosa, na kterých se mohou děti i dospělí svézt. Dokonce i ti nejmenší si přijdou na své – mohou se povozit na místním shetlandském poníkovi Lojzovi. A pro odvážné zde pořádají kurzy westernového, ale i anglického stylu jízdy. No řekněte, nechtěli byste si zajezdit jako Old Shatterhand?

 

 

Kam dál za koňským ržáním

Pokud hledáte možnost vyhoupnout se na koňský hřbet a vychutnat si ten nádherný pohled, který se vám ze sedla nabízí, určitě zavítejte do Nejdku u Karlových Varů. Příjemné domácí prostředí této jízdárny a zároveň profesionalita instruktorů je zárukou toho, že budete z Nejdku odjíždět s dobrým pocitem a budete se určitě těšit na příští projížďku.

Nadmíru profesionálního přístupu při výcviku jízdy na koních se vám dostane také v tréninkovém středisku několikanásobného vítěze Velké Pardubické Josefa Váni a pokud vaše ratolesti pomýšlí na dostihovou kariéru či jiné  disciplíny jezdeckého sportu, navštivte společně Jezdeckou akademii v Mariánských lázních.

 

 

Zajímavý výlet spojený s jezdectvím nabízí také biofarma Belina, která se nachází na okraji Slavkovského lesa v blízkosti Třebouňského vrchu. Při svém pobytu se zde můžete zúčastnit různých kurzů, jakými jsou například kurzy zpracování ovčí vlny tradiční technikou nebo pletení košíků. Děti se zde mohou seznámit s hospodářskými zvířaty a vyslechnout si poučné povídání o přípravě bioproduktů. Nedílnou součástí jsou pak právě vyjížďky na koních na nedalekém ranči.

Pro další tipy se podívejte zde.