Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla koně. I Karlovarský kraj je nejlepší ze sedla, ovšem toho cyklistického. Alespoň to dokazuje stále větší množství cyklistů, kteří sem přijíždějí za širokou nabídkou pro aktivní trávení volného času. Aby ne, na své si tu přijde opravdu každý – od rodin s dětmi po “hltače” kilometrů. Pokud i vy fandíte cyklovýletům a bez brázdění Česka na dvou kolech se neobejdete, připravte kolo na novou sezónu a vyberte si cíl vašeho dalšího výletu. Máme pro vás pár tipů, které nadchnou nenáročné jezdce, ale i cyklo nadšence.

Nenáročná a rodinná cyklistika

Možná si říkáte, že Karlovarský kraj, kterému vévodí Krušné hory, se pro výlety rodin s dětmi příliš nehodí. Ale nenechte se mýlit, i zde se nachází nenáročný terén a kratší trasy, se kterými si poradí i netrénovaní jezdci. Například páteřní cyklostezka Karlovarského kraje podél Ohře, je pro děti jako stvořená. Vede mírně zvlněnou krajinou, bez výrazných stoupání a sjezdů, výhradně po samostatných stezkách mimo dopravu. Nejzajímavější úsek pro rodiny s dětmi vede z Karlových Varů přes Loket do Královského Poříčí. Z lázeňského města, míří stezka kolem malebných Svatošských skal. Další zajímavou zastávkou je pak Loket s hradem. (Cyklo)turisté tak mohou navštívit samotný hrad, muzeum knižní vazby nebo si protáhnout těla v malém lanovém centru v areálu přírodního divadla. V Královském Poříčí nezklame statek Bernard. Jsou v něm k vidění dílny a muzeum řemesel a v neposlední řadě nově otevřená interaktivní výstava řeky Ohře. Na trase je řada altánků s lavičkami, takže si můžete kdykoli odpočinout, ale pokud by už vaše ratolesti (nebo vy) byly po tolika zážitcích zmoženy, můžete kdykoli nasednout na vlak, neboť stezka vede podél železniční trati Cheb – Chomutov.

 

Aktivní dovolená

Oblíbená cyklotrasa Ohře ale s celkovou délkou 222 km zdaleka není jen pro děti. V Karlovarském kraji prochází všemi čtyřmi regiony, přičemž v každém regionu se najde hned několik míst, kde stojí za to, udělat si krátkou zastávku, ať už kulturní nebo gastronomickou. Na trase se vyskytuje velké množství kulturních a přírodních památek, které určitě stojí za prohlídku a pozadu nezůstávají ani stravovací a ubytovací zařízení. Kdyby to však někomu stále bylo málo, může se vydat napříč Evropou. Takzvaná Stezka železné opony, na níž se podílí 16 evropských států a je součástí dálkových evropských tras EuroVelo, začíná u Barentsova moře a končí na břehu Černého moře v Bulharsku. V České republice je vedena právě z trojmezí u Aše a Karlovarským krajem směřuje na území Českého lesa. Stačí jen pořádně šlápnout do pedálů. 🙂

 

Náročné trasy pro cyklo nadšence

Že jízda po rovině není žádné dobrodružství? Žádný strach, díky Krušným horám si na své přijdou i milovníci náročných terénů a prudkých sjezdů. Horský terén a dlouhá stoupání vám sice možná přinesou nejednu krušnou chvilku, odměnou vám ale budou překrásné panoramatické výhledy a jedinečná horská příroda. Krušnohorský cyklistický region je doslova přeshraničním rájem pro cyklisty. Spojením dvou dálkových hřebenových tras na saské a české straně vznikla rozsáhlá cyklistická síť o celkové délce 600 km. Hřebenové cyklostezky spojuje dvanáct přeshraničních cyklistických tras, které tak nabízí skutečně pestrou škálu výletů pro náročné sportovce i „sváteční“ milovníky cykloturistiky, kteří rádi spojí své vyjížďky se zastávkami v hospůdkách či na rozhlednách.

A že si cyklo nadšenci přijdou v Karlovarském kraji na své dokazuje i fakt, že minulý rok umístili organizátoři Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice úvodní část šampionátu právě do lázeňské metropole a do okolního náročného horského terénu. Cítíte se i vy jako Roman Kreuziger? Dejte si atraktivní okruh v Krušných horách, které neustále překvapují svou romantickou krajinou s malebnými scenériemi horské přírody a jsou ideálním místem k objevování zapomenutých koutů.

Něco pro fajnšmekry

A v Krušných horách ještě zůstaneme, respektive na hranicích s našimi německými sousedy. Právě tam vznikl ojedinělý projekt cykloturismu s názvem Stoneman Miriquidi. Jedná se o domluvenou vyznačenou trasu po hřebenech Krušných hor, kterou charakterizuje celkem devět vrcholů, 4 400 m převýšení a 162 km na obou stranách pohoří. Start i cíl okruhu leží v Německém Oberwiesenthalu, kde můžete provést registraci a soutěžit tak s ostatními nadšenci. Kdo trasu zvládne za jeden den obdrží zlatou trofej, kdo za dva dny stříbrnou, a kdo ke zdolání trasy bude potřebovat 3 dny, ten se bude muset spokojit s bronzovou trofejí. Trasa je otevřena od konce dubna do začátku listopadu. Jste milovníci horských kol a máte “kamennou” vůli? Víte, kam vyrazit.

Že ještě nemáte dost? Žádný problém! Pro ty největší dobrodruhy máme tip na Trail Park Klínovec. V městských lesích Jáchymova naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci. Pro ty nejzdatnější je dále připravena 5 km sjezdových úseků. Zpět k začátku stezek vás vyveze čtyřsedačková lanovka. Úplní začátečníci si mohou nejdříve vyzkoušet jízdu přes terénní boule na pump tracku a zlepšovat své dovednosti ve skill centrech na nástupních místech. Určitě se nebudete nudit, ale přesvědčte se sami.

Celkem je v Karlovarském kraji k dispozici na 2000 km vyznačených cyklistických tras a jak vidíte, na své si přijde opravdu každý. Podrobné popisy cyklostezek najdete na krajském cykloportálu. Teď už si stačí jen vybrat a vyrazit. 🙂