Pohádkovou zimní krajinu a přes dvě stě kilometrů dobře upravovaných běžkařských tras různých obtížností naleznete v neobjevené oblasti západního Krušnohoří v Karlovarském kraji.

 

V tomto období, kdy se celá země halí do sněhové přikrývky nabízí Krušné hory milovníkům bílé stopy stovky upravovaných okruhů a běžeckých tratí. V blogovém článku Top běžkařské trasy v Karlovarském kraji se můžete dočíst o těch nejoblíbenější a nejvyhledávanějších. Že neradi jezdíte v pelotonu běžkařů? I pro vás máme řešení. Díky našim tipům můžete v bílé stopě prozkoumat odlehlá místa kraje, kde si vychutnáte klid a přírodní krásy, které pro vás malebná krušnohorská příroda vyčarovala.

 

V bílé stopě na hranicích

Běh na lyžích v okolí Bublavy nabízí jedinečnou možnost dostat se na běžkách přes přírodní parky Rolavu a Jelení až do Perninku a Božího Daru. Po běžeckých trasách dojedete i na sousední německou hřebenovku Kammloipe a okruhy v okolí Muhlleithenu. V okolí Bublavy mohou běžkaři využít 4 km okruh, který navazuje na německý okruh Sonnenloipe. Především bruslařům je určena trať nedaleko od rozhledny Bleiberg na Olověném vrchu.

 

Přebuz – ráj pro běžkaře

Nedotčená příroda v okolí přírodního parku Přebuz je pravým rájem pro vyznavače běžkování. Najdete zde pravidelně upravované stopy ve směru na Kraslický Špičák a dále na Novou ves u Stříbrné i do údolí Rolavy k oblíbeným trasám u bývalé osady Chaloupky. Krušnohorská lyžařská magistrála prochází severně od Přebuzi přes bývalou osadu Rolava, odkud mají běžkaři možnost volby mezi řadou okruhů, ať už ve směru na Ostružník a dále Bublavu, do Jelení a na Chaloupky či k saské vodní nádrži Carlsfeld, která je nejvýše položená v Krušných horách.

 

 

 

V bílé stopě kolem Stříbrné

Krásně si zaběháte na perfektně upravených běžeckých trasách v okolí Stříbrné s napojením na Krušnohorskou magistrálu, která vede z Bublavy na Boží Dar. Pěkná vyjížďka na běžkách je i do nedalekého německého Klingenthalu.

 

V Ašském výběžku

Každého běžkaře potěší upravované trasy v délce 3,5 a 7 km na samém západě České republiky ve městě Aš. Další možností je 1088 m dlouhá in-line dráha přilehlého sportovního areálu, která je v zimních měsících upravována pro běžecké lyžování a navíc osvětlena, takže si zde požitek z tohoto zimního sportu můžete užít i ve večerních hodinách..

 

Běžecké stopy v okolí Nejdku

Za příznivých sněhových podmínek lze běžky nasadit také nedaleko centra Nejdku, na Žižkově vrchu, a využít tamní kolečko nebo stoupat k Severní louce a Vysoké Jedli. V případě nesouvislé sněhové pokrývky se v těsném okolí města jako alternativní výchozí místo nabízí výše položená zmíněná osada Vysoká Jedle, ze které se běžkař po strojově upravené trase dostane až na Chaloupky, Jelení, Přebuz nebo do nedaleké Vysoké Pece. 

 

 

Březová na Sokolovsku

Běžecké tratě však v Karlovarském kraji nejsou výsadou pouze Krušných hor, najdete je i ve Slavkovském lese. V okolí Březové na Sokolovsku jsou hned 4 strojově udržované běžecké okruhy pro běžkaře v délce od 3 do 12 kilometrů. Spojují Kostelní Břízu, Lobzy, Kamenici a obec Rovnou.

 

Aktuální stav běžeckých tras můžete sledovat na webu zde nebo ve speciálně vyvinuté aplikaci. Vyčtete z ní například, jakou běžeckou trasu zvolit, kdy ji upravila rolba a kolik má kilometrů. 

 

A teď už zbývá jen namazat běžky, teple se obléknout a vyrazit na bílou stopu!


Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení současná doba v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na blog.zivykraj.cz.