Počasí nám dává tušit, že příchod jara je již na blízku. Využijte poslední příležitost a vyrazte na výlet do bílé stopy. Jaké další zajímavé okruhy bychom vám doporučili v Krušných horách?

 

Malebná údolí i daleké výhledy v okolí Nových Hamrů

Nové Hamry patří mezi oblíbená střediska zimní rekreace. Hlavním lákadlem zde není jen sjezdový areál, ale také soustava běžeckých tras, které křižují zdejší divukrásnou přírodu. Tento výlet vás dovede za výhledy do horských luk pod Tisovským vrchem nebo na holý hřeben Zaječí hory. Poznáte nostalgickou atmosféru v Jelení a na závěr si můžete dát závod s divokou řekou Rolavou.

Výlet zahajte u nádraží v malebné obci Nové Hamry. Vydejte se po lesní cestě, která vás povede vzhůru po svahu Tisovského vrchu. Užijete si sice trochu stoupání, ale také krásné výhledy. Poté, co vystoupáte na Perninský vrch, čeká vás krátký sjezd k lyžařskému areálu nad Perninkem, kde už by měla být udržovaná stopa do Jelení, jednoho z nejhezčích horských údolí Krušných hor. Zde se doporučujeme občerstvit před posledním stoupáním na Jelení vrch. Odtamtud už se můžete zvolna vézt a kochat se malebnou krajinou i svěžím vzduchem provoněným jehličím.

 

 

Zasněženou krajinou okolo pramenišť řeky Rolavy a Slatinného potoka

Nechte se okouzlit podmanivou krásou širých plání i hustých lesů, z nichž čiší klid a dokonalá harmonie nedotknuté přírody. Chráněné lokality jako jsou národní přírodní rezervace Velké a Malé jeřabí jezero, Velký močál nebo Přebuzské vřesoviště si i v zimních měsících zachovávají svou tajuplnou atmosféru. Pečlivě udržované lyžařské stopy atraktivitu této trasy ještě zvyšují.

Výchozím bodem je obec Přebuz. První kilometr v závislosti na sněhové nadílce buď popojeďte nebo dojděte ke křižovatce v bývalé obci Rolava, odkud však již můžete pokračovat po trase směr Stříbrná. Stopa vás dovede k rozcestí Tišina, kde odbočíte na červenou. Celý tento úsek se projíždí nádhernými otevřenými pláněmi okolo Přebuzského vřesoviště a kolem několika horských samot v bývalé obci Rolava. Pokračujte po okraji lesa až nad prameniště Rolavy a vystoupejte směrem na Jeřábí vrch až ke státní hranici. Za symbolickým hraničním přechodem se napojte na vzorně udržovanou lyžařskou stopu směr Weitersglashütte a na českou stranu se vraťte v Jelení, kde se vám otevřou krásné výhledy na údolí Slatinného potoka. Odtamtud se pomalu vracejte přes Jelení a Rolavský vrch zpět do Přebuzi. 

 

 

Liščí údolí a krajina pod Špičákem

Tento výlet je určený spíše turisticky zaměřeným běžkařům, kteří se rádi vydají i do míst, kde se lyžařská stopa neudržuje strojově. Nabídne však atraktivní krajinu přírodního parku Přebuz, pro který jsou charakteristické jak pláně a vřesoviště v okolí malebné horské obce Přebuz, tak i husté lesy a hluboká údolí se skalisky. 

Výchozím bodem je opět obec Přebuz. Ujistěte se, že máte dostatek občerstvení na celý den, protože vás bude čekat dlouhý výlet panenskou krajinou zcela mimo civilizaci. Vyražte po cestě směr Rudná na Rudenské návrší, postupně se vám za zády bude otevírat výhled na celé údolí s horskou vsí. Nezapomeňte odbočit na lesní cestu, k vaší radosti by zde již měla vést i udržovaná stopa. V tuto chvíli přijde nejatraktivnější část tohoto výletu, kdy se můžete těšit na sjezdy kolem Rudenského Špičáku a ve svazích nad údolím říčky Skřiváň a nakonec i z Javořiny do údolí Rotavy. Cestu nám při tom okoření zajímavé výhledy na okolní krajinu a především tajuplné Liščí údolí, kde z příkrých svahů vystupují sněhem zavátá skaliska. V údolí Rotavy potom začíná druhá etapa výletu. Ta se sice nese v duchu stoupání, avšak kouzelné zimní scenérie a všudypřítomný klid bez zvuků moderní civilizace vás brzy přivedou na jiné myšlenky. Za mostem nad Bystřinou vystoupejte k rozcestí Pod Špičákem a v závěru vás čeká už jen zasloužený sjezd. 

 

 

Tipy na další běžkařské trasy najdete v dalších článcích na blogu. Aktuální stav a seznam všech běžeckých tras můžete sledovat zde a jejich upravenost ve speciálně vyvinuté aplikaci.