Karlovarský kraj není jen místo pro lázeňské hosty. Celý region je jako stvořený pro aktivní dovolenou, ať už vyrazíte do velkých lázeňských měst nebo malých městeček čítajících pár obyvatel. Malebná příroda, tajemné hory a významné památky na vás zkrátka číhají všude, třeba i ve Žluticích či Toužimi.

 

ŽLUTICE

 

Žlutice, město bohaté historie a kulturních památek se rozkládá ve svahu nad údolím středního toku malebné říčky Střely sevřené kopci Dlouhý vrch, Hlínovec a Nevděk v blízkém sousedství majestátního vrchu Vladaře. Ačkoli se na první pohled jeví jako nenápadné městečko, svým návštěvníkům nabízí celou řadu lákadel, jako je například křivolaké středověké podzemí, muzeum a galerie, faksimilie bohatě iluminovaného kancionálu, každoroční letní přehlídka amatérských divadel Žlutické divadelní léto nebo tajemná stolová hora Vladař.

 

Historické centrum nahoře i dole

Přirozeným centrem města je Velké náměstí. Pod gotickými a renesančními domy na žlutickém náměstí už desítky let postupně odkrývají své tajemství sklepy, místy až dvoupatrové, tesané do skály. Části středověkého sklepení jsou zpřístupněny návštěvníkům, můžete je tak navštívit spolu s prohlídkovým okruhem žlutického muzea. Tady si také připomenete dobu největšího rozvoje města, renesanční 16. století, kdy vzniklo jedno z nejkrásnějších děl iluminátorského umění – slavný Žlutický kancionál, jehož faksimilie je uložena právě v městském muzeu.  Ještě starší je kostel sv. Petra a Pavla s dochovanými freskami z 15. století,  který patří k nejcennějším stavebním památkám Karlovarska. Ve středu náměstí poté narazíte na barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je jedním z nejkrásnějších památníků v Čechách. 

 

 

Navštivte místního Vladaře

Východně od Žlutic se tyčí stolová hora Vladař. Na svazích této čedičové hory leží také stejnojmenná přírodní rezervace. Vrchol byl osídlen již v době bronzové a rozkládalo se zde také keltské hradiště – dodnes se zachovalo malé rašelinné jezírko, které v té době sloužilo jako cisterna na vodu. V 15. století se zde Jan Žižka s husitským vojskem úspěšně bránil obklíčení panské přesily, obležení prolomil a podařilo se mu uniknout do bezpečí. Zimní bitvu připomíná pomník na západním úpatí Vladaře, model bitvy můžete vidět v městském muzeu. Žižkovo válečnické umění však řádně oceníte teprve po strmém výstupu po jediné přístupové cestě na temeno hory. Od železniční zastávky Záhořice vede na vrchol Vladaře asi 2 kilometry dlouhá značená turistická stezka. Temenem hory prochází též zajímavá naučná stezka Cesta za pověstí.

 

Kam na výlety po okolí

Vladař však není jediným místem, kam si můžete udělat při návštěvě Žlutic výlet. Poblíž města se nachází hned několik naučných stezek. Jednou z nich je například Stezka sovy Rozárky, která je určená především dětem. Začíná na náměstí ve Žluticích a vede kolem kotelny přes kopec na Hradský Dvůr až do Babiččina dvorečku v Kobylé. Na stezce je umístěno 15 malovaných tabulí s místními zajímavostmi a pověstmi a dřevěné sochy. Dalším lákadlem pro rodiny s dětmi je Babiččin dvoreček v Kobylé s ukázkovým chovem domácích hospodářských zvířat anebo vyjížďky na koni jezdeckého sdružení Amarantaj. Na výlet se můžete vydat také na zámek a do zámeckého pivovaru v Chyších, kde si prohlédnete například expozici věnovanou pobytu Karla Čapka. Pozoruhodným místem je i starodávné poutní místo Skoky s barokním kostelem Navštívení Panny Marie a nejoblíbenější vodácká část řeky Střely pod Žlutickou přehradou. Že máte raději pohyb po dvou kolech? Žádný problém. Pod vrchem Vladař a v okolí Žlutic najdete přes 400 km značených regionálních cyklotras, díky kterým se vám otevřou nádherné výhledy do dosud nedotčené přírody.  Terény pro kola jsou zde opravdu různorodé. Trasy jsou vhodné jak pro začínající cyklisty a rodiny s dětmi, tak i pro trénované sportovce.

 

 

 

TOUŽIM

 

Toužim je malé historické městečko nedaleko Karlových Varů. Leží v mělkém širokém údolí horního toku říčky Střely a je obklopeno rybníky. Je zajímavé svou odlehlou polohou v kraji bez velkých turistických atraktivit, venkovským charakterem i mírnou okolní krajinou, v níž se skrývá několik kuriozit.

 

Co musíte vidět v Toužimi

Z architektonických památek vás v Toužimi zaujme gotický kostel Narození Panny Marie, radnice, mariánský sloup či barokní můstek přes Střelu. Dochovaly se i zbytky hradebních zdí, nepřístupné je gotické a renesanční podzemí historického jádra. Město bylo hodně zdevastováno v druhé polovině 20. století, kdy utrpěla řada cenných památek včetně zámku s pivovarem, hrázděným hospodářským dvorem, kočárovnou a kaplí; zámecký areál bohužel i nadále chátrá.

 

 

Kam na výlety po okolí

V lesích u Toužimi objevíte zapomenutý barokní areál Skoky s poutním kostelem Navštívení Panny Marie,  kde byl uložen zázračný dobrotivý obraz Panny Marie Pomocnice (odtud „Panenka Skákavá“), k němuž pravidelně každý rok putovaly desítky tisíc poutníků. Skoky kdysi byly proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními. Obec zanikla právě kvůli stavbě přehrady a zbyl z ní jen kostel, který se nyní vzpamatovává po desetiletích chátrání. Od kláštera v Teplé vede do Skoků poutní a naučná Skokovská stezka vyznačená hvězdami, symbolem Skoků.

 

 

Z Teplé míří k Toužimi ještě jedna značená trasa, Davidova stezka věnovaná významnému vědci, geodetovi a astronomovi Aloisi Martinu Davidovi. Jižně od Toužimi stoupá na Branišovský vrch, kde objevíte zříceniny jeho astronomické observatoře. Další kuriozitou je soukromá a volně přístupná rozhledna Třasák v Útvině. Toužimsko rovněž protíná síť cyklostezek, v současné době je zde na 450 km vyznačeno 7 cyklotras. Stejně jako film, Cesta z města, který se zde natáčel, nesou i cyklostezky tentýž název. Kromě cyklostezek zde funguje díky spolupráci Infocentra a místních farmářů na 70 km vyznačených hipostezek, na své si tedy přijdou i milovníci koní. Ať už pojedete na koni, na kole či autem, určitě nezapomeňte navštívit biofarmu Belina v Nežichově. Tato rodinná farma nabízí kromě vyjížděk na koních domácí bio produkty, jako jsou kravské a kozí mléčné výrobky, bylinné sirupy, vejce, brambory, med, víno či hořčice. Návštěvníci mohou také ochutnat jehněčí a hovězí speciality připravené výhradně z místních zdrojů. Kromě toho, že si tu lze zakoupit spoustu lahůdek, je možné si také vyzkoušet pomocné práce na farmě nebo se zúčastnit vzdělávacích akcí, jako je zpracování ovčí vlny tradiční technikou nebo pletení košíků z pedigu.