Dnešní průvodce nás zavede do druhého nejzápadnějšího města České republiky – do Aše. Co vás u hranic s Německem čeká? Zajímavá historie, spousta přírody a kapka kultury. Jdeme na to?

Aš, město textilu

Město bylo pravděpodobně založeno v 11. nebo 12 století., ale zásadní zlom nastal až kolem roku 1400, kdy Aš odkoupili Zedwitzové, kteří město ovládli na dalších 500 let. Ti v 16. století zavedli luteránství, Ašsko se tak stalo jediným českým místem, kde bylo protestanství nejen povoleno, ale stalo se dokonce výhradním náboženstvím.  I proto právě zde stojí socha významného reformátora Martina Luthera. Ta zázračně přežila obě světové války i bouři, při které ji zasáhl padající strom. Socha je dnes jediným Lutherovým památníkem v Česku.

Do roku 1775 bylo město autonomní oblastí, Marie Terezie však vydala Temperamentní body a Ašsko tím začlenila do Čech a rakouské říše.  Od té doby ve městě vzkvétalo řemeslo a průmysl, a z Aše se stalo centrum textilní výroby. V roce 1834 byl v Aši vyroben první Jacquardův tkalcovský stroj a o třicet let později zde vznikla první mechanická tkalcovna v Rakousku. V roce 1924 se ve městě nacházelo více než sto tkalcoven, přes padesát pletáren a 129 pletáren punčoch.

Úžasnou textilní historii si můžete připomenout v Národopisném a textilním muzeu, které najdete kousek od kostela sv. Mikuláše. Expozice čítá okolo třiceti tisíc předmětů, které se z větší části týkají právě textilního průmyslu. V muzeu najdete předměty a informace spojené s tkalcovstvím, pletařstvím, přádelnictvím, výrobou krajek, tylu či rukavic. Kromě toho si v muzeu prohlédnete i zachráněné kusy z vyhořelého kostela Nejsvětější trojice nebo třeba sbírku kamenných křížů a božích muk, hasičskou sbírku či historické fotografie města. Otevřeno je od úterý do pátku mezi 9 -12 a 13 – 17 hodinou, o víkendu pak od 10 do 14 hodin.

Památky a požáry

Město zasáhlo v minulosti několik požárů a většina památek bohužel lehla popelem. Namátkou třeba kostel Nejsvětější Trojice, velmi cenná památka, která byla zničena při požáru v roce 1960. Ve městě dnes najdete jen jediný kostel – pseudorenesanční kostel sv. Mikuláše, který byl postaven v druhé polovině 19. století. Kousek od města, v Podhradí, pak stojí barokní kostel Dobrého pastýře.

A kousek od něj další zajímavá pamětihodnost – hrad Neuberg. Název je trochu zavádějící, z hradu se totiž zachovala jen 22 metrů vysoká kruhová věž. Původní hrad v minulosti vyhořel a kromě věže z něj zůstaly jen zbytky hradních a zámeckých zdí.

Vrchy, mosty, rozhledny

A další věž se tyčí o kousek dál, na vrchu Háj u Aše. 34 metrů vysoká rozhledna byla postavena kolem roku 1904. Z vrcholku rozhledny, na kterou vede přesně 122 schodů, uvidíte přírodu Krušných hor, Doupovských hor, Českého lesa, Slavkovského lesa i německých Smrčin. Otevřena je každý den od 9 do 17 hodin a vstup je zdarma.

Krásnou procházku slibuje i naučná stezka Goethova skalka. Místo se stalo přírodní památkou díky zvláštním křemencovým skalkám, které vznikly vlivem mrazového zvětrávání. Z Aše dojdete k naučné stezce přes Chebský les, nejvyšším místem je vrch, který nese jméno slavného spisovatele. Vrch, který se tyčí v nadmořské výšce 670 metrů, byl spisovatelovou oblíbenou výletní destinací.

A nakonec až za hranice! Z Aše je to do Německa opravdu kousek, proto byl v blízkosti nejzápadnějšího bodu vybudován Most přátelství, který spojuje Českou republiku s Německem. Dojdete k němu stezkou vedoucí podél Újezdského potoka. Symbol obnoveného přátelství dvou zemí byl postaven v roce 2008 a stal se nejzápadnější českou památkou.