Dnes se podíváme na Karlovarsko z výšky budov a hloubi ducha. Představíme vám dvě vyhlídky, které mají jedno společné – výlet na vrchol hor si můžete okořenit návštěvou tajemstvím opředených sakrálních památek.

Annenberg – Bismarckova rozhledna a zřícenina kostela sv. Anny

Jednou ze tří českých věží, které se stavěly na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře asi čtyři kilometry západně od Chebu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1909, po II. světové válce byl však přístup na rozhlednu zakázán, protože se nacházela v pohraničním pásmu. Právě díky tomu byla až donedávna považovaná za zbouranou a mladší generace o její existenci neměla ani tušení. Po roce 1989 byla sice opět zpřístupněna, ale výhledu bránily okolní stromy. Naštěstí se v roce 2005 město Cheb rozhodlo pro její rekonstrukci a opravená rozhledna tak byla za velkého zájmu české i německé turistické veřejnosti opět otevřena. Na zdech tu najdete runové nápisy a symboly oslavující germánskou minulost, německé lidové hnutí a Bismarckův kult. A opět platí, že čím složitější je cesta k turistickému cíli, tím je hezčí. Po zdolání 72 schodů se vám nabídne úžasný pohled na Chebsko, Krušné hory, Slavkovský les a část Šumavy.

Po sametové revoluci, kdy se opět obnovila turistika v oblasti Zelené hory, dříve známé jako Annenberg, nejprve výletníci objevili Bismarckovu rozhlednu a poté jejich pozornosti neušly ani pozůstatky kostela Svaté Anny, které se nacházejí při cestě k rozhledně. V roce 1992 byly vyznačeny původní základy kostela i přilehlých budov s částí sklepení a místo bylo upraveno. Z místního zaniklého hřbitova sem byly umístěny některé zachovalé náhrobní kameny a na památku byl vztyčen mohutný dřevěný kříž. Nedaleko se nachází také část památníku obětem 1. světové války. Udělejte si tam krátkou zastávku po cestě na rozhlednu. Určitě nebudete litovat.

 

Krudum – Keltská hora a bájný kostel

Za nejlepší vyhlídkou v kraji musíte ale vystoupat Slavkovským lesem na horu se starodávným neobvyklým jménem Krudum. Bájná hora získala své pojmenování po Keltech, kteří se v tomto kraji usadili. O Krudumu se říkalo, že má zelenou hlavu (les), stříbrné srdce (stříbrná ruda) a zlatou patu (v bažinách na úpatí se kdysi rýžovalo zlato). Vyhlídka je ve výšce 30 m, což v překladu znamená 150 poctivě vyšlapaných schodů. Navíc na ní můžete dojít po svých nebo dojet na kole hned několika značenými směry. Od Hruškové, z Třídomí nebo z Lobezského údolí. Shora se vám nabídne výhled na Slavkovský les a hřebeny Krušných a Doupovských hor.

Ale vysoká štíhlá rozhledna s vyhlídkovou plošinou není to jediné, co na hoře Krudum můžete vidět. Hora je neprozkoumanou oblastí spojená s celou řadou pověr a ne náhodou se o ní mluví jako o nejtajemnější hoře Slavkovského lesa. Podle dávných legend měl stát pod pověstmi opředenou horou od 13. století kostel sv. Mikuláše, velký a krásný kostel, který sloužil všem, kteří procházeli krajem po obchodní cestě, a který prý skrýval nepředstavitelné bohatství. Až do roku 2002 byl však jen legendou a snem mnoha hledačů pokladů. Jeho existenci potvrdily až rozsáhlé archeologické průzkumy, díky nimž byly objeveny pozůstatky tohoto pozdně románského kostela. Podle pověsti také právě odtud vychází obklopen hejnem andělů a klubkem čertů pravidelně v prosinci svatý Mikuláš. Co je na tom pravdy nevíme, ale víme, že ke zbytkům kostela sv. Mikuláše si můžete krásnou krajinou Slavkovského lesa udělat příjemný výlet. I kolem něj totiž vede cyklostezka.

Pokud jste velký fanoušek výhledů a rádi se kocháte pohledem na krajinu z výšky, nemusíte se určitě omezovat pouze na Zelenou horu nebo Krudum. V Karlovarském kraji totiž najdete rozhledny doslova na každém kroku. Které stojí za to navštívit? To se dozvíte v článku NEJKRÁSNĚJŠÍ ROZHLEDNY KARLOVARSKÉHO KRAJE. (https://zivykraj.cz/nejkrasnejsi-rozhledny/)