Chcete si odpočinout od velkoměstského ruchu? Navštivte Boží Dar, nejvýše položené město v České republice. Kromě velkého lyžařského areálu, mnoha běžeckých tratí či nejvyššího vrcholku Krušných hor láká na tajuplná rašeliniště či jedinečnou naučnou stezku. A to nejlepší nakonec – na Božím Daru totiž bydlí sám Ježišek a vy jej můžete navštívit.

Ježíškova cesta

Výlet za Ježíškem a jeho pomocníky? To je snad sen každého dítěte. K Ježíškovi můžete dojít dvěma okruhy. Malý okruh, určený menším dětem, je dlouhý 5,6 km a velký měří 12,9 km a je spíše pro zdatnější turisty. Na každém okruhu jsou domečky s různými atrakcemi a soutěžemi pro děti. Zastávek s úkoly je celkem třináct a děti na nich poznávají například stopy zvěře, nebo listy stromů.

Stačí, když si předem v infocentru Boží Dar zakoupíte notýsek (stojí jen 30,-) a pak už jen putujete od stanoviště ke stanovišti, plníte úkoly a setkáváte se s Ježíškovými pomocníky. Když pak v infocentru odevzdáte vyplněný notýsek, dostanete Ježíškovo razítko a malý dárek. Trasu můžete absolvovat celoročně, pěšky, s kočárkem, na kole a v zimě dokonce i na běžkách.  Ježíšek má otevřeno každý den od 8 do 18 hodin.

Božídarská rašeliniště

Z Ježíškovy cesty budou nadšeny spíše vaše ratolesti, vy si zase užijete naučnou stezku Božídarská rašeliniště. 3,2 km dlouhá trasa začíná u infocentra Boží Dar a vede převážně po povalových chodnících. Na trase potkáte 12 tabulí se zajímavými informacemi o Božím Daru, místních loukách, seznámíte se s rostlinami a živočichy a dozvíte se i něco o těžbě rašeliny.

Blatenský příkop

Na poslední zastávce Božídarských rašelinišť  se můžete napojit na další zajímavou stezku – Blatenský příkop. Voda z něj kdysi zásobovala krušnohorské doly a později i průmyslové závody. Stezka je dlouhá asi 12 km a nabízí 23 zastávek zaměřených na ekologii, historii, hornictví a lesnictví. V roce 2017 byl příkop vyhlášen Národní kulturní památkou.

Červená jáma

Za návštěvu stojí i zaniklá osada, v které se kdysi těžil cín a železná ruda. Těžba byla ukončena v 18. století a na místě zůstala jen prohlubeň, která je tou největší propadlinou u nás. Je dlouhá 230, široká 30 a hluboká 20 metrů. Většina důlních děr je označena a obehnána, přesto může být pohyb v jejich blízkosti nebezpečný, tak koukejte, kam šlapete.

A když už jste na místě, nenechte si ujít legendární Občerstvení u Červené jámy. Pohádkově vypadající domeček ze dřeva a hlíny vybudovalo několik nadšenců vlastníma rukama. Otevřeno má od úterý do neděle, od 10 do 17 hodin a nabízí útulné posezení venku i vevnitř s kamínky.  Těšte se na vyhlášené domácí polévky, koláče, klobásy, ale i výborné teplé a studené nápoje.