Na řece Ohři, kousek od hranic s Německem, stojí město Cheb. A nepatří právě k nejmladším, vždyť první zmínka pochází již z roku 1061. Z charakteru města je to znát, unikátních památek je tady nepočítaně. K tomu navíc zajímavá muzea či galerie a perfektní atmosféra. To stojí za výlet, nemyslíte?

Nechte se pohltit historií

Kde jinde odstartovat výlet než přímo ve středu města? Vždyť na Náměstí Jiřího z Poděbrad najdete více než padesát historických budov včetně radnice a legendárního Špalíčku. O co přesně jde? Komplex jedenácti měšťanských domů je rozdělen do dvou bloků, ty rozděluje 160 cm široká Kramářská ulička. Pokud netrpíte klaustrofobií, uličkou můžete projít. V minulosti jste v budovách mohli najít kramářské búdy a masné krámy, dnes v nich sídlí obchůdky, restaurace a kavárny.

O pár kroků dál, na Kostelním náměstí, najdete další významnou chebskou památku – kostel sv. Mikuláše. Původně románský kostel byl postaven ve 13. století, zanedlouho však došlo k ničivému požáru a následné rekonstrukci, která byla inspirována gotickým stylem. Kostel láká na románskou křtitelnici ze 13. století nebo třeba devět vytesaných obličejů nad hlavním vstupem. Otevřeno je od jara do podzimu od 10 do 17 hodin, vstupné je dobrovolné.

Nalevo od kostela, asi pět minut pěšky, stojí chebský hrad. Jeho historie se začala psát už na počátku 12. století. Dodnes se zachovalo torzo kdysi honosného paláce, Černá věž, která sloužila k obraně hradu nebo románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. V březnu, dubnu, květnu, září a říjnu je otevřen od 10 do 17 hodin, od června do srpna od 10 do 18 hodin a od listopadu do února od 10 do 15 hodin. A vstupné? 80 korun pro dospělého a 40 korun pro studenty, důchodce a děti od 6 do 15 let.

To byla vyčerpávající procházka, co říkáte? Pokud si chcete na chvíli odpočinout, zavítejte do Klášterní zahrady, která je součástí Františkánského kláštera. Otevřena je každý den, od dubna do srpna od 9 do 20 hodin, v září a v říjnu pak do 19 hodin, v zimě je zahrada uzavřena.

Umění a zpátky do minulosti

Spočinuli jste? Tak pokračujte dál, kromě historických památek je v Chebu několik zajímavých muzeí a galerií, které stojí za to.

Třeba Muzeum Cheb, které najdete na náměstí Jiřího z Poděbrad, v jednom z nejstarších městských domů v Chebu. Patří k nejrozsáhlejším muzeím v Česku a láká na bohatou uměleckořemeslnou sbírku, spoustu informací o historii města, gotické a barokní plastiky a mnoho dalšího. Otevřeno je od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin, vstup pro dospělé stojí 70 korun, pro děti pak 35 korun.

Na stejném náměstí, v budově Nového radničního paláce, stojí Galerie výtvarného umění.  Ta se orientuje na umění 19. a 20. století a na gotické umění z historického regionu Chebska. Součástí galerie je i Retromuseum sídlící hned vedle, v Schillerově domě. Hračky Libuše Niklové, bicykl Eska, zkrátka všední život 60. až 80. let v Československu. Rázem se ocitnete v tehdejším obývacím pokoji, kde můžete šmejdit ve skříních, sledovat televizi nebo si zavolat dobovými telefony z jedné místnosti do druhé.

Galerii i Retromuseum můžete navštívit od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Vstupenku do obou pořídíte za 80 korun pro dospělého, 50 korun pro seniory a studenty středních či vysokých školy a za 10 korun pro žáky základních škol.