Zatímco v ostatních městech Karlovarského kraje se to hemží historickými pamětihodnostmi, lázněmi a minerálními prameny, Kraslice jsou proslulé pro dost neobvyklé památky. Narazíte tady třeba na netradiční pivovar, jatka či ceněnou výrobnu hudebních nástrojů. Co stojí v Kraslicích za vidění?

Hory, doly, skály

A hned na úvod se na Kraslice podívejte pěkně z výšky. 35 kilometrů od nich, na Šibeničním vrchu nad městem Oloví, totiž stojí rozhledna Cibulka. Když překonáte 120 schodů, naskytne se vám krásný výhled všemi směry, třeba na Oloví, Krušné hory, Boučský vrch, Sokolov či Slavkovský les. 26 metrů vysoká rozhledna, za kterou stojí architekta Marcela Plachá, připomíná svým tvarem cibuli, odtud název Cibulka. Rozhledna je volně přístupná kdykoliv během dne a vstup je zdarma.

Asi 9 kilometrů od Oloví stojí další zajímavost – národní přírodní památka Rotava. Místem vede 6 km dlouhá naučná stezka, která začíná i končí před budovou městského úřadu v Rotavě. Rotavské varhany patří k nejkrásnějším českým geologickým útvarům, mohutná skalní stěna se skládá z 12 metrů vysokých vějířovitých hranolů. Čedičová skaliska vznikla rozpadem lávy v třetihorách.

Hned za Rotavou, v obci Šindelová, najdete další unikátní památku – dřevouhelnou vysokou pec. Ta byla vystavěna v roce 1818 a sloužila k těžbě železa. Z kulturní památky zbylo jen torzo, ale v současné době je renovována. V roce 2017 byly zrekonstruovány zdi a pec byla zastřešena.

Ta nejzásadnější památka stojí však o kus dál, v zaniklé obci Rolava. Cínový důl Sauersack vybudovali Němci ve 40. letech kvůli válečné potřebě cínu. K dolu navíc patřil i zajatecký tábor. V minulosti byl areál velmi přísně střežen, dnes je však volně přístupný a stojí za vidění. Technická památka se syrovou atmosférou láká na polorozpadlé budovy, spoustu betonu a nádech tajemna.

Pivo a jatka

A teď konečně do Kraslic, města proslulého výrobou hudebních nástrojů. První zmínky o výrobě pocházejí již ze 17. století, první továrna byla otevřena v roce 1840, na konci 19. století jich zde fungovalo jedenáct a v meziválečném období jich bylo dokonce padesát. Vznikla firma Amati, která funguje dodnes a patří mezi tři největší výrobce hudebních nástrojů v Evropě.

Za vidění stojí i městská jatka, která byla postavena v roce 1904. Za návrhem cenné památky stojí architekt Antonín Möller. Jatka byla využíváná do roku 1990, poté je získal soukromý majitel a prostor pomalu chátral. Momentálně se rekonstruují, v plánu je v nich vybudovat muzeum pivovarnictví a řeznictví.

Pivo je dalším velkým tématem, při návštěvě Kraslic proto nesmíte vynechat místní pivovar – Krušnohor.  Ten od roku 2015 vaří spoustu chmelového moku, v nabídce najdete klasické české ležáky i svrchně kvašené weizeny. V aktuální nabídce najdete 13 druhů piv, mezi nimi třeba Vídeňský ležák, lehký a svěží Mountain Ale Summer Edition či silnou a černou IPU Black Storm. Pivovar má otevřeno od pondělí do soboty od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin. Tak na zdraví a šťastnou cestu!