Na úpatí Doupovských hor, kousek od Karlových Varů, najdete obec Valeč. Sice nevyniká rozlohou, ale zachovalých památek je na tak malém místě víc než dost. Tak vzhůru na průzkum!

Kostel, kam se podíváš

Přestože má Valeč jen 333 obyvatel, na území obce najdete hned dva významné kostely. Gotický kostel Narození Sv. Jana Křtitele byl vystavěn už ve 13. století. V 17. století však prošel rozsáhlou rekonstrukcí a interiér byl vyzdoben freskami. V kostele byla vybudována rodová hrobka Štampachů ze Štampachu. V 90. letech prošel kostel další zásadní rekonstrukcí, dnes je proto ve výborném stavu. V současnosti je otevřen veřejnosti a slouží k pravidelným bohoslužbám vždy v sobotu od 15 hodin.

Za návštěvu jistě stojí i zámecký kostel Nejsvětější trojice. Postaven byl v letech 1719-1728 pod taktovkou slavného italského architekta Giovanni Antonio Biano Rossiho. Fresky v interiéru má na svědomí malířský mistr Brandt. Od roku 2009 do roku 2011 procházel kostel nákladnou opravou a dnes je proto ve výborném stavu.

Zámek a zahrada

Kostel Nejsvětější Trojice je součástí zámeckého areálu. Celý areál patří k perlám českého baroka. V roce 1976 zámek vyhořel a od té doby byl v katastrofálním stavu. Zámek právě prochází rekonstrukcí, ale i tak jej můžete navštívit a seznámit se s aktuálním stavem interiérů.

Za zmínku však stojí zámecký park, který zkrátka nesmíte minout. Láká především na vzácné sochy Matyáše Bernarda Brauna. Na počátku zde stálo celkem 28 soch představujících alegorie lidských vlastností, po ničivém požáru však našly místo v klášteře v Kladrubech. V zámeckém parku nyní stojí jejich kopie, najdete jich zde však jen sedmnáct – od čtyř originálů se kopie nikdy nedělaly a sedm kopií bylo v roce 2003 odcizeno.

V zahradách najdete i romantická jezírka, vodní kaskády, fontány a také úžasný skleník. V minulosti se v něm pěstovaly citronovníky, pomerančovníky, kaktusy, orchideje, palmy a spousta dalších květin a stromů. Všechny rostliny však v zimě roku 1943 umrzly, protože zahradník zemřel a náhrada za něj se nenašla.

V zahradách stojí také teatron – hradní stupňovitý pahorek, který sloužil k divadelním a hudebním představením pod širým nebem. Konaly se zde také turnaje na koních a prostor sloužil i jako zápasiště.

Park je celoročně volně přístupný, za dobrovolný příspěvek je u brány k dispozici mapa areálu.