Pokud hledáte místo, kde se snoubí úžasná příroda s bohatou hornickou minulostí, z městečka Krásno budete nadšení. Město leží v srdci Slavkovského lesa a kromě lesů všude, kam se podíváš, láká na doly, památky a jednu z nejkrásnějších rozhleden u nás.

K vrcholkům stromů

Cestou do Krásna zastavte u obce Prameny a projděte se k národní přírodní památce Tři křížky. Ty stojí na vrcholku kopce a váže se k nim několik legend. Ta první praví, že je nechali postavit tři nemocní bratři jako výraz vděku za uzdravení. Historické prameny však tuto verzi nepotvrdily. Kříže byly vztyčeny roku 1894 a roku 1979 byla na místě vybudována naučná stezka. Na místě najdete několik informačních tabulí se zajímavostmi především o jedinečné hornině hadec – místo je součástí největšího českého hadcového masivu. Tabule však informují také o Dlouhé stoce. A právě tam vedou naše kroky.

Vodní kanál Dlouhá stoka je další zastávkou na našem putování okolím Krásna. Jedná se o významnou technickou památku dlouhou přes 24 kilometrů. Kanál byl vybudován v 16. století a v té době neměl v Evropě obdoby. Sloužil jako zásobárna vody pro důlní činnost, velké množství bylo vypotřebováváno především při pohonu strojů a dřeva. Po třicetileté válce však těžba postupně upadala a Dlouhá stoka tak postupně chátrala. Dnes je však celý kanál opět funkční a v roce 2003 byl dokonce zapsán na seznam kulturních památek.

Ale teď už do Krásna. Nejprve si město prohlédněte z výšky. Umožní vám to rozhledna Krásno. Ta zvítězila, především díky svému neobvyklému tvaru, v soutěži o nejkrásnější českou rozhlednu. Unikátní je schodiště spirálovitého tvaru, které je vedeno po vnějším obvodu. Rozhledna byla otevřena roku 1934 a až do konce druhé světové války nesla jméno Adolfa Hitlera. Z rozhledny v nadmořské výšce 777 metrů budete mít perfektní výhled na Krušné hory, Doupovské hory, Tepelskou vrchovinu a Slavkovský les.

Hluboko pod zem

A z výšky rovnou pod zem. Krásno má za sebou bohatou hornickou historii a návštěva místního hornického muzea je tak skoro samozřejmostí. Muzeum najdete v areálu dolu Vilém, na rozloze 8,5 kilometrů čtverečních zde stojí 13 budov, například budova úpravny, těžní věž, strojovna, vrátnice či trafostanice. V samotném muzeu se pak dozvíte spoustu zajímavostí o raně novověkém hornictví, historii těžby rud a uhlí, geologii a mineralogii. Hlavním exponátem je pak těžní parní stroj z dolu Marie, jehož historie sahá až do roku 1897. Muzeum doplňuje řada pozůstatků po těžbě, které jsou postupně zpřístupňovány a propojovány v rámci naučných stezek a chodníků. Otevřeno je od března do listopadu od středy do neděle, vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Za  vstup zaplatí dospělí 50 korun a děti polovinu.