Prázdniny si přímo říkají o výlety za poznáním. Auto nechte doma a za dobrodružstvím vyrazte pěkně postaru – vlakem. Takový Krušnohorský semmering si o výlet přímo říká.

Co to vlastně je?

Krušnohorský semmering je horský úsek druhé nejvýše položené železniční tratě u nás. Cestujícím slouží již od 15. května 1899, kdy byla slavnostně otevřena. Táhne se z Nejdku do Perninku, měří patnáct kilometrů a překonává výškový rozdíl 365 metrů. Cestou potkáte tři tunely, impozantní kamenný viadukt a novohamerskou smyčku, na které se vlak otáčí do protisměru a stoupá do nadmořské výšky 915 metrů. Vlak zastavuje na mnoha zajímavých místech, cestou tak můžete navštívit třeba krásný historický kostel, hradní věž, ferraty, rozhlednu nebo naučnou stezku.

Z Nejdku až na Tisovský vrch

Startujeme v Nejdku, který láká na románsko-gotickou hradní věž. Ta je pozůstatkem hradu vystavěném v roce 1250. Až do roku 1790 byla věž obydlena, dnes slouží jako zvonice s vzácným renesančním zvonem pražského zvonaře Brikcího z Cymperka. Interiér věže bohužel není veřejnosti přístupný, i zvenčí však jde o úchvatnou podívanou.

Příští zastávka – Nové Hamry. Tady si smlsnou všichni zapálení sportovci, najdou zde totiž Seifertovy ferraty. Stačí, když přejdete řeku Rolavu, zatočíte doleva a jste tam. Celkem 4 lezecké cesty o třech obtížnostech ocení začínající i zkušení lezci.

Za návštěvu stojí i Tisová. Vystoupejte na Tisovský vrch 976 m. n. m. a pokud vám výhled nestačí, vstupte do rozhledny stojící na vrcholku. 24 metrů vysoká věž byla postavena ze žulových kvádrů už v roce 1897 a láká na panoramata Krušných hor, výhled na Nejdek, vrch Dyleň a Třebouňský vrch.

A dál do Horní Blatné

A nakonec do Horní Blatné, na návštěvu si vyhraďte dostatek času, lákadel je víc než dost. Třeba kostel sv. Vavřince. Ten byl vystavěn už v roce 1493 a patří ke kulturním památkám České republiky. Pozdně gotický kostel najdete na náměstí. Pokud vás památky moc neberou, vyrazte do přírody. Třeba na Blatenský vrch v nadmořské výšce 1043 m. I na něm najdete rozhlednu, ta byla postaven v roce 1913 podle návrhu známého architekta Karla Matusche. Rozhledna Blatenský vrch je vysoká 21 metrů a nabízí výhled na celé Krušné Hory. Nejkrásnější cesta vede z Horní Blatné kolem Vlčích jam.

Naučná stezka Vlčí jámy je dalším velkým lákadlem. Okruh měří asi 5 kilometrů a na trase najdete sedm informačních tabulí. Ty vás seznámí s hornickou minulostí města a odkryjí temné propasti, jámy a šachty.  Potkáte třeba Blatenský vodní příkop – významnou technickou památku, která byla postavena kolem roku 1550 a zásobovala vodou doly. Na trase narazíte také na Ledovou jámu, která sahá až do patnáctimetrové hloubky. Díky tomu najdete po celý rok na dně ledovou krustu. A potkáte například i Vlčí jámu, která je pozůstatkem dolu Wolfgang.