V Krušných horách, nedaleko obcí Stráž nad Ohří a Krásný Les, stojí zachovalý hrad, jehož historie sahá až do 13. století. Vydejte se do lesů a objevte tento skrytý klenot i vy.

Jak to všechno začalo

Vše napovídá tomu, že byl hrad postaven v druhé polovině 13. století jako součást hraničního opevnění. Existuje však i druhá verze, která tvrdí, že hrad založil jeho první majitel Mikuláš Winkler. Ten ho však brzy poté přenechal klášteru v Doksanech. Poté hrad připadl Karlu IV. a v 16. století pak mocnému rodu Šliků, kteří nechali gotický hrad přestavět do renesanční podoby. V té době byl postaven i pivovar, vodovod, sad a rozsáhlé hospodářství.

20. století však zasadilo hradu několik ran. Při druhé světové válce se hrad proměnil ve středisko Hitlerjugend. Po válce pak připadl do správy Československa a byl využíván pro rekreaci zaměstnanců jáchymovských dolů, poté jako dětský domov. Roku 1958 byl vyklizen a od té doby chátral. Hrad zachránil až soukromý majitel, který, spolu s dobrovolníky, hrad pomalu rekonstruuje.

Hrad dnes

Horní hrad je dnes veřejně přístupný. Láká už na samotné okolí – hrad je obklopen hlubokými lesy, leží v údolí romantického potoka, mnoho lidí tak stráví hodiny jen relaxací v okolní přírodě. Až se nabažíte překrásnými panoramaty, přijďte si prohlédnout interiéry. Čeká vás hlavní nádvoří se vstupem do gotických sklepení, gotická věž s úžasným výhledem, Rytířský sál s neogotickými okny a terasou, Trofejní sál, zámecký vrch s kaplí a desítky komnat.

Za vidění stojí i Botanická zahrada, která byla založena v roce 1971. V zahradě najdete rostliny z celého světa, třeba z Číny, Japonska či Ameriky. Na téměř dvou hektarech roste asi 350 druhů listnatých a 150 druhů jehličnatých stromů, k tomu navíc mnoho vzácných květin a léčivé rostliny.

Na hradě Hauenštejn je otevřeno od září do prosince  denně od 10 do 17 hodin, v lednu a v únoru jen o víkendech, od března do května denně od 10 do 17 hodin a v červnu, červenci a srpnu každý den od 9 do 19 hodin. Vstupné na hrad činí 70 korun pro děti od 6 do 10 let, 95 korun pro dospělé. Děti do 6 let mají vstup zdarma.