Kousek od Karlových Varů, v obci Kyselka, najdete stejnojmenné lázně. Na rozdíl od dalších lázeňských měst jsou lázně Kyselka ve zdevastovaném stavu. I tak ale stojí za vidění. Co byste při návštěvě neměli minout?

Areál lázní

Lázeňský areál patřil kdysi k těm nejkrásnějším místům v Evropě. Proslavily se především díky Heinrichu Mattonimu, který zde v druhé polovině 19. století postavil moderní stáčírnu minerálních vod. Po druhé světové válce lázně připadly státu, nějakou dobu sloužily jako dětská léčebna, ale postupně chátraly. Naštěstí se daří lázně pomalu opravovat a vracet jim lesk z dob dávno minulých. Po vykácení prokoukl park i vodopád, byla otevřena také naučná stezka a Mattoniho muzeum.

Ottova kolonáda

Krásnou empírovou kolonádu s pavilonem nechal vystavět Heinrich Mattoni kolem roku 1830. Kolonáda ukrývala jeden ze dvou pramenů v obci Kyselka – Ottův pramen. V současné době je kolonáda s pavilonem v dezolátním stavu a postupně prochází nákladnou rekonstrukcí. Při zahájení rekonstrukce objevili památkáři nečekaný nález – původní secesní dlaždice. Ty chtějí zrestaurovat a dodat tak pavilonu znovu krásu starých časů.

Naučná stezka Po stopách skřítků

Letos v dubnu byla slavnostně otevřena stezka s názvem Po stopách skřítků. Čtyři kilometry dlouhá trasa vás provede po promenádách bývalých lázní. Na cestě vás čeká celkem 16 zastávek se zajímavostmi o historii lázeňství v Kyselce, kolonádách, Mattoniho vile, kapli sv. Anny a mnohých dalších památkách. A nejsou to jen tak ledajaké zastávky, mají totiž podobu komiksu o skřítcích a historii přibližují humorným způsobem, který jistě osloví děti i dospělé.

Mattoniho muzeum

Nedávno bylo otevřeno také Mattoniho muzeum, které vás seznámí s historií lázní Kyselka a hlavně s jejím zakladatelem, Heinrichem Mattonim. Expozice nabízí mnoho historických dokumentů, dobových fotografií, obchodní korespondence, map a projektů staveb. Také rozsáhlou sbírku lahví, do kterých se kdysi stáčívala minerální voda, sbírku etiket a několik soch z původního areálu lázní Kyselka. V muzeu najdete i interaktivní exponáty, animované projekce a historické reklamy. Od 1. dubna do konce října je otevřeno denně od 9 do 17 hodin, v listopadu pak jen o víkendu od 9 do 16 hodin. Za vstupné zaplatíte 80 korun, senioři a děti do 15 let zaplatí jen 60 korun.