Nosičky vody ve středověku donášely stolní vodu do Chebu. Místní zjistili, že má voda léčivé účinky a v keramických lahvích ji začali exportovat do všech větších měst. Roku 1793 pak bylo císařem Františkem I. založeno město společně s prvními slatinnými lázněmi na světě. A právě tak vzniky Františkovy Lázně – město s nádhernými parky, lázeňskými domy a léčivými prameny.

Legenda o palci u nohy

Nejmenší z lázeňského trojúhelníku Karlovarského kraje, město Františkovy Lázně, najdete 5 kilometrů západně od Chebu. V lázních se léčí primárně gynekologické obtíže. Symbolem města je socha malého chlapečka s rybou, kterou vytesal roku 1924 sochař Adolf Mayerl. Mezi pacientkami se traduje, že když se dotknou palce levé nohy sochy, do roka otěhotní. Na vlastní kůži jsme to nezkoušeli, takže pravdivost legendy potvrdit nemůžeme.

Kromě gynekologických obtíží, se ve Františkových Lázních léčí i nemoci pohybového aparátu, onkologická onemocnění či problémy s oběhovým ústrojím.

Pramen na každém kroku

Ve Františkových Lázních najdete celkem 23 léčivých pramenů. Některé se používají v rámci pitné kúry, jiné ke koupelím či zábalům. Nejstarším z nich je Františkův pramen, který byl objeven už ve 14. století. Pijí se také slabě projímavé Glabauerovy prameny, lahodný Luční pramen, Pramen Natálie, Sluneční pramen, Solný pramen, Železnatý pramen či Pramen Žofie.

Ostatní prameny jsou využívány primárně ke koupelím. V pavilonu Luisina pramene najdete Luisin a Studený pramen, u dvorany Glabauerových pramenů vyvěrá Nový pramen s vysokým obsahem železa a v areálu lázní je jich ještě několik.

Příroda léčí

Nejen minerální prameny uzdravují. Důležitou součástí léčby je i krásná františkolázeňská příroda. Kolem historického centra bylo postupně vystavěno mnoho anglických parků a i díky tomu se Františkovy Lázně zařadily k nejkrásnějším lázeňským městům Evropy. V roce 1992 byly dokonce vyhlášeny městskou památkovou rezervací.