Když v roce 1711 navštívil Karlovy Vary Petr Veliký, byl tak spokojen, že si pobyt o rok později zopakoval. O léčivých účincích místních lázní se brzy dozvěděli až v samotném Rusku. Od carovy návštěvy proudily do lázní davy, zejména ruská a polská šlechta si místo oblíbila. Dodnes jsou Karlovy Vary cílem mnoha Rusů, kteří chtějí přijít na kloub zázračným účinkům západočeských minerálních pramenů.

Stopa Petra Velikého

Věděli jste, že se Petr Veliký vyznačoval fyzickou zdatností a manuální zručností? Traduje se, že když car pobýval v lázních, jeden celý den pomáhal zedníkům se stavbou domu U páva. Na místě dnes sice stojí kasino, ale dům  je stále ozdoben pamětní deskou, která nese carovo jméno. Druhou pamětní desku najdete na místě bývalé kovárny v Březové u Karlových Varů, kde Petr Veliký kdysi ukoval železnou tyč a podkovu.
Car byl také excelentní jezdec, při návštěvě Karlových Varů vyjel kvůli sázce na neosedlaném koni na Jelení skok. V té době místem nevedla žádná prošlapaná cesta, Petr s koněm museli šplhat skalnatým a strmým terénem, což byl skvělý výkon. Na oslavu úspěch vyryl car své iniciály do dřevěného kříže, který zde stával. Poté byla na vrcholu postavena vyhlídka a pod ní stojí od roku 1877 busta Petra Velikého. Místu se dodnes přezdívá Petrova výšina.

 

Chrám sv. Petra a Pavla

Pokud bychom měli zmínit typicky ruskou památku, bude to nejspíš chrám sv. Petra a Pavla, který je inspirován chrámem v Ostankinu nedaleko Moskvy. Pravoslavný kostel byl vystavěn kolem roku 1895 podle plánů architekta Gustava Widemanna z Františkových Lázní. Stavbu financovala movitá srbská a ruská lázeňská klientela a šlechta. Chrám zdobí pět pozlacených kupolí, stěny kostela hrají ornamentální sochařskou a malířskou výzdobou. Pokud si chcete kostel prohlédnout, zavítejte do něj v otevíracích hodinách, každý den mezi 9 a 18.

Gagarin na kolonádě

Když v květnu roku 1975 odhalili u Vřídelní kolonády sochu Jurije Gagarina v nadživotní velikosti, nastal poprask. A ještě větší přišel ve chvíli, kdy sochu roku 1992 odstranili.
Kosmonaut stál na vysokém podstavci a pravou rukou kynul na pozdrav návštěvníkům lázní. Kolonáda s ním dostala také nové jméno – Vřídelní kolonáda Jurije Gagarina. Když socha po 17 letech zmizela, tajemník ruského velvyslanectví okamžitě skočil do auta a přijel na karlovarskou radnici požadovat vysvětlení. Spor skončil kompromisem – socha Jurije Gagarina byla převezena a znovu vztyčena na karlovarské letiště, kam Gagarin jako pilot a kosmonaut patří.