Rádi byste vyrazili na výlet, ale z klasických památek a lázní plných turistů už jste unaveni? Žádný problém, dnes pro vás máme něco opravdu speciálního – výlet, na kterém si budete připadat jako na jiné planetě. Startujeme v rezervaci Soos.

Přírodní rezervace Soos

Národní přírodní rezervace Soos vypadá jako pustá měsíční krajina nebo sopečný Island, leží však v Karlovarském kraji, jen kousek na sever od Františkových Lázní. Místo bývalo slaným jezerem, ale během stovek let se přeměnilo v rašeliniště. Vyvěrá zde mnoho minerálních pramenů a oxid uhličitý v bahenních sopkách. Přírodní rezervací vede naučná stezka, ale nejdete zde také muzeum, geologický park, pavilon s modely prehistorických ještěrů v životní velikosti, stanici pro záchranu živočichů, expozici Ptačí svět Chebska a dančí oboru. Děti do 6 let mají vstup zdarma, za starší děti zaplatíte 30 korun a dospělého bude vstup stát 90 korun. Od 18. března do 19. listopadu je otevřeno každý den.

Úzkorozchodná dráha Kateřina

Když už jste v rezervaci Soos, nenechte si ujít jízdu úzkorozchodnou dráhou Kateřina. V 19. století se po dráze vozil vytěžený jíl a hlína z nedaleké Skalné. Dráha o rozchodu 600 mm je jednou z posledních dochovaných úzkokolejek u nás. Projet se můžete jen některé dny od dubna do září. Děti do 6 let jedou zdarma, starší děti zaplatí 25 korun a dospělí jednou tolik. Pro více informací sledujte web www.draha-katerina.cz

Nový Drahov

Přibližně kilometr od rezervace Soos najdete vesnici Nový Drahov. Původně měla být zdemolována kvůli těžbě uhlí, místní však protestovali a dobře udělali. Vesnice zůstala zachována a v roce 1995 byla díky zdejší lidové architektuře uznána za vesnickou památkovou rezervaci. Pyšní se takzvanými chebskými statky – patrovými domy z 18. a 19. století. Ty jsou bohatě zdobeny hrázděnými štíty a připomínají německý původ bývalých obyvatel.

Skalná

O pět kilometrů dál natrefíte na městečko Skalná. To leží na tektonickém zlomu a o otřesy země tady není nouze. Před více než třiceti lety Skalnou postihlo opravdu silné zemětřesení a před dvěma lety, v roce 2015, bylo na místním zámečku slavnostně otevřeno jedinečné seismologické muzeum. Seznámíte se zde s měřením seismických vln, uvidíte, jak lze měření využít při studiu struktury Země, nebo třeba při hledání ropy. Muzeum také ukazuje nejsilnější zemětřesení v nedávné historii a způsobené následky. Expozice je otevřena každý všední den od 8 do 11 hodin. Pokud byste se chtěli přijít podívat o víkendu, stačí zavolat na telefonní číslo +420 732 435 655.

Hrad Vildštejn

Za návštěvu ve Skalné stojí i hrad Vildštejn. Románský hrad byl založen už roku 1166, ale veřejnosti byl zpřístupněn až v roce 2001. V současné době v něm najdete středověkou hodovnu s rytířským menu, královský sál s obrazy panovníků českých zemí, muzeum soudnictví a vězeňství, muzeum hasičské techniky, hradní vězení, plně funkční středověkou kovárnu a pro nejmenší návštěvníky dětský hrad a mini zoo.

Komorní hůrka

Dnešní výlet zakončíme na vyhaslé sopce Komorní hůrka. Nejmladší českou sopku, která vznikla na dně vyschlého slaného jezera, najdete asi 4 km na jih od Františkových Lázní. Naposledy ožila před milióny let v období čtvrtohor, ale ještě dnes na několika místech narazíte na probublávající plyn oxidu uhličitého.

O sopce panuje hned několik legend, jedna z nich vidí ve stoupajících plynech zakleté duše, druhá mluví o trpasličím králi, který zahříval zemi, aby nebyla tak nehostinná. Ať už to bylo jakkoliv, Komorní hůrka stojí za návštěvu. Vždyť se po ní v dávných dobách procházel i J.W.Goethe.