Lákají vás tajemná místa opředená legendami? V tom případě se vydejte se do Žlutic v Karlovarském kraji. Cesta za tajemstvím je občas trnitá, vede hlubokým lesem či temným sklepením, ale vážně stojí za to.

Skoky u Žlutice

Nad údolím řeky Střely leží malé město Žlutice. Součástí Žlutic je i bývalá ves Skoky, která je odpradávna plná záhad a legend. První zmínky o Skocích pocházejí z 16. století. V roce 1717 zde byla vystavěna kaple, kterou nechal vybudovat sedlák Adam Lienert, inspiroval ho sen, ve kterém se mu zjevila Panenka Marie.

Kaple ukrývala obraz Panny Marie Skokovské, který měl, podle místních, zázračnou moc. Dokázal uzdravovat nemocné a o Skocích se začalo brzy mluvit jako o českých Lurdech. Kaple byla rozšířena o kostel a na místo se začali sjíždět poutníci z celé Evropy. V roce 1748 jich podle záznamů přišlo do kostela až 40 tisíc. Vše ale brzy skončilo zásahem Josefa II., který vydal Nařízení o pořádku služeb božích.. Kostel postupně chátral, rekonstrukce se dočkal až roku 1902 díky premonstrátům. Po 2. světové válce však byla poblíž vystavěna Žlutická přehrada, která odřízla jedinou příjezdovou cestu a kostel začal znovu chátrat.

V 90. letech kostel vyrabovali zloději. Zničili pozlacené sloupy, kazatelnu či podobizny svatých. Stal se však zázrak – to nejcennější, obraz Panny Marie, zůstalo na svém místě. Kvůli zlodějům se však nyní v kostele nachází jen kopie obrazu, originál je ukryt na bezpečnějším místě.

Momentálně se o místo stará Karlovarský kraj spolu s premonstráty z Teplé, dobrovolníky a občanským sdružením Pod střechou a snaží se o záchranu zázračné památky. Kostel postupně opravují a vracejí mu zašlou slávu.

Právě ze Skoků pochází známé úsloví panenko skákavá. Místní tak pojmenovali obraz Panny Marie.

Pekelné sklepy ve Žluticích

I děti si ve Žluticích přijdou na své. Pod historickým jádrem města se totiž nalézají tajemné podzemní chodby a sklepy. Ty byly vybudovány již ve středověku a už od té doby je okupují čerti.

Od roku 2014  se rádi ukazují veřejnosti v Pekelných sklepech Žlutice. Každou celou hodinu čekají návštěvníky komentované prohlídky. Těšte se na spoustu čertů – ať už namalovaných, vyřezávaných či živých. Otevřeno je v červnu na objednání a v červenci a srpnu mezi 10 – 12 a 13 – 16 hodinou. Prohlídka trvá asi 40 minut, vstupné pro děti je za 50 a pro dospělé za 80 korun.