Slavkovský les v Karlovarském kraji, to jsou vyvěrající prameny, rašeliniště, hluboké lesy, vzácné rostliny, pozůstatky sopečné činnosti, rozhledny a výhledy. To vše pod rouškou určitého tajemna a opuštěnosti, které tohle místo dokonale dotváří. Ne nadarmo se této oblasti přezdívá také český Island. Pokud vás baví turistika a výlety, bude pro vás Slavkovský les ráj.

 

Přírodní památka Křížky a naučná stezka Mnichovské hadce

Jste-li milovníky přírody Národní přírodní památky Křížky vám jistě učaruje. Místo charakterizují tři kříže umístěné na nezalesněném skalnatém vrcholku uprostřed polí a pastvin. Křížky, podobně jako několik dalších lokalit v okolí, mají zvláštní flóru, některé rostliny dokonce kvůli místním podmínkám jinde nenajdeme. Hojně rozšířen je na Křížcích vřesovec pleťový, který z jara celé okolí zbarví do bordové barvy. Okolí Křížků, a vůbec celé území mezi Prameny a Mnichovem, je jedním z nejpozoruhodnějších území Slavkovského lesa. Nachází se zde největší hadcový komplex v Čechách, kterým jsou takzvané Mnichovské hadce. Hadec je šedozelená hornina hojně využívána kameníky. Je to především pro zbarvení kamene, které připomíná hadí kůži. Vyrábí se z něj kříže, pomníky, ale i nádoby, pohárky nebo vázy. Díky svému složení hadec zásadním způsobem ovlivňuje své okolí, ať už se jedná o výskyt rostlin, živočichů nebo složení podzemních vod, které zde hojně vyvěrají. A právě to dělá místní krajinu unikátní.

Naučná stezka, vybudovaná v roce 2008, nabízí turistům prohlídku jedinečných přírodních krás Slavkovského lesa. Začíná u Národní přírodní památky Upolínová louka a vede podél vývěru Grünské kyselky – tu doporučujeme při procházce i ochutnat. Stezku si můžete projít nebo projet na kole v jakémkoliv směru, z větší části je totiž vedená po asfaltce. Na její dvanáctikilometrové trase je celkem devět informačních tabulí, které vás seznámí s těžbou a využitím hadce, ale také místní florou, kterou nenajdete nikde jinde. Na trase projdete například národní přírodní rezervaci Pluhův bor, přírodní památku Dominova skalka či národní přírodní památku Křížky.

 

 

Upolínová louka

Ve Slavkovském lese se rozprostírá ještě další národní přírodní památka, a tou je Upolínová louka. Rezervace představuje mokřadní louku s bohatou květenou s pestrým výskytem vzácných druhů rostlin, mezi které patří především vzácný a ohrožený upolín evropský nebo vrba borůvkovitá. Myslete na to, že pokud chcete vidět louku rozkvetlou, musíte přijet brzy na jaře! Z živočichů se zde hojně vyskytuje například zmije obecná, užovka hladká, slepýš křehký, ještěrka obecná a čolek horský. Nemusíte se ale bát, prohlídku území zajišťuje lávka, takže si uvidíte pod nohy a můžete si užít vyhlídku do lučních porostů. Začíná zde také již zmíněná naučná stezka Mnichovské hadce.

Jen malý kousek za obcí Nová Ves leží těsně silnice další významný krajinný útvar – jedná se o hadcovou vyvřelinou s názvem Dominova skalka. Místo je natolik významné, že byla zdejší lokalita vyhlášena chráněným územím jako přírodní památka a jedná se v podstatě o dvojče Tří křížků.

 

Naučná stezka Smraďoch a minerální pramen Farská kyselka

Naučná stezka Smraďoch je vzdálená asi pět kilometrů od Mariánských Lázní. Jak už název napovídá, nachází se na území přírodní rezervace Smraďoch. I přesto, že je dlouhá jen pár desítek metrů, nabízí zajímavou podívanou ze dvou vyhlídkových plošin na nepravé bahenní sopky a vývěry plynů oxidu uhličitého a sirovodíku. Právě pro zápach způsobující sirovodík, dostalo toto místo svoje jméno.

V oblasti Slavkovského lesa vyvěrá velké množství skvělých minerálek a jedna z těch nejchutnějších pramení právě zde. Návštěvu naučné stezky je tedy možné spojit s asi půl kilometru vzdáleným vývěrem minerálního pramene Farské kyselky. Pramen je chráněn dřevěným altánem, kde vyvěrá v kruhové studánce. Přebytečná minerálka odtéká strouhou až do blízkého jezírka. Zdejší jedinečností je výskyt řas rozsivek v jezírku. Společně s dalšími dvěma místy v západních Čechách je jediným světovým nalezištěm tohoto druhu. Rozsivka v jezírku vytváří zelenavé nárosty u dna s železitými usazeninami. Celé okolí je potom zbarvené do zrzava vlivem vysokého obsahu železa ve vodě.

 

 

Rozhledna Krudum a kostel sv. Mikuláše

Za nejlepší vyhlídkou na Sokolovsku musíte vystoupat Slavkovským lesem na horu se starodávným neobvyklým jménem Krudum. Bájná hora získala své pojmenování po Keltech, kteří se v tomto kraji usadili. O Krudumu se říkalo, že má zelenou hlavu (les), stříbrné srdce (stříbrná ruda) a zlatou patu (v bažinách na úpatí se kdysi rýžovalo zlato). Vyhlídka je ve výšce třiceti metrů, což v překladu znamená 150 poctivě vyšlapaných schodů. Navíc na ní můžete dojít po svých nebo dojet na kole hned několika značenými směry. Od Hruškové, z Třídomí nebo z Lobezského údolí. Shora se vám nabídne výhled na Slavkovský les a hřebeny Krušných a Doupovských hor.

Ale vysoká štíhlá rozhledna s vyhlídkovou plošinou není to jediné, co na hoře Krudum můžete vidět. Hora je neprozkoumanou oblastí spojená s celou řadou pověr a ne náhodou se o ní mluví jako o nejtajemnější hoře Slavkovského lesa. Podle dávných legend měl stát pod pověstmi opředenou horou od 13. století kostel sv. Mikuláše, velký a krásný kostel, který sloužil všem, kteří procházeli krajem po obchodní cestě, a který prý skrýval nepředstavitelné bohatství. Až do roku 2002 byl však jen legendou a snem mnoha hledačů pokladů. Jeho existenci potvrdily až rozsáhlé archeologické průzkumy, díky nimž byly objeveny pozůstatky tohoto pozdně románského kostela. Podle pověsti také právě odtud vychází obklopen hejnem andělů a klubkem čertů pravidelně v prosinci svatý Mikuláš. Co je na tom pravdy nevíme, ale víme, že ke zbytkům kostela sv. Mikuláše si můžete krásnou krajinou Slavkovského lesa udělat příjemný výlet. I kolem něj totiž vede cyklostezka.

 

Zdroj: Instagram Matyáš Dvořák, Instagram Monika Michaličková