V jižní části Karlovarského kraje leží krajina, jejíž kouzlo můžete objevit o víkendech nebo dovolené na svých toulkách. Uprostřed této oblasti leží malé městečko Toužim. Jeho výhodná poloha ho předurčuje jako výchozí bod pro cykloturistiku i individuální venkovskou turistiku. V dosahu nenáročných jednodenních výletů jsou významné kulturní a historické památky, ale také místa, která potěší vaše chuťové pohárky. Přesvědčte se sami.  

 

Biofarma Belina Nežichov

Na okraji Slavkovského lesa, daleko od civilizace, na úpatí Třebouňského vrchu, leží rodinná biofarma Belina. Chovají tu především krávy a ovce, ale návštěvníci mohou vidět také oslíky a koně. Od Velikonoc do sv. Václava zde každou sobotu probíhá prodej ze dvora, kde si zákazníci mohou nakoupit výrobky z faremní minimlékárny a domácí produkty jako jsou bylinné sirupy, vejce, brambory, med či sušené ovoce. Kromě toho, že si tu lze zakoupit spoustu lahůdek, je možné se také zúčastnit vzdělávacích akcí, jako je zpracování ovčí vlny tradiční technikou nebo výroba sýrů. 

 

 

Naučná stezka Svatého Blažeje a Křížová cesta u Blažejského rybníka  

Od roku 2009 zve k návštěvě naučná stezka Sv. Blažeje v malebném okolí Blažejského rybníka mezi Branišovem a Nežichovem. Okruhová trasa vás nejen provede kouzelnou krajinou pod Třebouňským vrchem, ale máte také možnost seznámit se s historií osidlování tohoto koutu země. Jednotlivá zastavení na trase popisují přírodní zajímavosti, historické souvislosti, přesuny obyvatelstva, tradiční řemesla i kulturní pamětihodnosti. Jednou ze zastávek je objekt vyhořelého barokního kostela sv. Blažeje, který byl v minulosti významným poutním místem kraje. Původně se jednalo o hezký jednolodní kostel, dnes už však stojí pouze obvodové zdivo. V roce 2012 zde byla instalována Křížová cesta z dílny Vojtěcha Soukupa. Tvoří ji celkem dvanáct hrubě opracovaných trachytových kamenů, které jsou umístěné kolem ruiny. Každoročně se zde koná Noc kostelů, místo s jedinečným geniem loci si tak můžete prohlédnout také pod rouškou tmy. 

Celková délka trasy je asi tři kilometry. Vede částečně po upravené polní cestě a od třetího zastavení pokračuje dále po loukách v okolí Blažejského rybníka, který je chráněnou přírodní památkou. Při budování stezky byly obnoveny přibližně dva hektary původních lučních porostů a byla také vybudována soustava tůněk pro obojživelníky.

 

 

Klášter Nový Dvůr a místní bio produkty

V lesnatých kopcích nedaleko obce Toužim stojí nebývale krásný klášter Nový Dvůr. Vždyť také stavba získala několik architektonických cen. Tam žije stranou od lidí v současnosti zhruba dvacet mnichů, kteří svůj čas rozdělují mezi modlitby, studium a také práci. Chovají ovce, hospodaří v lese a vyrábí hořčice. A právě o hořčice, které jsou vyráběny podle originální trapistické receptury, je největší zájem. Mniši je dělají v malém objemu z vybraného hořčičného semínka, které dovážejí z Kanady. To je po namočení do octa smíchaného s vodou, rozdrceno na mlýnském kameni a provoněno medem a moravským bílým vínem.

K několika druhům hořčice se postupně přidaly další výrobky, jako jsou sladké pomazánky a kosmetika z obilných klíčků. Najdete tu toho ale mnohem víc, z mateřského kláštera Sept-Fons ve Francii totiž mniši dovážejí například zavařeniny, sušenky či dietetické výrobky. Dejte si však pozor, zájem o výrobky z Nového Dvora se zvyšuje, proto byste s návštěvou neměli dlouho otálet. 🙂 

 

 

S výběrem další zajímavých tipů na výlety v této krásné a stále ještě neobjevené krajině vám rádi pomohou v infocentru v Toužimi, tel: 353 226 431, infotouzim@seznam.cz, www.infotouzim.cz