Cyklistika je skvělou alternativou ke klasické turistice – nejen, že si zasportujete, ale navíc díky kolu urazíte větší vzdálenosti, a tak toho stihnete víc vidět a zažít. Během jednoho dne tedy klidně můžete obdivovat středověké hrady či malebné zámky, ochutnat minerální prameny v lázeňských městech, prohlédnout si okolní přírodu z rozhleden nebo navštívit některý z místních dolů. Ať už jste začátečníci nebo pokročilí, v tomto článku si jistě trasu vyberete. Prohlédněte si námi doporučené cyklovýlety, včetně tipů na zajímavá místa při cestě.

Cyklostezka Ohře

Mezi nejoblíbenější trasy v Karlovarském kraji patří Cyklostezka Ohře, a to díky svému příjemnému terénu i množství atraktivit, které na své cestě uvidíte. Vede malebným údolím řeky Ohře přes čtyři západočeské regiony – Karlovarsko, Sokolovsko, Chebsko, Ostrovsko – a krásné výhledy do nedotčené přírody jsou zaručeny!

Nejzajímavější úsek pro rodiny s dětmi vede z Karlových Varů přes Loket do Královského Poříčí a pokračuje do Chebu. Z lázeňského města, míří stezka kolem Svatošských skal, magického místa nad řekou, které si v minulosti oblíbila celá řada slavných osobností. Žulové skalní útvary připomínají zkamenělý svatební průvod včele s nevěstou a ženichem. Děti se vyřádí v rodinném areálů Svatošky dětský ráj na obří vzduchové trampolíně nebo se projedou na indiánských koních. 

Další zajímavou zastávkou je pak historický Loket s hradem. (Cyklo)turisté tak mohou navštívit samotný hrad, Muzeum knižní vazby nebo si protáhnout těla v malém lanovém centru v areálu amfiteátru v podhradí, které je místem konání zajímavých kulturních akcí. V Královském Poříčí vás jistě zaujme statek Bernard. Zdejší centrum tradičních řemesel připravuje celoročně kurzy z nejrůznějších odvětví českého řemeslnictví, takže ať už vás zajímá truhlářství, keramika, včelařství nebo cokoli dalšího, nepřijdete zkrátka. Na statku najdete také zookoutek a pravidelně se zde pořádají jarmarky, trhy a další akce. 

Pokud budete pokračovat až do Chebu navštivte chebský hrad či soubor kupeckých domů z 13. století Špalíček v samotném centru města. Nevynechte ani exkurzi “Historické krovy”, která vede pod střechami domu na chebském náměstí. Na trase je řada altánků s lavičkami, takže si můžete kdykoli odpočinout, ale pokud by vás přepadla únava, můžete kdykoli nasednout na vlak, neboť stezka vede podél železniční trati Cheb – Chomutov.

Pro další tipy na trase mrkněte do tohoto článku.

Krušnohorská magistrála

Další oblíbenou cyklotrasou je Krušnohorská magistrála, která se v celkové délce 242 km vine nedotčenou přírodou přes celé Krušné hory. Startuje v Chebu a přes Františkovy Lázně, Kraslice, Boží Dar a dále se táhne kolem nejvyšší hory Krušných hor Klínovec (1 244m). Trasa vede nádhernou přírodou skrze smrkové lesy, obklopené rozsáhlými rašeliništi a pestrobarevnými loukami. Nejvíce rašelinišť je mezi Kraslicemi a Božím Darem, kde se nachází národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště a nejvyšší sopka střední Evropy, čedičová hora Božídarský Špičák. Na rašeliništích také žije několik vzácných živočichů, jako jsou třeba střevlíci a tetřev hlušec. Ať už budete cestovat po vlastních nebo na kole, Krušnohorská magistrála Vám v každé roční době nabídne něco nového a zajímavého.

Kromě krásné přírody vám cyklostezka nabízí i mnoho zajímavostí. Jedinečný pohled na úchvatnou přírodní scenérii okolní krajiny se otevírá z 21 metrů vysoké rozhledny na Blatenském vrchu. Opodál se nachází Vlčí a Ledová jáma, které jsou pozůstatkem dřívější těžby cínových rud. A historii hornictví se věnuje i muzeum v Horní Blatné, které najdete ve vzácně zachovalém historickém centru města. 

Po stopách krušnohorských horníků

Udělejte si výlet do míst, kde tvrdě pracovali středověcí těžaři a o několik století později i političtí vězni. V místní nádherné krajině, která je protkaná důkazy o těžbě stříbra, cínu, železa, uranu a dalších rud, si odpočinete od stresu a spěchu a zároveň prozkoumáte, co obnášela práce pod zemí

Prohlédnout to nejlepší z Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, která patří na seznam kulturních památek UNESCO, si můžete přímo ze sedla. Od malebného renesančního města Horní Blatná se vydejte po stopách dobývání k již výše zmíněným Vlčím jámám a Blatenskému příkopu. Za prohlídku také stojí nedaleký komplex cínového dolu Mauritius na Hřebečné, kde se těžil cín od 16. století po více než dvě stě let. Prohlídku doporučujeme domluvit předem. Poznat chutě regionu lze v místním minipivovaru nebo v restauraci Salaš Ryžovna se specialitami z mléka ovcí a krav, pasoucích se na okolních bylinných loukách. Cestou do Jáchymova nahlédněte do slavné minulosti hornického města v Muzeu Královská mincovna a v Latinské knihovně. Po cyklostezce sjedete z Jáchymova do Ostrova. Výlet zakončete v zámeckém parku města, který je součástí komplexu Ostrovského zámku. Celá cyklotrasa má 38 kilometrů a vede náročným terénem, proto je vhodná pro zkušenější cyklisty.

Z lázní do lázní

Dalším tipem je Cykloregion Česko-bavorské lázně, který v devíti etapách spojuje deset bavorských a českých léčebných lázní a lázeňských měst. Nabízí řadu klenotů – ukázky mocné geologické síly, nádherné lázně a tradiční pohostinnost. 

Ať už jezdíte na kole nebo elektrokole jen pro požitek nebo jste sportovní cyklisté s vyššími ambicemi, z okružních tras po cykloregionu česko-bavorské lázně si vybere každý. Celkem jich tu najdete sedmnáct různých obtížností – pro začátečníky i zkušené jezdce. Projet se můžete po úpatí Schneebergu, mezi dvanácti vrcholy, po okruhu po českých hradech či do “bývalého středu Evropy”. Dejte si pozor na rozdílné značení cyklotras v Německu a České republice. Jestli vyrážíte s rodinou, vyberete si z 11 rodinných výletů plných přírody i historie. A pokud vám vyhládne, šlápněte trochu do pedálů a užijte si chuť skvělé a vydatné tradiční místní kuchyně. Knedlíky, Schäufele, Küchle a točené pivo – to jsou kulinářské pochoutky se stoletou tradicí, které proslavily oba regiony a charakterizují je dodnes. V regionu můžete využít i cyklobusy, to pro případ, že byste to přehnali s množstvím plněných knedlíků.  Více informací o Cykloregionu Česko-bavorské lázně

Karlovarský kraj je pro milovníky cyklistiky jako stvořený. Celkem je tu k dispozici přes 2100 km perfektně vyznačených cyklistických tras a jak vidíte, na své si přijde opravdu každý.  Abyste poznali celý kraj, připravili jsme pro vás dvacet zajímavých cyklovýletů.