Není nic krásnějšího než nastartovat nový rok výletem do zimní přírody. Vezměte celou rodinu a vydejte se na novoroční procházku. Nenechte se odradit chladem, větrem a sněhem. Příroda se vám za to odvděčí krásnými scenériemi, na které budete dlouho vzpomínat. 

 

Přivítejte nový rok spolu se zvířátky

Utrhnout si šišku těsně pod korunou stromu, zatímco se pod vámi pasou jeleni? To je možné v pohádkové Oboře Svatý Linhart protkané soustavou visutých mostů, které vás zavedou až do šestimetrové výšky, odkud se život v oboře pozoruje jedna báseň. Potěšit se se zvířaty můžete i kousek od Františkových Lázní, kde se rozprostírají rozsáhlé vodní plochy a u nich zoopark Amerika s chovem přátelských mývalů, poníků, lam a vodní zvěře. Park je volně přístupný a vhodný jak pro pohyb, tak pro relaxaci. A rovnou do pohádky o Smolíčkovi vás zavede obora nad centrem Mariánských Lázní. Obůrka Hvozd je ideálním cílem procházek. Zdejší jeleni a daňci se rádi nechají nakrmit, mají rádi sladké ovoce, ale nepohrdnou ani zeleninou. Případně je můžete jen obdivovat z vyhlídky. 

 

 

Vydejte se na procházku za poznáním

Nebaví vás nebo vaše děti procházet se jen tak? Vyrazte na naučnou stezku. Projdete se na čerstvém vzduchu a ještě se zábavnou formou dozvíte spoustu zajímavých informací. Kousek od Lázní Kynžvart a Mariánských Lázní, uprostřed Slavkovského lesa, najdete národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny. Jednou z nejstarších a nejcennějších rezervací v Karlovarském kraji prochází 1,6 km dlouhá naučná stezka. Trasa vede po dřevěných chodníčcích kolem Kladského rybníka v části zvané Tajga a seznamuje návštěvníky s informacemi o místní fauně a flóře, minerálních pramenech, ochraně přírody, těžbě cínu a rašeliništích.

Zdatnějším turistům je určena stezka z Andělské hory do Kyselky, která s odbočkami měří až 18 kilometrů, bez odboček pak 10 kilometrů. Stezka začíná za kostelem, u schodiště k hradní zřícenině a vede přes Štichlův mlýn, Šemnickou skálu a Skalky skřítků. Dozvíte se toho spoustu, třeba pověst o založení hradu na Andělské hoře, pověst o odchodu skřítků či zajímavosti o pramenech Doupovských hor.

 

 

Nastal čas vytáhnout ze sklepa brusle

Pokud naplno udeří mrazy, dopřejte si luxusu zabruslit si pod širým nebem! Stačí jen vědět, kam jít. Bruslení na přírodním ledu si můžete užít třeba františkolázeňském rybníku Amerika, na Blažejském rybníku u Toužimi, na údrčských rybnících či na Boreckých rybnících v Ostrově, kterých je dokonce devět na jednom místě. Nejlepší bruslení v regionu je ale podle místních na Novorolském rybníku nedaleko Karlových Varů. Svou plochou dvaceti hektarů patří kromě přehrad mezi větší plochy, na kterých se za příznivé zimy prohánějí desítky bruslařů.

 

 

Vyhlížejte lepší zítřky shora

V Karlovarském kraji najdete rozhledny na každém kroku, takže by to neměl být problém. 😉

Krásenský vrch rozhodně patří k nejkrásnějším rozhlednám u nás. Rozhlednu najdete uprostřed Slavkovského lesa, měří 25 metrů a nahoru vede 120 schodů vinoucích se po vnějším obvodu. Z věže je úžasný výhled na Krušné hory s Klínovcem, Blatenským vrchem a Špičákem, také na Doupovské hory a na vrcholky Slavkovského lesa. Rozhledna Krásenský vrch je otevřena neomezeně a vstupné se neplatí.

Odkud jinud byste si mohli vychutnat krásy zimní přírody než z nejvyšší rozhledny v kraji. Rozhledna na Klínovci odkrývá nádherný kruhový výhled na hřebeny Krušných hor, Podkrušnohorskou hnědouhelnou pánev, Doupovské hory i Slavkovský les. Za mimořádně dobré viditelnosti bývá dokonce vidět Šumava, Děčínský Sněžník, Lužické hory, Ještěd, Milešovka či Říp!

Naopak na nejvyšší horu Krušných hor Klínovec se vám naskytne překrásný výhled z rozhledny na čedičovém kopci zvaném Plešivec. K 16 metrové rozhledně z roku 1895 vede 66 schodů a kromě Klínovce můžete vidět také německý Fichtelberg, Jáchymov, Ostrov nebo Karlovy Vary. Těsně pod vrcholem Plešivce začíná Mýtická krušnohorská stezka plná vyřezávaných postav inspirovaných příběhy a historkami zdejších starousedlíků.

 

 

Další tipy na výlety najdete na blog.zivykraj.cz. Máte z čeho vybírat. 🙂