Cheb je plný historických památek. Na náměstí můžete obdivovat soubor měšťanských domů Špalíček, radnici, o kus dál stojí chebský hrad. Pokud však na město chcete pohlédnout z jiného úhlu, zúčastněte se projektu historické krovy a zavítejte na půdu.

 

FOTO: Nadační fond Historický Cheb

Šťastná náhoda

Objev historických krovů byl vlastně náhoda. Původně se měly na vysokých půdách chebských měšťanských domů stavět byty, radnice proto zadala stavebně historický průzkum. Pracovníci památkové péče městského úřadu v Chebu proto začali s průzkumem a to, co objevili předčilo jejich očekávání. Objevili nejméně dvanáct středověkých, dvacet renesančních a barokních krovů, k tomu navíc přes dvacet krovů z mladších období. Z hlediska řemeslného a tesařského patří chebské krovy k opravdu výjimečným nálezům. V žádném jiném českém městě nenajdete tak pestrý a zachovalý soubor historických krovů.

Jedinečnost krovů

Proč jsou krovy v Chebu jedinečné? Stavební historik vysvětlil několik souvislostí. Cheb byl v minulosti opravdu bohatým městem a zatímco v jiných částech země se stavěly jen patrové domy, ty v Chebu dosahovaly až třípatrové výšky, navíc s vysokými střechami a rozlehlými půdami. Půdy byly stavěny z kvalitního dřeva a střechy byly kryty pálenými taškami a tím se zamezilo zatékání. Chebu se navíc vyhnuly velké požáry, které by zničily historické domy, vždyť zde hořelo naposledy v roce 1270.

Prohlídky pro veřejnost

Historické krovy se nedávno otevřely veřejnosti, i vy máte nyní možnost nahlédnout pod střechu měšťanských domů na náměstí. Návštěva s průvodcem a výkladem stojí 150 korun. Zúčastnit se může kdokoliv straší 6 let, počítejte však s vyšší fyzickou náročností prohlídky. Prohlídka trvá asi hodinu a půl a rezervovat si ji můžete na stránkách http://www.historickycheb.cz nebo v infocentru. S krovy se můžete seznámit také na výstavě instalované v kostele Zvěstování Panny Marie na Františkánském náměstí. Na devíti panelech tam najdete informace o všech typech krovů na náměstí, v infocentru navíc zakoupíte i český či německý katalog k výstavě.

FOTO: Nadační fond Historický Cheb