Věděli jste, že se Montanregion Krušné hory uchází o zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO? Myslíme si, že zcela zaslouženě, vždyť Krušné hory patří díky rozmanitosti surovin k těm nejunikátnějším hornickým místům na světě. V oblasti se vyskytuje stříbro, železo, cín, olovo, měď, zinek, nikl, wolfram, kobalt, uran i černé uhlí. Těžba v Krušných horách navíc probíhá již od 12. století a na místě se dodnes dochovalo mnoho báňských, průmyslových a architektonických památek. Chcete se vydat po stopách krušnohorského hornictví? Prozradíme vám, která místa stojí za návštěvu.

Jáchymov

Začneme v Jáchymově, nejvýznamnějším hornickém městě v Karlovarském kraji, s řadou památkově chráněných pozdně gotických a renesančních staveb. Od založení Jáchymova v roce 1516 se zde těžilo stříbro, později také kobalt, nikl nebo arzen. V letech 1520 až 1671 byly v Jáchymově raženy stříbrné mince, slavné jáchymovské tolary. V roce 1716 zde vzniklo první hornické učiliště na světě. V 19. století byl Jáchymov prvním místem na světě, kde se dobývaly uranové rudy, a z místních rud byly také poprvé izolovány radioaktivní prvky radium a polonium.

V Jáchymově byste neměli vynechat nejstarší funkční uranový důl v Evropě – důl Svornost. Těžba v něm byla ukončena v roce 1964, ale dodnes slouží jako zdroj léčebných radonových vod. Za vidění stojí také prohlídková Štola č. 1. Od května do října má otevřeno každý den. Čekají vás ukázky důlních vozíků a dobývacích technik, předměty z lágru Svornost či strážní věže.

Horní Blatná

Zajímavým místem pro návštěvu je rovněž obec Horní Blatná, ve které, v rámci památkové zóny, můžete vidět nádherné renesanční a barokní budovy. K hornickým zajímavostem v okolí patří v první řadě Vlčí jáma pod Blatenským vrchem, ke které z Horní Blatné dojdete po naučné stezce. Jde o rozsáhlý pozůstatek cínových dolů z 16. století. Podobně je tomu i v případě nedaleké Ledové jámy, ve které uvidíte tzv. jeskynní sníh, který se na jejím dně drží po celý rok. Navštivte také Blatenský vodní příkop, významnou technickou stavbu, která patří k hornickému odkazu v této oblasti, a Blatenský vrch s rozhlednou. Celá stezka vedoucí neposkvrněnou přírodou odkrývá staré šachty plné tajemství a historie. Na cestě narazíte na několik informačních panelů pojednávajících o hornictví i historii Horní Blatné. Nemusíte se bát, stezka je dlouhá necelých 5 km a není nijak náročná.

Arbertamy a důl Mauritius

Duch historie na vás dýchne i v dalším ze zajímavých hornických míst Karlovarského kraje. Tentokrát mluvíme o cínovém dole Mauritius. Tato národní kulturní památka byla v provozu téměř 400 let. Brány letos otevírá 28. dubna a až do konce září nabízí podzemní dobrodružství ve štole Kryštof v rámci komentované prohlídky. Celý důl je v až neobvykle zachovalém stavu, takže se můžete těšit na skutečnou podívanou. Až si budete prohlížet podzemní prostory osvětlené pouze umělým osvětlením, poběží vám mráz po zádech. A pozor, možná potkáte i nějaké netopýry, pro které je tento důl přirozeným prostředím. Na konci procházky štolou Kryštof uvidíte ojedinělou velkou komoru. Rozhodně si tuto památku v osadě Hřebečná nenechte ujít.

Boží Dar a štola Johannes

K těm nejpozoruhodnějším důlním oblastem patří i revír Zlatý Kopec se štolou Johannes. Najdete jej kousek od Božího Daru, téměř u hranic s Německem. Zlatý Kopec je plný povrchových dobývek, odvalů či zabořených šachet. Již od 16. století se zde dobývaly rudy cínu, mědi, železa a zinku.

Největším dolem v revíru je důl Johannes, který zůstal do dnešních dnů v mimořádně zachovalém stavu. Horníci v něm vyrazili podzemní komory monstrózních rozměrů, ta největší se může chlubit rozměry 60 x 20 metrů, což je naprosto unikátní. Štola Johannes se veřejnosti otevírá 28. dubna a láká na prohlídku plnou zajímavostí.