Podzim je v plném proudu. Sluníčko slábne, lidé se halí do teplých svetrů a příroda hraje všemi barvami. Všimli jste si, že díky tomu každý týden vypadá tatáž krajina úplně jinak? Pokud jste milovníky těchto až kýčovitých scenérií, které nám umí nabídnout jedině příroda, vydejte se na nějakou z rozhleden. Máme jich v Karlovarském kraji plno…

Krásno zeshora i zespoda

Kterou jinou rozhlednou začít než rovnou tou, která nese jméno Krásno. Ne náhodou vyhrála ocenění Rozhledna roku, bezpochyby totiž patří k nejkrásnějším rozhlednám u nás. Rozhlednu najdete na Krásenském vrchu u městečka Krásno uprostřed Slavkovského lesa, měří 25 metrů a nahoru vede 120 schodů vinoucích se po vnějším obvodu. Z věže je úžasný výhled na Krušné hory s Klínovcem, Blatenským vrchem a Špičákem, také na Doupovské hory a na vrcholky Slavkovského lesa. 

A z výšky rovnou pod zem. Město Krásno má za sebou bohatou hornickou historii a návštěva místního hornického muzea je tak skoro samozřejmostí. Muzeum najdete v areálu dolu Vilém, na rozloze 8,5 kilometrů čtverečních zde stojí 13 budov, například budova úpravny, těžní věž, strojovna, vrátnice či trafostanice. V samotném muzeu se pak dozvíte spoustu zajímavostí o raně novověkém hornictví, historii těžby rud a uhlí, geologii a mineralogii. Hlavním exponátem je pak těžní parní stroj z dolu Marie, jehož historie sahá až do roku 1897. Muzeum doplňuje řada pozůstatků po těžbě, které jsou postupně zpřístupňovány a propojovány v rámci naučných stezek. Pokud hledáte místo, kde se snoubí úžasná příroda s bohatou hornickou minulostí, z městečka Krásno budete nadšení. 

Výhledy na Cibulce s pivem

Nedaleko obce Kraslice se na Šibeničním vrchu nad městem Oloví tyčí moderní rozhledna Cibulka. Když překonáte 129 schodů, naskytne se vám překrásný výhled všemi směry, třeba na Oloví, Krušné hory, Boučský vrch, Sokolov či Slavkovský les. 26 metrů vysoká rozhledna připomíná svým tvarem cibuli, odtud název Cibulka. Až si dostatečně vychutnáte výhledy do širého kraje, sejděte na rozcestí pod rozhlednu, kde stojí zastřešený turistický přístřešek. U něj je umístěno dřevěné pexeso s obrázky hmyzu, ptactva a plazů, které si můžete s dětmi zahrát a zpříjemnit si už tak pěkný výlet.

Rozhledna však není jediné, co můžete v okolí Kraslic obdivovat. Zatímco v ostatních městech Karlovarského kraje se to hemží historickými pamětihodnostmi, lázněmi a minerálními prameny, Kraslice jsou proslulé pro dost neobvyklé památky. Narazíte tady třeba na netradiční řemeslný pivovar Krušnohor, architektonickou památku – soubor staveb bývalých městských jatek či ceněnou výrobnu hudebních nástrojů. Asi 10 kilometrů od Kraslic pak stojí další zajímavost – národní přírodní památka Rotavské varhany. Místem vede 6 km dlouhá naučná stezka, která začíná i končí před budovou městského úřadu v Rotavě. Rotavské varhany patří k nejkrásnějším českým geologickým útvarům, mohutná skalní stěna se skládá z 12 metrů vysokých vějířovitých hranolů. Čedičová skaliska vznikla rozpadem lávy v třetihorách.

S Mattonim na rozhlednu Bučiny

Nad lázněmi Kyselka pod vrchem Bučina se vypíná vyhlídková věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel Heinrich Mattoni. Kamenná válcová rozhledna dosahuje celkové výšky 13 metrů. Z vyhlídkové plošiny se nabízí výhled do údolí řeky Ohře s obcemi Kyselka a Radošov s částí hraničního pohoří Krušné hory s Klínovcem a na část Doupovských hor. Cesta nahoru je náročnější, s velkým převýšením, ale stojí to za to. Za vysilující výšlap budete odměněni nádherným výhledem.

Přestože je někdejší sláva městských lázní Kyselka u Karlových Varů dávno minulostí, lokalita má stále co nabídnout. Kdo navštíví Kyselku, neměl by minout Mattoniho muzeum, které vás nechá nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele. Vynechat byste neměli také Mattoniho vodopád s uměle vytvořenou jeskyní, v níž najdete ve skále usazené pítko. A pokud byste toho ještě neměli dost, vydejte se na Mattoniho stezku, která návštěvníkům poskytuje informace o historii Kyselky a o budovách bývalých lázní, jež postupně prochází stavební obnovou. Trasa naučné stezky je vedena z velké části po původních promenádních cestách z dávných dob Mattoniho, kdy byly ještě hojně využívány tehdejšími turisty a jsou i v dnešní době průchozí. V průběhu trasy stezka upozorňuje na téměř zaniklá odpočinková místa, vyhlídky, parky, altány a podává podrobnější informace o přilehlých stavbách. 

Pokud jste velký fanoušek výhledů a rádi se kocháte pohledem na krajinu z výšky, máme pro vás dobrou zprávu – v Karlovarském kraji totiž najdete rozhledny na každém kroku. Které stojí za to navštívit? To se dozvíte v článku Nejkrásnější rozhledny Karlovarského kraje.